Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Strona główna forum > Aktualności Twój Profil  | Czat (0)

  
Autor
Wiadomość
2012-02-23 14:59
Temat postu: Nowoodkryte: Skoczogonek bez oczu.
Bull


Admin
staż: 4999 dni
Wodzisław ŚląskiZwierzęciem lądowym, które żyje najgłębiej wśród znanych gatunków, jest niewielki stawonóg - skoczogonek. Znaleziono go w jednej z abchaskich jaskiń, mniej więcej 2 km poniżej powierzchni ziemi - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Zwierzę zamieszkuje najgłębszą jaskinię świata, Krubera-Voronja, w której speleolodzy osiągnęli dotychczas głębokość 2191 m. Jaskinia leży nad Morzem Czarnym w Abchazji, w północno-zachodniej Gruzji.

Nowy gatunek nazwano Plutomurus ortobalaganensis. Znaleziono go 1980 metrów pod powierzchnią ziemi. Żywi się tam grzybami i rozkładającą się materią. W tej samej jaskini odkryto też trzy inne gatunki: Anurida stereoodorata, Deuteraphorura kruberaensis i Schaefferia profundissima.

550 metrów - wcześniejszy rekord

Wszystkie cztery reprezentują skoczogonki - prymitywne, bezskrzydłe stawonogi. Żyją w całkowitych ciemnościach i nie posiadają oczu. Ich brak A. stereoodorata kompensuje wyspecjalizowaną formą chemoreceptorów - receptorów pozwalających rozróżniać substancje chemiczne.

Zwierzęta odkryli Ana Sofia Reboleira z portugalskiego Universidade de Aveiro oraz Alberto Sendra z hiszpańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Walencji, którzy schodzili do jaskini Krubera-Voronja w 2010 roku w czasie ekspedycji zorganizowanej przez iberyjsko-rosyjski zespół CaveX.

Wcześniej skoczogonki znajdowano maksymalnie pół kilometra pod ziemią. W 1986 roku, na głębokości 550 m pod powierzchnią ziemi (także w jaskiniach, w Hiszpanii) naukowcy natrafili na przedstawiciela gatunku Ongulonychiurus corpus. W 2011 roku na głębokości 430 m w jednej z jaskiń chorwackich znaleziono z kolei Tritomurus veles. Odkrycie nowego gatunku, żyjącego o wiele głębiej, w całkowitych ciemnościach, daje nowe pojęcie o warunkach, w jakich egzystują różne zwierzęta.

Źródło: Gazeta.pl

--
Egzotica, Egzotica jesteś dla mnie jak śpiew słowika, siedzenie na Tobie to samo zdrowie, twoje skromne progi są jak młode bogi, inne serwisy bijesz na łeb, i kocham Cie jak świerzy chleb :D :D
status
pokaż posty:


Skocz do: 
Logowanie
Login hasło     Pamiętaj mnie    

Nie masz u nas konta? To je załóż!
Nasi użytkownicy napisali 94779 wiadomości
Mamy 2481 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrował się Retic1997
Na Forum jest 2 użytkowników, zarejestrowanych: 0, gości: 2
Zarejestrowani użytkownicy na forum:urbanp
 
Najwięcej 62 użytkowników było jednocześnie: 2012-07-29 01:32:12
 
Dane pokazują użytkowników aktywnych przez ostatnie 3 minuty

Urodziny obchodzą:

Dziś:
biwen  RySieK_Q  

Jutro:
 Edek  Kamil Kowalski  kleopatrax9  Kyuzo  nataliszka

Pojutrze:

mmaxxim  momus  Pawełp  sasza  yapi yapo  Ziemek  

© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.353 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji