Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Gekon murowy - Tarentola mauritanica
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Gekon murowy (Tarentola mauritanica)


Wprowadzenie:
Gatunek odkryty przez Linnaeus’a. Na wolności żyje głównie w rejonach Morza Śródziemnego, na terenie Hiszpanii, Francji, Włoch, byłej Jugosławii oraz Afryki Północnej.

Wygląd:
Ciało gekona murowego pokryte jest małymi, miękkimi łuskami, pośród których występują twarde trzyścienne tarczki. Ubarwienie grzbietu w większej mierze zależne jest od oświetlenia i barwy podłoża. Tak więc w świetle słonecznym przeważają barwy ciemniejsze, w cieniu bądź nocą zaś jaśniejsze. U tych gekonów spotykamy kolory od jasnoszarych i żółtych poprzez różne odcienie brązu aż do prawie czarnych z falistymi lub zygzakowatymi pręgami w poprzek ciała. Brzuch najczęściej jest koloru pomarańczowego, żółtego, różowego lub kremowego w małe ciemnoszare lub czarne plamki. Na wszystkich kończynach pierwszy, drugi i piąty palec pozbawione są pazurków, za to każdy palec wyposażony jest w przylgę.

Wielkość:
Długość ciała wynosi zazwyczaj 15-18cm z czego połowa przypada na ogon.

Długość życia:
Zazwyczaj 4-6 lat.

Aktywność:
Gekon murowy jest zwierzęciem o aktywności nocnej, dzień natomiast spędza w zakamarkach skał, czy korzeni. Często jednak można zobaczyć go w dzień gdy zażywa kąpieli „słonecznych” w pobliżu kryjówki.

Usposobienie:
Gekon płochliwy i bardzo trudny do oswojenia. Jego naturalny głos jest cichy, jednak przestraszone zwierze wydaje z siebie dość głośny pisk lub skrzek. Mimo niewielkich rozmiarów gdy jest zestresowany może dotkliwie kąsać ostrymi ząbkami.

Terrarium:
O układzie pionowym. Minimalne wymiary dla dorosłej pary zwierząt to 70/50/50 (wys/szer/dł). Terrarium wyposażamy skałami i korzeniami przy czym przynajmniej jedną ze ścian urządzamy tak by gekony miały możliwość uprawiania tam wspinaczki (co bardzo lubią). Jako podłoża używamy mieszaniny torfu i piasku, ziemi ogrodowej (należy zwrócić szczególną uwagę na to czy nie ma w niej żadnych nawozów) lub miału kokosowego. Dobranie odpowiedniego podłoża pomaga w utrzymaniu wymaganej wilgotności. Otwory wentylacyjne umieszczamy na dwóch ściankach, pamiętając by nie leżały one naprzeciw siebie, (co mogłoby spowodować niebezpieczne przeciągi).

Temperatura i wilgotność:
Temperatura w terrarium waha się od ok. 25*C w chłodniejszym punkcie terrarium, do ok. 30*C, pod napromiennikiem zaś może dochodzić nawet do 35*C. W nocy wystarczy temperatura pokojowa. Pamiętajmy by zapewnić gadzince możliwość wyboru w jakiej temperaturze chce akurat przybywać a co za tym idzie zróżnicować ją w różnych partiach terrarium. Wilgotność powinna wynosić ok. 60%.

Żywienie:
Podajemy to co zwykle mięsożernym jaszczurkom czyli; muchy, świerszcze, ćmy, larwy, plankton łąkowy. Dietę należy wzbogacać o witaminy (np. Vibowit, Sera Reptilin, Reptovit i Roboran H) i wapno (np. w postaci sepii dla ptaków).

Dymorfizm płciowy:
Widoczny dopiero u dorosłych osobników. Samiec ma grubsza nasadę ogona i uwypukloną jej spodnią stronę. Jest również większy i masywniejszy od samicy.

Rozmnażanie:
Aby przygotować zwierzęta do rozrodu najpierw należy je przezimować przez około 6 tygodni w temperaturze 10-12*C. Następnie stopniowo podnosimy temperaturę tak, by na wiosnę wrócić do normalnych warunków. Wtedy też powinny rozpocząć się gody. Należy zadbać by samica dostawała większe dawki wapnia i witamin, co zapewni prawidłowy przebieg ciąży. Po około miesiącu samica składa jaja które należy zabezpieczyć przed dorosłymi osobnikami. Następne jaja składa po ok. 2-3 tygodniach. Inkubujemy je w temp. Ok. 28*C i wilgotności 80%. W takich warunkach po 60-70 dniach wykluwają się młode, mierzące około 4cm.

Uwagi:
Gatunek jest polecany dla początkujących terrarystów gdyż nie stwarza większych trudności w hodowli, jednak wielu hodowców, którzy zaczynają przygodę z terrarystyką może być rozczarowanych usposobieniem gekona murowego i bardzo trudnym w jego przypadku procesem oswajania.


Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 3

Odsłon:15333982
Dziś239
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 3.484 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji