Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Oswajanie węży
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Oswajanie węża

      Celem oswajania węża jest nie tylko zbliżenie go do człowieka ale również samego opiekuna do gada. Dzięki temu będziemy mogli bez stresu dla obydwóch stron manipulować w terrarium i brać gada na ręce. Musimy jednak pamiętać, że oswajanie ich przebiega całkowicie inaczej niż inne w przypadku innych zwierzaków. Jest to proces, który trwa długo i nie ma na niego żadnego złotego środka ale są pewne rzeczy które mogą nam pomóc.

     Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić po zakupie węża jest zapewnienie mu całkowitego spokoju. Czas ten jest zależny od wieku i temperamentu każdego osobnika, młodemu wystarczy 5 dni, a starszemu przynajmniej 2 tygodnie. Ten czas pozwoli mu na aklimatyzację z nowym otoczeniem. W tym czasie najlepiej nie karmić gada, gdyż istnieje ryzyko zwrócenia pokarmu. Równie dobrze jest wsadzić jakieś elementy z poprzedniego lokum, np. gałązki, część podłoża, kryjówkę. Wskazane jest również częste przebywanie przy terrarium, aby wąż mógł się oswoić do naszej obecności. Po upływie tego czasu można nakarmić węża i dać parę dni spokoju aby mógł przetrawić pokarm. Od tego momentu zacznijmy przyzwyczajać naszego pupila do bezpośredniego kontaktu z nami. W tym celu możemy trzymać dłoń w terrarium i pozwolić aby po niej pełzał. Po paru takich sesjach spróbujmy brać go do ręki. Trzeba to robić delikatnie i pamiętać, że na początku może być nerwowy i będzie starał się uciec, dlatego musimy trzymać go pewnie w dłoniach. Branie węża na ręce pozwala nam poznać zachowania i temperament naszego osobnika.


     Jeśli to nie pomoże i wąż nadal będzie nerwowy to można wykorzystać patent z koszulką, który sprawdza się przy dużych i agresywnych wężach. Sposób ten polega na tym, że do terrarium wkładamy nasz podkoszulek który nosiliśmy przez parę dni, musimy przy tym pamiętać aby nie używać w tym czasie żadnych kosmetyków które mogłyby zmienić naturalny zapach naszego ciała. Pozwoli to jeszcze bardziej przyzwyczaić się wężowi do naszego zapachu. Czasami trzeba powtarzać to parokrotnie aby przyniosło to pożądany efekt, zdarza się to szczególnie w przypadku dorosłych dusicieli.
Autor: Dambala - Radosław Domański
Gadu-Gadu: 4285377
E-mail: radekd85@wp.pl

komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433495
Dziś1513
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.03 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji