Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Hysterocrates spp. - Opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hysterocrates spp.

Występowanie
Gatunek ten zamieszkuje tereny afryki zachodniej (Nigeria, Niger, Kamerun, Ghana i Benin).

Wielkość i wygląd
Ptaszniki tego gatunku osiągają dosyć spore rozmiary, z odnóżami dorastają do ok. 19 cm przy czym karapaks osiąga rozmiary 3-3,5 cm. Pająki te najczęściej maja barwę szaro-brązową, ale zdarzają się też osobniki całkowicie brązowe. Jest to pająk o masywnej budowie, na karapaksie wyraźnie zaznaczony jest wzgórek oczny. Masywne kończyny pokryte są rzadkimi, długimi włoskami.

Długość życia
Samice dożywają kilkunastu lat, samce giną około 2-3 miesiące po ostatniej wylince, czyli dożywają około 2,5 roku.

Biotop i aktywność
Jest to gatunek podziemny i jak łatwo się domyślić zamieszkuje wykopane przez siebie nory. Jak każde ptaszniki, tak i ten prowadzi nocny tryb życia.

Terrarium
Jako gatunek podziemny w terrarium musi znajdować się dużo podłoża – najlepiej ok. 20 cm. Najlepiej do tego celu nadają się torf, ziemia ogrodowa lub ich mieszanka. Odpowiednie terrarium dla tego gatunku to 30x20x35cm (dług./szer./wys.). Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pudelkach np. pojemniki na mocz lub pudelka po sałatkach. Dodatkowymi elementami wyposażenia terrarium mogą być np. fragmenty doniczek, gliniane rurki lub płaty kory. Otwory wentylacyjne w terrarium muszą być zabezpieczone twarda, metalowa siatką, ponieważ pająki tego gatunku bez problemu mogą powiększyć otwory wentylacyjne mocnymi szczękoczułkami w siatkach wentylacyjnych z miękkich tworzyw.

Temperatura i wilgotność
Ptaszniki te najlepiej czują się w temperaturach z zakresu 24-30 stopni. Wilgotność powinna być na poziomie 70-80%, utrzymujemy ja poprzez codzienne spryskiwanie podłoża.

Oświetlenie
W zasadzie zbędne, chyba, że pełni role ogrzewania.

Żywienie
Dorosłe żywimy świerszczami, karaczanami, drewnojadami. Wyrośniętym samicom można od czasu do czasu podać noworodka mysiego. Karmimy je raz na 1-2 tygodnie. Młode karmimy larwami mącznika młynarka oraz wylęgiem świerszczy, mniej więcej 1-2 razy na tydzień.

Rozpoznawanie płci i rozmnażanie
Dorosłe samce maja na nogogłaszczkach tzw. bulbusy, nie posiadają na przedniej parze odnóży haczyków.
Pająki te osiągają dojrzałość po około 10-11 wylinkach. Przed łączeniem ptaszników, warto oba pająki dobrze nakarmić, co zmniejsza ryzyko zjedzenia samca przez samice. Pająki łączymy najlepiej w terrarium samca, przez co samica jest troszkę zdezorientowana i łatwiej przystępuje do kopulacji. Samica opiekuje się kokonem przez cały czas, przez co nie ma konieczności odbierania jej go i sztucznego inkubowania, chociaż jest to zalecane. Po 6 tygodniach wylęga się najczęściej około 250 młodych. Maluchy tego gatunku nie przejawiają dużej agresji wobec siebie, więc przez jakiś czas można trzymać je razem w osobnym terrarium, ale zaleca się oddzielenie każdego osobnika do osobnego pudelka np. po kliszy filmowej, co ułatwia nadzorowanie młodych.

Charakter
Jest to gatunek średnio agresywny i zdarza się, że atakuje, lecz gdy zapewni mu się odpowiednie warunki oraz spokój, to pająki te nie sprawiają problemów. Po ukąszeniu tego gatunku nie obserwuje się groźnych powikłań, lecz mimo wszystko ukąszenie jest bardzo nieprzyjemne. Należy również pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na składniki jadu, więc reakcje mogą być różne u różnych osób. Po ugryzieniu najlepiej udać się do lekarza.


Autor: Kegein
Gadu-Gadu: 5187068
E-mail: kegein@gmail.com

Autor zdjęć: misiekzory

Korekta: K@M!L0
komentarz[3] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334030
Dziś287
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.024 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji