Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Wąż mahoniowy (Boaedon fuliginosus)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wąż mahoniowy (Boaedon fuliginosus)


Nazwa polska: Wąż mahoniowy, Afrykański wąż domowy
Nazwa łacińska: Boaedon fuliginosus

Występowanie:
Na terenie całej Afryki. Głównie na stepach, sawannach i lasach podzwrotnikowych.

Rozmiar:
Samce dorastają do 90 cm. Samice do 130 cm.

Długość Życia:
Przy dobrych warunkach nawet do 15 lat. Pamiętajmy, że wąż który często poddawany jest kopulacjom skraca swoje życie i nie dożyje tak sędziwego wieku.

Wygląd:
Głowa wyraźnie oddzielona od ciała, które jest smukłe. Na naszym rynku węże te są najczęściej koloru oliwkowego jak i różnych odcieni brązu. Są znane różne odmiany barwne, niestety nie występują one na rynku polskim.

Aktywność:
Przypada głównie na noc jak i zmierzch, lecz często możemy go ujrzeć w terra podczas wędrówek dziennych.

Karmienie:
Młode wężyki należy karmić 2 razy na tydzień. Większe raz na tydzień. Najlepiej podawać gryzonie np. myszy, lub szczury. Młode karmimy oseskami a większe już myszami.
Można również podawać pisklęta kurczaków.

Terrarium:
Typu półsuchego (stepowe), jako podłoże najlepiej sprawdza się włókno kokosowe. Umieszczamy także miskę z wodą do picia oraz kawałki kory, odwrócone i połamane doniczki oraz łupiny od orzecha by wąż mogły się pod nimi ukryć. Węże te nie wspinają się na duże wysokości, więc nie ma potrzeby umieszczania gałęzi, jednakże powinien się znaleźć jakiś przedmiot, o który wąż będzie się mógł ocierać w celu zrzuceniu wylinki np. wspomniany wyżej korzeń czy też kamień o chropowatej powierzchni.

Wielkość terrarium:
Minimalne rozmiary dla pary tych węży to 80/60/40

Temperatura:
Za dnia utrzymujemy temperaturę 24° - 28° C, w nocy może spaść do 18° C a w zimę można.

Wilgotność:
50 – 70% w tym celu wystarczy, że raz na 2 dni spryskamy letnią wodą terrarium.

Oświetlenie:
Cykl 12 –14 godzin. Wystarczy zwykła żarówka, świetlówki UVB nie są konieczne.

Wylinka:
Wąż przed wylinką traci apetyt i przestaje jeść. Na około tydzień przed wylinką jego skóra ciemniej, traci jaskrawe kolory, stają się one ciemne. Po 2 –3 dniach oczy robią się mętne. Wtedy jak najmniej robimy wokół węża żeby go nie stresować, gdyż ma ograniczony wzrok. Na skutek tego może stać się agresywniejszy. Po upływie kolejnych 3 dni wąż zrzuca skórę. Na te czas należy zwiększyć wilgotność w terrarium aby mu ułatwić w zrzucaniu skórki. Po tym można go nakarmić od razu.

Zimowanie:
Nie jest konieczne do rozmnażania tego węża..

Rozmnażanie:
Na okres zimy dobrze jest osobniki rozdzielić ale nie jest to konieczne. Do rozmnażania nadają się już osobniki 18 miesięczne, samica powinna mieć nie niej niż metr długości, samiec połowę z tego. Samice są w stanie przyjmować pokarm nawet do 2 tygodni przed zniesieniem jaj. Jedną z oznak ciąży jest pogrubienie tylnego odcinka ciała na mniej więcej dwa tygodnie przed zniesieniem jaj. Po mniej więcej 60 dniach od kopulacji samica składa jaja ( średnio koło 10) najlepiej w pojemniku wypełnionym wilgotnym torfem lub kępkami mchu torfowca. Jajka przenosimy do inkubatora i przy temperaturze 28°C po około 60 dniach wylęgają się małe wężyki długości 16 - 25 cm. Gdy nie dysponujemy inkubatorem możemy jajka pozostawić w terrarium i tu też nastąpi wylęg ale dobrze jest zabezpieczyć jajka przed dostępem dorosłych..

Rozpoznawanie Płci:
Samica jest zdecydowanie większa i masywniejsza, samiec drobny o maksymalnej długości osiemdziesięciu paru centymetrów. U młodych osobników najlepiej sprawdza się płeć po przez sondowanie.

Uwagi:
Wąż ten ma niewielkie wymagania dzięki czemu poleca się go początkującym hodowcom. Wąż ten dostarcza wielu wrażeń przy obserwacji każdemu hodowcy (nawet doświadczonemu). Z reguły wąż jest spokojny i nie sprawia trudności co nie znaczy, ze nie możemy trafić na kłopotliwego osobnika. Łatwy do oswojenia.


Autor: Dambala - Radosław Domański
Gadu-Gadu: 4285377
E-mail: radekd85@wp.pl
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333967
Dziś224
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.026 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji