Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Brachypelma smithi
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Brachypelma smithi - Ptasznik czerwonokolanowy

Wprowadzenie:
Barchypelma Smithi został opisany w 1897 przez Cambridge’a. Ptasznik zamieszkuje półpustynie w Meksyku.

Wygląd:
Jeden z najładniejszych naziemnych pająków. Ma on na każdym kolanie pomarańczowo-czerwoną plamkę. Od tego pochodzi jego polska nazwa. Karapaks czarny z pomarańczową obwódką. Małe pająki tego gatunku nabieraj barw dorosłego osobnika wraz ze wzrostem. Kolorki zaczynają się pojawiać ok. 5-6 wylinki.

Rozmiar:
Samce ok. 5 cm ciałka, natomiast samice do 8 cm.

Charakter:
Jest polecany dla początkujących hodowców gdyż jest to łagodny pająk, a jego jad nie jest silny. Zajmując się tym pająkiem trzeba być bardzo cierpliwym, ponieważ jest on jednym z największych niejadków. Może nie jeść nawet przez kilka miesięcy.

Terrarium:
O wymiarach 30x20x20 (dł., szer., wys.). Nie może być za wysokie gdyż pająk wspinając się może upaść i uszkodzić sobie odwłok co najczęściej kończy się śmiercią naszego zwierzaka. Jako podłoże stosujemy torf lub włókno kokosowe. Niezbędna jest kryjówka oraz miseczka z wodą. Na kryjówkę może posłużyć nam połówka skorupy kokosa, lub jakiś konar pod którym ptasznik będzie mógł się skryć.

Temperatura i Wilgotność:
Temperatura w granicach 25°C. Można też dogrzewać go czerwoną żarówką o mocy 15 W. Pająki nie widzą czerwonego światła, więc mu nie zaszkodzi. Wilgotność dla tego gatunku wynosi ok 60-70%. Utrzymujemy ją zwilżając podłoże co 3-4 dni.

Żywienie:
Małym podajemy pinki, larwy mączniaka i wylęg świerszcza. Natomiast dorosłym podajemy karaczany, duże świerszcze, oraz larwy drewnojada.

Dymorfizm płciowy:
Samice większe i masywniejsze od samców. Samcom po ostatniej wylince wyrastają haczyki, które znajdują się na pierwszej parze odnóży i bullbusy na nogogłaszczkach.

Rozmnażanie:
Nie jest trudne. Przed dopuszczeniem do siebie pary należy porządnie nakarmić samicę. Samiec stuka w podłoże odnóżami próbując przywołać do siebie samicę. Kiedy ona mu odpowie tym samym dochodzi do kopulacji. Kiedy samiec skończy ucieka, aby nie zostać zjedzonym przez swoją partnerkę. Po ok. 100 dniach samica składa kokon, w którym jest od 100 do 400 jajeczek.

Uwagi:
Gatunek objęty Konwencją Waszyngtońską (CITES)


Autor: Kamil_15 - Kamil Ścibik
Gadu-Gadu: 4781158
E-mail: kamilscibik@op.pl

Autor zdjęć: mr_JUZIK_
komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334043
Dziś300
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.026 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji