http://www.egzotica.pl

:: Psalmopoeus pulcher
Artykuł dodany przez: AsOoK (2006-03-03 15:47:58)

Nazwa
Psalmopoeus pulcher (Panama Blonde)

Wprowadzenie
Występuje głównie w Panamie i Kolumbii. Gatunek sklasyfikowany przez Petrunkevitch'a w 1925 roku. Nie jest objęty listą CITES.

Długość życia
Samice nawet do 20 lat, samce pół roku po ostatniej wylince (2-3 lata).

Wielkość i wygląd
Dorastają do 8 cm ciała i ponad 20 cm z nogami. Gatunek ten jest podobny do P. cambridgei, jednak jest bardziej ubarwiony. Całe ciało pokrywają gęste włoski, natomiast na odwłoku są one krótkie i równe co daje efekt zamszu. Dominującymi kolorami są jasny brąz i pomarańcz. Zdarzają się też przebłyski różu. Tak jak P. cambridgei na odwłoku widać charakterystyczny wzór, który zanika u dorosłych samców.

Biotop
Zamieszkują dziuple w drzewach lasów deszczowych. Często gatunek ten przebywa na mchu porastającym drzewa. Jeśli ptasznik nie może znaleźć dziupli, przystosowuje do siebie pewną część drzewa, oplatając ją pajęczynami. Powstaje w ten sposób efektowne gniazdo.

Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień powinna wynosić ok 26-28 stopni, w nocy może spaść nawet do 20 bez szkody dla pająka. Wilgotność w granicach 70-80%.

Terrarium
30x30x40 (dług x szer x wys). Podłoże to torf lub włókno kokosowe. Aby pająk czuł się bardziej komfortowo, oklejamy tylną ścianę korkiem lub gipsem. Dobrze jest też przykleić mech. Do tego w terrarium powinny znajdować się konary lub jakaś sztuczna dziupla. Karmienie Mniejszym osobnikom podajemy muchy lub ich larwy. W miarę wzrostu ptasznika, podajemy świerszcze, ćmy, a nawet większe owady latające jak np. ważki.

Rozmnażanie
Dość proste. Pająki często kopulują. Samica na 90% przypadków będzie agresywnie nastawiana do samca i może go zjeść. Kokon powstaje w przeciągu 7-9 tygodni. Wykluwa się z niego stosunkowo mało młodych - ok 100-200 sztuk. Po 3 tygodniach stają się już samodzielnymi pajączkami.

Uwagi
Pająk dla średnio-zaawansowanych hodowców. Nadaję się jako pierwszy nadrzewny. Jad ma dość słaby, jednak silniejszy niż P. cambridgei. Ptasznik szybki i zwinny, dlatego początkujący będą mieli z nim problem. Rzadko zdarza się osobnik agresywny, najczęściej ratuje się ucieczką.

Autor: AsOoK

Korekta: K@M!L0


adres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=152