Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Wylinka - krok po kroku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wylinka - krok po kroku

Gdy zbliża się wylinka pająk ciemnieje, przestaje jeść i jest mniej aktywny, okres ten trwa od kilku dni do kilku tygodni (zależy to od wieku pająka). Na kilka godzin przed wylinką pająk upatruje sobie miejsca, w którym będzie liniał, czasami robią oprząd kilka dni wcześniej.Gdy pająk upatrzy już sobie miejsce, zaczyna robić cos w rodzaju „dywaniku” (oprzędu), na którym będzie liniał. Gdy już go zrobi najczęściej przewraca się na plecy i leży brzuszkiem do góry. Chociaż nie zawsze w tej pozycji linieją. I może potem tak leżeć nawet kilka godzin (im większy pająk tym dłużej tak leży).Jako pierwszy ze starej skóry uwalnia się karapaks, gdy odchodzi rozrywa też skórę na odwłoku. Wraz z oswobodzeniem odwłoka, zostają wyciągnięte także kędziołki przędne.

Następnie, gdy już karapaks jest uwolniony, pajączek zaczyna wyciąganie szczękoczułek, nogogłaszczek i odnóży, pierwsze uwolnione ze starej skóry są szczęko-czółki, ponieważ są najkrótsze, potem kolejno wychodzą nogogłaszczki i kolejne segmenty odnóży.

Ostatnia para odnóży zostaje uwolniona na końcu.

Po całkowitym uwolnieniu ze starej skóry, pajączek wykonuje coś w rodzaju gimnastyki, masuje się łapkami po "brzuszku" i rozciąga się.

Później pająk odpoczywa na plecach. Leży tak jeszcze przez pewien czas, czekając na stwardnienie nowej skóry(długość leżenia jest różna, młode pająki L1-2 już po 30 min zaczynają chodzić, większe leża tak nawet kilka godzin).Po kilku dniach pająk nabiera spowrotem właściwego ubarwienia.


Do artykułu wykorzystano fotografię Brachypelmy albopilosum autorstwa Naz!

Autor: Naz!
Gadu-Gadu: 7493025
E-mail: 66nazi66@interia.pl


komentarz[9] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433519
Dziś1537
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.026 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji