Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Haplopelma lividum - opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Haplopelma lividum (brak polskiej nazwy)


Nazwa angielska: Cobalt Blue

Występowanie:
Pająk ten występuje w lasach tropikalnych Malezji, Tajlandii i Birmy,

Biotop:
W naturze samica kopie głębokie na 2 metry nory, często mocno rozgałęzione, zamieszkuje je najczęściej sama albo z młodymi. Samce wędrują ciągle Długość poszukiwaniu samic, zamieszkują płytkie norki.

Długość życia:
Samice dożywają przy sprzyjających warunkach 15 lat, samce giną 1-2 lata po ostatniej wylince.

Rozmiar:
Samice większe i masywniejsze dorastają do 15 cm z odnóżami, ciała maja około 6cm. Samiec mniejszy i smuklejszy dorasta do 10-12cm z odnóżami.

Wygląd:
Młode pająki są popielato-szare, odnóża ich pokryte są pojedynczymi włoskami. Pająki koło 6-7 wylinki zaczynają dostawać niebieskiej barwy, wraz ze wzrostem kolor staje się coraz wyraźniejszy i pokrywa coraz większe część pająka. Karapaks pająka jest popielato-szary, dorosłe samice dostają niebieskiego zabarwienia też na odwłoku. Dorosłe samce tracą całkowicie niebieskie ubarwienie i stają się brązowe albo brązowo-szare.

Charakter:
Gatunek ten wbrew temu, że powszechnie jest uznany za agresywny, jeśli ma stworzone odpowiednie warunki to jest spokojny i mało agresywny. Zamiast atakować woli schować się do norki. Przy manipulacji w terrarium należy jednak uważać i używać długiej pensety oraz zachować wszelkie środki ostrożności, ponieważ zdążają się osobniki agresywne i bardzo szybkie.

Terrarium:
Dla dorosłego osobnika 25x25x35 (szer/dł/wys). Młodsze osobniki trzymamy w pojemniczku po klisz, na mocz, stopniowo zwiększając na coraz większe wraz ze wzrostem pająka. Do terrarium końcowego pająka przekładamy koło 9 wylinki. Należy zapewnić pająkowi miejsce do kopania około 15-20cm podłoża dla dorosłego osobnika. Pozostały wystrój jest zbędny. Ale można bez problemu wstawić jakiś korzeń lub kamień. Jako podłoże najlepiej nadaje się torf z ziemia gliniastą.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura dzienna 22-26°C, w nocy może spaść do 20°C bez szkody dla pająka.
Terrarium często spryskujemy, powinno się umieścić małą miseczkę z wodą. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-85%.

Oświetlenie:
Jest zbędne, chyba ze służy do ogrzewania, pająkowi wystarcza światło dzienne. Ale jeśli chcemy podziwiać ubarwienie tego pająka w pełni to zaleca się zamontowanie dodatkowego oświetlenia(im jaśniejsze oświetlenie tym pająk ma intensywniejsze zabarwienie).

Rozpoznawanie płci:
Jest ono utrudnione ze względu na podziemny tryb życia pająka. Samice są większe i masywniejsze, samce są mniejsze i smuklejsze, samcowi po ostatniej wylince wyrastają haczyki na pierwszej parze odnóży. Dojrzałe osobniki różnią się również barwą. U młodszych osobników płeć można stwierdzić po analizie wylinki lub spodniej części odwłoka.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tego pająka jest dość trudne, bo nawet najedzona do syta samica czasem zjada czasami samca, ale nie jest to regułą, często samiec uchodzi cało po kopulacji. Zdążają się przypadki(szczególnie w terrariach), że samica toleruje obecność samca po kopulacji nawet przez parę tygodni. Od 4 do 6 tygodni po ostatniej wylince samicy, dopuszcza się samca, samice uprzednio intensywnie karmimy. Samica składa kokon po 3-6 miesiącach od kopulacji. W kokonie znajduje się około 30-150 jajeczek(zależy to od wielkości samicy). Po 9-11 tygodniach z jajeczek wykluwają się nimfy, po 27-31 dni od wyklucia staja się nimfami II, a po około 46 dniach staja się pajączkami. Okresy te mogą być krótsze lub dłuższe, w zależności od warunków, w jakich są trzymane młode.

Uwagi:
Ukąszenie tego pająka może być niebezpieczne dla człowieka, po ukąszeniu należy się skontaktować z lekarzem. Jad tego pająka jest szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych na jakiś z jego składników. Gatunek ten nie wyczesuje włosków parzących. Pająk ten nadaje się dla zaawansowanych hodowców. Pająk NIE jest objęty konwencją waszyngtońską CITES.
Autor: Naz!
Gadu-Gadu: 7493025
E-mail: 66nazi66@interia.pl

komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333977
Dziś234
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji