Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Ceratogyrus sanderi
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Ceratogyrus sanderi (brak polskiej nazwy)Występowanie:
Afryka południowo zachodnia, Nambia.

Biotop:
Pająki te w naturze budują gniazda pomiędzy leżącymi gałęziami, kamieniami lub kopia dość głębokie norki, w których chowają się przed upałami i suchym klimatem panującymi na sawannie.

Długość życia:
Jest to jeden z najdłużej dojrzewających pająków. Dojrzałość płciową osiągają dopiero po około 10 latach. Samice żyją nawet do 25 lat, samce giną 1-2 lata po ostatniej wylince.

Rozmiar:
Samice większe i masywniejsze, dorastają do 6-7cm ciała a rozpiętość odnóży 14-15cm. Samce są mniejsze i smuklejsze.

Wygląd:
Ceratogyrusy są jednymi z najbardziej unikatowych ptaszników z racji tego, że posiadają róg na karapaksie.
Odwłok pająka pokrywają szaro-beżowe cętki, pomiędzy nimi odwłok jest ciemno brązowy. Pierwsze segmenty odnóży są połączeniem brązu i beżu, dalsze segmenty są szaro-beżowe. Karapaks jest kolorystycznie taki sam jak reszta ciała z tym, że na jego środku znajduje się róg, jest on u tego gatunku niski i przechylony do tyłu. Rozchodzą się od niego ciemno beżowe promienie. Budowa ciała charakterystyczna dla pająków naziemnych.

Terrarium:
Dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 30x30x30cm. Młodsze osobniki trzymamy w pojemniczkach po kliszy lub na mocz, zmieniamy je na większe wraz ze wzrostem pająka. Grubość podłoża powinna być nieco większa niż u pozostałych ptaszników naziemnych z powodu, iż pająk ten lubi budować norki. Dodatkowo możemy umieścić w tera większe kamyki i korzenie, pająk chętnie pomiędzy nimi zakładać gniazda.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura dzienna 23-27°C, w nocy może spaść do 20°C bez szkody dla pająka.
Terrarium od czasu do czasu spryskujemy, miseczka z wodą jest zbędna, bo ceratogyrusy zamieszkują suche obszary i nie wymagają, aż tak wysokiej wilgotności.. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 60-75%.

Oświetlenie:
Jest zbędne, chyba ze służy do ogrzewania, pająkowi wystarcza światło dzienne. Można zamontować czerwona żarówkę, co umożliwi nam obserwacje pająka po zmroku bez ingerencji w jego aktywność(pająk nie widzi czerwonego światła)

Rozpoznawanie płci:
Samice są większe i masywniejsze, samce są mniejsze i smuklejsze, samcowi po ostatniej wylince wyrastają haczyki na pierwszej parze odnóży. Ubarwienie samców jest ciemniejsze oraz ich róg jest mniejszy niż u samic. U młodszych osobników płeć można stwierdzić po analizie wylinki lub spodniej części odwłoka.

Rozmnażanie:
Jest utrudnione z powody nerwowej natury tych pająków, pająki do kopulacji potrzebują całkowitego spokoju. Samica buduje kokon po 6-10 tygodniach od zapłodnienia. W kokonie znajduje się około 70-150 jajek, z których po 2-3 tygodniach wykluwają się nimfy. Po około 25-35 dniach stają się one pajączkami.

Uwagi:
Gatunek ten jest dość jadowity i szybki, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Jest to gatunek polecany doświadczonym terarystom. Jest dość rzadko spotykany w hodowlach. Ceratogyrusy są spokrewnione z rodzina Pterinochilus, jednak różnią się budową zewnętrzną.


Autor: Naz!
Gadu-Gadu: 7493025
E-mail: 66nazi66@interia.pl


komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333984
Dziś241
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.061 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji