Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Theraphosa blondi - Ptasznik goliat
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Theraphosa blondi (Ptasznik goliat)


Występowanie:
Pająk ten zamieszkuje Brazylie, Gujanę Francuską, Gujanę, Surinam i Wenezuelę.

Biotop:
Występuje na dnie lasów tropikalnych, zamieszkuje najczęściej norki nie przez siebie wykopane, jednak zdarza się, że samodzielnie je kopią, norki te sięgają 1m i są zakończone obszerną komorą. Prowadzi jednak naziemny tryb życia.

Długość życia:
Samce zazwyczaj żyją od 2 do 6 miesięcy po ostatniej wylince. Samice żyją kilkanaście lat.

Rozmiar:
Bez wątpienia największy z ptaszników. Samice z odnóżami dochodzą nawet do 30cm i osiągają wagę 250g, samce są mniejsze.

Wygląd:
Duży masywny ptasznik o jednolitym brązowym, ubarwieniu. Po wylince pająk jest czarny lecz szybko wybarwia się na właściwy kolor. Odnóża i odwłok pokryte średniej długości i jaśniejszymi od reszty ciała włosami. Młode osobniki są niebiesko - zielone.

Charakter:
Samce są płochliwe, często ratują się ucieczką przy czym często wyczesują włoski parzące oraz stryduluje, jeśli to nie pomaga pająk pozoruje atak, uderzając przednimi kończynami, a ostatecznie dochodzi do ugryzienia. Zdarzają się osobniki agresywniejsze, które pomijają pkt. pierwszy, czyli ucieczkę. Samice są bardziej agresywne od samców. Do hodowli zaleca się używać długiej pincety, gdyż pająk jest strasznie wrażliwy na to co się dzieje w jego otoczeniu, co może powodować stresowanie pająka ( co bardzo źle znosi(!)) lub prowokacje do ataku.

Terrarium: Musi być duże z racji na rozmiar ptasznika, co najmniej 50x30x40cm (dług./wys./szer.). Warstwa podłoża powinna mieć min. 5-10cm, jako podłoża używamy torfu z ziemia ogrodową. Jako wystroju nie używamy żywych roślin, bo pająk je zniszczy lub po prostu będą powodem pleśni przy wymaganej dla tego gatunku wilgotności, jako wystrój lepiej nadają się korzenie i kamienie. Pająkowi robimy także kryjówkę najprostsza to do połowy zakopana i przewrócona na bok doniczka (ja osobiście ma do góry dnem z wyciętym z boku otworem (doniczka bardziej miskowata czyli płaska). Otwory wentylacyjne trzeba zrobić z porządnej grubej siatki lub nawierconej płyty metalowej, gdyż pająk ten z łatwością przegryzie zwykłą siatkę. Wymagana jest tzw. pełna wentylacja (siatka z boku i siatka u góry) Temperatura i wilgotność: Temperatura dla tego gatunku to 22-27°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 80-90%. Uzyskujemy ją wstawiając miseczkę z wodą, oraz codziennym zraszaniem terrarium.
Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać wilgotności bądź temperatury, to lepiej, żeby pająk miał o te 2 stopnie czy 10% wilgotności mniej byle by były to stałe wartości – gatunek ten bardzo źle znosi wahania (temp i wilg.) co może być powodem zgonu pająka (najczęściej dochodzi do tego przy wylince).

Oświetlenie:
Jest zbędne, chyba ze służy do ogrzewania, pająkowi wystarcza światło dzienne. Można zamontować czerwona żarówkę, co umożliwi nam obserwacje pająka po zmroku bez ingerencji w jego aktywność(pająk nie widzi czerwonego światła)

Pokarm:
Już jako nimfy jedzą normalnie, podajemy im jak i tez podrostkom odpowiedniej wielkości świerszcze i drewnojady. Dorosłe osobniki karmimy już dużo większym pokarmem: szarańcza, karaczany, drewnojady oraz od czasu do czasu odpowiedniej wielkości mysz. W przypadku braku odpowiednio w wielkości pokarmu możemy zajrzeć do lodówki i znaleźć naszemu pupilowi mięso drobiowe (wcześniej pytając się mamy :)) Pająka karmimy co 3-4 dni. Są one bardzo żarłoczne.

Rozpoznawanie płci:
Samice są większe i masywniejsze, samce są mniejsze i smuklejsze, samcowi po ostatniej wylince wyrastają haczyki na pierwszej parze odnóży, mają również dłuższe i szczuplejsze odnóża.. U młodszych osobników płeć można stwierdzić po analizie wylinki lub spodniej części odwłoka.

Rozmnażanie:
Jest trudne, przed dopuszczeniem należy porządnie nakarmić samicę, ale mimo tego samiec często zostaje zjedzony. Kopulacja trwa krótko około godziny. Samica po 2 miesiącach robi kokon, do którego składa 30-100 jaj. Po około 10 tygodniach wylegają się pajączki. Są one dosyć spore, bo mierzą około 2cm po wylęgu.

Uwagi:
Jad tego gatunku nie jest silny, ale pająk nadrabia to ilością. Kły tego pająka sięgają 2,5cm, więc ukąszenie nie należy do przyjemnych i powoduje długie głębokie rany. Gatunek ten wyczesuje włoski parzące. Samice są często agresywne. Gatunek ten jest uznany jako największy spośród ptaszników. Pająk ten nadaje się wyłącznie dla doświadczonych hodowców lecz też dadzą sobie rade średnio-zaawansowani jeśli maja łeb na karku. Przy braku możliwości utrzymania wymaganej wilgotności, konieczny jest głębszy pojemnik z woda (u mnie za pojemnik robi opakowanie plastikowe po delicjach), pająk gdy uzna ze jest za sucho sam będzie się nawilżał (wodę trzeba wymieniać co 2 dni!). Pająk nie objęty CITES.

Ciekawostka:
T. blondi posiada także ogromnego jak ona kuzyna lecz mniej znanego, jego nazwa to Theraphosa apophysis.


Autorzy:
Naz!


SzpakuBaku


Autor zdjęć: BoNo

Korekta: K@M!L0
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334404
Dziś191
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.018 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji