Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Brachypelma vagans
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Brachypelma vagans - Ptasznik czerwonoodwłokowy

Wprowadzenie:
Na wolności występuje w Kolumbii, Meksyku i Gwatemalii. Gatunek ten opisał w 1875 roku Ausserer. Gatunek objęty konwencją waszyngtońską CITES. Polska nazwa tego gatunku: Ptasznik czerwonoodwłokowy.

Wygląd:
Podstawowym kolorem ubarwienia tego ptasznika jest czerń. Całe ciało ma pokryte włoskami. Na odwłoku ma włoski parzące koloru czerwonego.

Wielkość:
Nie są zbyt duże osiągają do 7 cm ciała.

Długość życia:
Samice nawet do 20 lat, samce około 2-3 lat.

Charakter:
Gatunek ten ma zmienny charakter i nigdy nie wiadomo jak zareaguje przez co wśród hodowców nazywany jest „szajbusem”. Osobniki tego gatunku często bywają agresywne i bez wahania mogą zaatakować. Zdarzają się również osobniki bardzo łagodne. Jednak podstawową formą obrony jest wyczesywanie włosków parzących.

Terrarium:
Wymagane terrarium dla tego gatunku to 30x20x20 (dł., szer., wys.). Jako podłoże stosujemy około 5-10 cm warstwę torfu kwaśnego lub włókna kokosowego. Stosując włókno łatwiej będzie utrzymać wilgotność w terrarium. Zalecane jest też umieszczenie pojemnika z wodą z którego pająk będzie mógł pić oraz kryjówki np.: z połówki orzecha kokosowego. Jako oświetlenie można zastosować czerwoną żarówkę która jednocześnie będzie dogrzewała terrarium.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C, najczęściej wymagana jest 22-25°C, w nocy 1-2°C niżej. Wilgotność powinna być w granicach 60-70%. Temperaturę można utrzymywać stosując czerwoną żarówkę jak źródło ciepła. Natomiast wilgotność przez regularne (co 2-3 dni) nawilżanie podłoża. Nie należy jednak robić błota.

Żywienie:
Młode jak u większości ptaszników karmimy muszkami owocówkami, pinkami, wylęgiem świerszczy, małymi owadami łąkowymi. Dorosłym podjemy: świerszcze, larwy drewnojada, karaczany i inne owady. Podając pokarm najlepiej stosować regułę ze potencjalna ofiara powinna być mniejsza od napastnika. Pokarm podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od wielkości i rozmiarów pająka. Pająki tego gatunku jak większości Brachypelm lubią sobie robić głodówki więc gdy pająk się nie interesuje pokarmem przez dłuższy czas to go wyciągamy.

Dymorfizm płciowy:
Widoczny u dojrzałych osobników. Nie ma różnicy w ubarwieniu samca i samicy. U samca po ostatniej wylince pojawiają się na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, a na pierwszej parze odnóży haczyki.

Rozmnażanie:
Pająki tego gatunku rzadko przejawiają agresje względem siebie podczas zbliżenia jednak
przed kopulacja należy nakarmić pająki. Po sparzeniu samica składa kokon, w którym może być nawet 700 maluchów, ale zdarzają się liczniejsze.

Uwagi:
Pająki należy hodować pojedyńczo, gdyż są kanibalami. Na początek przygody z ptasznikami zalecam inne Brachypelmy gdyż te bywają agresywne.


Autor: urbanp - Paweł Urban
Gadu-Gadu: 5292768
E-mail: urbanp@poczta.fm

Autor zdjęć: Bull
komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334025
Dziś282
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.037 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji