Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Strona główna forum > Jaszczurki Twój Profil  | Czat (0)

  
Autor
Wiadomość
2008-03-31 09:34
Temat postu: FAQ - WARANY - odpowiedzi dla początkujących.
trimeresurus


Ostrzeżeń:

Stara gwardia
staż: 3935 dni
Zabrze
Pochwał: 0

1.Jak kupić zdrowego warana?
Niestety, ciągle mamy do czynienia z sytuacją, chory gad to wkrótce martwy gad.
Kupując warana należy zwrócić baczną uwagę na jego stan zdrowia i zachowanie. Przyglądaj się dokładnie czy waran ma otwarte rany na ciele, czy nie ma otarć,
czy ma dziwne narośle ( ropnień ), warto zwrócić uwagę na kał, czy są w nim białe człony tasiemca, czy prawidłowo się porusza. Oczy częściowo zamknięte wróżą
problem zdrowotny. Większość osobników dostępnych w handlu pochodzi z odłowu, co może negatywnie wpływać na ich formę. Jeśli masz wątpliwości co do zdrowia konkretnego osobnika,
nie powinieneś go kupować. Zdrowy waran jest czujny, aktywny, trudno go złapać, nie ma spuchniętych powiek, jego skóra dobrze wygląda, otoczenie kloaki jest czyste,
nie ma śluzu w jamie gębowej i nosie, nie ma roztoczy, jego pysk się domyka.


2.Gdzie można tanio kupić warana?
Najtaniej i najpewniejsze warany można kupić u hodowcy lub na giełdzie terrarystycznej, gdzie są często bardzo atrakcyjne ceny.
Warto dodać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego lepiej wybrać (czasem) droższego warana i w lepszej kondycji, niż tańszego w gorszej.


3.Jaki waran na początek?
Zanim kupisz warana, dowiedz się, któremu gatunkowi jesteś w stanie zapewnić jak najodpowiedniejsze warunki. Najlepszym waranem dla poczatkujacego jest
Varanus exanthematicus (Waran stepowy) ze względu na swoje łagodne usposobienie, stosunkowo niską cenę, łatwą dostępność oraz mniejsze wymiary (nie tak wielkie jak inne, łatwiej dostępne warany).


4.Jak często linieją warany?
Warany zrzucają skórę co jakiś czas wraz ze wzrostem, warany w wyższej temperaturze szybciej rosną, przez co częściej możemy zauważyć na swoim podopiecznym resztki skóry,
trzeba pamietać że przy wylince bardzo ważna jest wyższa wilgotność w terrarium, to ułatwi Twojemu pupilowi zrzucanie starej wylinki.


5.Jak często karmić i czym karmić warana?
Żywienie warana jest uzależnione od jego wielkości i kondycji. Dieta młodych waranów powinna składać się głównie z owadów (szarańcze, karaczany, świerszcze) oraz mysich osesków które są wzbogacone o witaminy i sole mineralne. Początkowo owady nie powinny stanowić rozmiarów większych niż 2/3 głowy warana. Bardzo dobrze jest karmić warany bezkręgowcami dopóki chcą je jeść. Czasami będzie trzeba samemu zachęcić swojego warana do zjedzenia myszy, dopóki sam nie zacznie jeść a takie przypadki niestety się zdarzają. Gryzonie powinny stanowić podstawowy element diety waranów. Dorosłym waranom powinno się podawać mniejszy pokarm a w większej ilości. Dorosłe warany możemy karmić raz/dwa razy w tygodniu pokarmem dostosowanym do ich wielkości i kondycji.


6.Jak podawać martwy pokarm?
Z tym nie powinno być najmniejszego problemu, warany to padlinożercy, zjedzą martwego gryzonia (jeżeli go nie zaciekawi chwyć pokarm w pęsete i pobudź jego instynkt), kawałki z piersii kurczaka lub innego mięsa (nie wolno podawać przyprawionego, oraz nie powinna być to stała karma, podstawą są gryzonie!), jajka ze skorpuką lub rozbite do miski, posypane wapnem bądź witaminami. Warany pożerają pokarm w dużych kawałkach
bądź w całości dzięki skierowanym ku tyłowi zębom. Warany przeważnie nie jedzą pokarmu zbyt dużych rozmiarów, lecz jeśli się to zdarzy, to chwilę po zjedzeniu, pokarm zostaje zwymiotowany. Wpływa to negatywnie na zdrowie waranów, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia żołądka przez kwasy. Kwasy są naturalną zawartością żołądka waranów więc raczej go nie uszkodzą, natomiast uszkodzą śluzówkę przełyku i pyska warana. Pazury i zęby ofiary mogą uszkodzić przewód pokarmowy gada, ale niebezpieczniejsza jest sztywna sierść ofiary wbijająca się w delikatną ścianę przełyku i pyska. Dorosłe osobniki powinny jeść sporo myszy, małych szczurów i chomików (powinniśmy unikać świnek morskich, ponieważ są one zbyt grube, a ich bujne owłosienie tylko utrudnia konsumpcje). Warany to padlinożercy dlatego też mogą też przyjmować martwy pokarm, jeżeli karmisz go mrożonym pokarmem, to upewnij się, ze jest on całkowicie rozmrożony. Dorosłym waranom można również podać jajka przepiórcze i kurze jaja (większym osobnikom). Ze względów bezpieczeństwa, podawaj waranowi pokarm, trzymając go w szczypcach. Dorosłe warany powinniśmy karmić raz/dwa razy w tygodniu, dieta warana powinna być jak najbardziej urozmaicona. Oprócz stałej diety (owady za młodu, gryzonie w dorosłości) można podawać także plasterki fileta z kurczaka, plasterki mięsa wołowego, filety rybne, jednak to powinien być tylko dodatek do diety warana, podstawą powinny być gryzonie!


7.W jaki sposób ogrzewać terrarium?
Ogrzewanie powinno być złożone z kabla grzewczego położonego na dno (przykrytego szybą, co pomoże uniknąć oparzenia i wykopanie kabla z podłoża) który podłączamy do termostatu (wyłączy kabel jeśli w terrarium będzie zbyt gorąco) i lamp które będą dostarczały wystarczającą ilość światła i ciepła. W terrarium można też zastosować świetlówki UVB, chociaż nie jest to koniecznością.


8.Co zrobić, gdy zobaczę w terrarium lub na waranie jakieś robaczki? Co to jest?
Są to roztocza lub pasożyty, które odżywiają się krwią, są wielkosci 1mm kolor ich jest ciemnoczerwony lub czarny. Chorego warana umieszczamy w sterylnym terrarium na podłożu z
ręczników papierowych, leczymy preparatami zawierającymi foxim, które usuwają nie tylko roztocza/pasożyty, ale także ich jaja.


9.Jakie wymiary terra dla danej długości warana?
Wymiary terrarium trzeba dostosować do wielkości warana, im wiekszy gatunek zamierzamy kupić tym większe terrarium trzeba dla niego wybudować.
Dobrze zrobimy przyjmując zasadę, iż długość terrarium równa jest 3 długościom warana, a głębokość 2, jednak pamiętajmy o przyszłości. Bardzo ważne jest by nie zmieniać wielkości terrarium gwałtownie, gdyż grozi to szokiem i może doprowadzić to zgonu gada!


10.Czy zimowanie waranów jest konieczne?
Zimowania do tych jaszczurek nie stosuje się.
Można obniżyć temperaturę do 22°C, wyłączyć światło i nie karmić ich w okresie od grudnia do końca kwietnia. Zdrowe jaszczurki łatwo i bez żadnych problemów dają się przezimować. Natomiast chorym mogą stwarzać problemy i nie powinniśmy im obniżać temperatury.


11.Ile czasu dać waranowi na zaaklimatyzowanie się w nowym terrarium?
Spokojnie możesz dać swojemu waranowi miesiąc na zaaklimatyzowanie się w terrarium, nie możesz go w tym czasie stresować i wyciągać co chwilę na ręce.


12.Gdzie szukać warana, gdy ucieknie?
Gdy już ucieknie ci waran, musisz sprawdzić wszystkie możliwe opcje ukrycia się jaszczurki, pod łóżkiem, za meblami, musisz mieć pewność że waran nie miał możliwości wyjścia z domu (pozamykane okna itp.), przeszukaj cały pokój/mieszkanie/dom, warany lubią trudno dostępne, ciemne miejsca gdzie przesiadywać może bardzo długi czas, jeżeli wiesz że waran jest nie daleko, a dni mijają warto przywabić go zdechłą (śmierdzącą) myszą, waran może być głodny i przyjść po jedzenie, bądź cierpliwy, to już jest sposób ostateczny, trzeba liczyć się też z tym że waran może wyjść na widok w każdym momencie, dokładnie sprawdzaj wszystkie pomieszczenia, kontrolując je co jakiś czas. Nie możesz spisać warana na straty nie poddawaj się w poszukiwaniach.


13.Czytałem, że waranowi powinno podawać się witaminy?
Prawda, każdy potrzebuje witamin są one bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania. Pragnę jednak dodać, że sporo hodowców nie stosuje żadnych witamin a ich warany są zdrowe i pełne energii do życia, to za sprawą odpowiednio zróżnicowanej diety wzbogaconej o witaminy w pokarmie (odpowiednio urozmaicona dieta).


14.Jak trafnie określić płeć u warana?
Określenie płci u waranów jest niezwykle trudne, skuteczną metodą określenia płci waranów jest sondowanie, prześwietlenie RTG nasady ogona, zabiegi powinien wykonać profesjonalista, poza tym nie ma cech charakterystycznych które pozwoliłyby odróżnić samca od samicy.


15.Jak oswoić warana?
Co do możliwości oswajania to jest dość dobrze opracowana cała metodyka do tego procesu, gdyż w przypadku większych gatunków bywa to koniecznością, ze względów bezpieczeństwa czy potrzeb związanych np. z badaniem weterynaryjnym. Bywają przypadki pełnego oswajania, gdzie warany chodzą po mieszkaniu czy nawet śpią w łóżku. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to zwierzę dzikie i w wypadku stresu może zaatakować i nawet małe gatunki mogą dotkliwie pokaleczyć. Nie wspominając o większych gatunkach. Jako, że mamy do czynienia ze zwierzętami, jak na gady, bardzo inteligentnymi, istnieją duże różnice międzyosobnicze, dlatego często łagodność i łatwość w oswojeniu nie jest związana z gatunkiem, ale bardziej z konkretnym osobnikiem. Zdarzają się łagodne i nerwowe, niezależnie od gatunku.
Niemniej jednak są gatunki mniej lub bardziej podatne na oswojenie. Do najbardziej łagodnych nalezą właśnie Warany stepowe (Varanus exanthematicus) i Warany białogardłe (Varanus albigularis) (choć tu większość osobników sprawia problemy "wychowawcze" , do spokojnych waranów też można śmiało zaliczyć Warany leśne (Varanus salvator), ale trzeba pamiętać że osiągają one spore rozmiary (nawet do 3m długości) i stanowią realne zagrożenie dla dorosłego człowieka, dlatego też nie są polecane początkującym terrarystom. Wszystko zalezy od codzinnych kontaktów z waranem i od oswajania ich od małego. Bardzo ważna rzecz - nigdy nie należy kupować warana z myślą, że go oswoimy. Przypadki pełnego oswojenia, choć bardzo rzadko, zdarzają się wyjątkowo. Należy więc założyć, że warana nie uda nam się oswoic tak, jak byśmy chcieli, pomimo naszych starań.


16.O której godzinie karmić warana?
W dzień, najlepiej popołudniu, gdy warany mają najwiekszą aktywność. Około godziny 12-18.


17.Jaki pokarm lepszy żywy czy martwy i dlaczego?
Zdecydowanie podawanie martwego pokarmu jest bezpieczniejsze, mówię tu np. o podawaniu dorosłemu waranowi (załóżmy gatunkowi V. albigularis) dorosłego szczura, szczur broniąc się przed waranem może go gryźć, uciekać (zdemoluje wystrój terrarium)itd. Przy karmieniu martwym - mrożonkami lub wcześniej ubitym - takiego problemu unikamy! Oczywiście pomimo takiego argumentu sporo jest hodowców, którzy karmią swoje warany żywym pokarmem, np. szczurami! Osobiście polecam karmić martwym pokarmem w celu uniknięcia niepotrzebnych problemów! Jeżeli decydujemy się na nakarmienie warana żywym pokarmem, powinniśmy być obecni przy tym, najczęstsze przypadki pogryzienia gadów są wtedy, gdy właściciel wrzuca gryzonia do terrarium z gadem i później przestaje go interesować to, co się dzieje w terrarium.


18.Jak zarejestrować i czy muszę rejestrować warana?
Mianowicie jeśli nasz podopieczny znajduje się na liście CITES (A,B,C) to powinien być zgłoszony do rejestracji w starostwie powiatowym! Czas zarejestrowania zwierzaka jest ograniczony do 14 dni od daty nabycia gada!
Zgłaszamy gada w następujący sposób:
Idziemy do starostwa powiatowego, mówimy, że chcemy zarejestrować zwierzę, które jest objęte konwencją Waszyngtońską, my musimy go tylko zgłosić do rejestru, a jak sprawa zostanie rospatrzona to już nie powinno nas interesować, ponieważ nasz obywatelski obowiązek (zgłoszenie do rejestru) wypełniliśmy - reszta nas nie interesuje, niestety wiedza naszych urzędowców na temat CITES jest bardzo uboga, w niektórych rejonach mogą nie chcieć zarejestrować gada, wręcz się zdziwią, że coś takiego jak konwencja Waszyngtońska istnieje! Rejestracji dokonujemy na podstawie papierów, które powinniśmy dostać przy zakupie zwierzęcia (papiery z numerem rejestracyjnym, pozwolenie na import, dane nowego właściciela i hodowcy/importera/sklepu od którego nabyliśmy warana). W przypadku gdy waran pochodzi z hodowli powinniśmy dostać stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt (świadectwo o urodzeniu w niewoli wystawione przez weterynarza, papiery do rejestracji). Często słyszy się przy sprzedaży, że warany oferowane pochodzą z hodowli, jednak gdy przychodzi "co do czego" okazuje się, że osoba sprzedająca zwierze nie ma świadectwa urodzenia gada w niewoli (często te warany CB są "naciągane", zawsze szybciej sprzedaje się ten "rzadki osobnik z hodowli" .


19.Czy waran powinien mieć kryjówki w terrarium, jeśli tak, to jakie?
Waran powinien mieć kryjówki (najlepiej kilka), rozmiar kryjówki dopasować trzeba do wielkości gada. Zobacz sobie w jakich warunkach trzymają inni hodowcy swoje warany,
możesz zaczerpnąć pomysł na kryjówkę i urządzić ją według własnego gustu. Najlepiej kryjówki rozplanować w miejscach, gdzie panują różne temperatury, waran wtedy będzie miał możliwość wyboru.


20.Czy mogę brać mojego warana na ręce?
Tylko w koniecznych przypadkach np. przy zmianie podłoża, przy zmianie terrarium, czy przy problemach zdrowotnych. Warany to dzikie zwierzęta i swoje życie powinny spędzić w terrarium a nie na rękach czy puszczone luzem po pokoju/mieszkaniu/domu!


21.Czy warana trzeba odrobaczać?
Jak najbardziej tak! Gdy wiesz że posiadasz jaszczurkę z odłowu i nie tylko, koniecznie musisz ją odrobaczyć odrazu po zakupie.
Dobrze było by gdybyś zaniósł świeży kał warana do weterynarza, dowiedział byś się w tedy czy twoj waran jest chory czy zdrowy.


22.Czy muszę oświetlać terrarium swojego warana?
Koniecznie trzeba oświetlać terrarium warana, daje to dodatkowe źrudło ciepła i samo terrarium prezętuje się ciekawiej gdy jest oświetlone.
Cykl oświetlenia powinien wynosić 10-12 godzin na dobę, żarówki muszą być zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z jaszczurką. Jeśli możesz zapewnić swojemu pupilowi
prawdziwe nasłonecznienie, zrób to. Pamiętaj, że jaszczurka wystawiona na naturalne nasłonecznienie musi też mieć gdzie się ukryć by nie uległa przegrzaniu.


23.Czy waran potrzebuje UVB w terrarium?
Gdy dostarczasz odpowiednią ilość witaminy D3 w diecie to nie ma potrzeby oświetlać gada sztucznym UV, ale gdy posiadamy taki promiennik emitujący promienie UV jak najbardziej możemy zamontować, nie jest to jednak koniecznością.

24.Jakie są gatunki waranów i ile ich jest?
Systematyka:
Rodzaj Varanus
- Varanus acanthurus
- Varanus albigularis
- Varanus auffenbergi
- Varanus baritji
- Varanus beccarii
- Varanus bengalensis
- Varanus bogerti
- Varanus brevicauda
- Varanus caerulivirens
- Varanus caudolineatus
- Varanus cerambonensis
- Varanus doreanus
- Varanus dumerilii
- Varanus eremius
- Varanus exanthematicus
- Varanus finschi
- Varanus flavescens
- Varanus giganteus
- Varanus gilleni
- Varanus glauerti
- Varanus glebopalma
- Varanus gouldii
- Varanus griseus
- Varanus indicus
- Varanus jobiensis
- Varanus juxtindicus
- Varanus keithhornei
- Varanus kingorum
- Varanus komodoenis
- Varanus mabitang
- Varanus macraei
- Varanus melinus
- Varanus mertensi
- Varanus mitchelli
- Varanus nebulosus
- Varanus niloticus
- Varanus olivaceus
- Varanus ornatus
- Varanus panoptes
- Varanus pilbarensis
- Varanus prasinus
- Varanus primordius
- Varanus rosenbergi
- Varanus rudicollis
- Varanus salvadorii
- Varanus salvator
- Varanus scalaris
- Varanus semiremex
- Varanus spenceri
- Varanus spinulosus
- Varanus storri
- Varanus telenesetes
- Varanus timorensis
- Varanus tristis
- Varanus varius
- Varanus yemenensis
- Varanus yuwonoi

Obejmuje 1 rodzaj i 32 gatunki!

Opracował JAKUB na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych oraz poniższej literatury:

Harold F. De Lisle; The Natural History of Monitor Lizards
R. Bartlett, P. Bartlett; Monitors, Tegus, and Related Lizards

--
Kontakt: gg: 8350394 e-mail: jakub.swiecki@gmail.com Pozdrawiam serdecznie.
2010-12-02 09:35
Temat postu: Re: FAQ - WARANY - odpowiedzi dla początkujących.
Luck[3]r


Stara gwardia
staż: 2680 dni
Lechów
Pochwał: 0

zawsze jak czytam FAQ to mi się kojarzy z fuck you
(fak ju) hehehehheheeheheheh
a naprawdę dobra robota szacun ale mogło by pisać o rozmiarach terrariów dla dorosłych wtedy było by nieźle.
pozdro
2011-08-21 13:26
Temat postu: Re: FAQ - WARANY - odpowiedzi dla początkujących.
fan agam


Stara gwardia
staż: 2409 dni
Bydgoszcz
Pochwał: 0

Hehe fajnie sie czytalo i mi bardzo pomoglo(juz wiem ze warana w najblizszym czasie nie kupie)

--
Borys Strzelewicz
pokaż posty:


Skocz do: 
Logowanie
Login hasło     Pamiętaj mnie    

Nie masz u nas konta? To je załóż!
Nasi użytkownicy napisali 94779 wiadomości
Mamy 2481 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrował się Retic1997
Na Forum jest 1 użytkownik, zarejestrowanych: 0, gości: 1
Zarejestrowani użytkownicy na forum:urbanp
 
Najwięcej 62 użytkowników było jednocześnie: 2012-07-29 01:32:12
 
Dane pokazują użytkowników aktywnych przez ostatnie 3 minuty

Urodziny obchodzą:

Dziś:
biwen  RySieK_Q  

Jutro:
 Edek  Kamil Kowalski  kleopatrax9  Kyuzo  nataliszka

Pojutrze:

mmaxxim  momus  Pawełp  sasza  yapi yapo  Ziemek  

© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.375 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji