Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Anolis zielony (Anolis carolinensis)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Anolis carolinensis - Anolis zielony


Wprowadzenie:
Gatunek odkryty w 1832 przez Voigt’a. Inne nazwy to Legwan Czerwonogardzielowy i Anolis Karoliński. Występuje w Meksyku, Ameryce Środkowej, na Bahamach oraz na Południowo - wschodnich terenach USA. Gatunek nie objęty CITES, nie wymaga, więc rejestrowania.

Wygląd:
Anolis zielony ma smukłe, delikatne ciało, wydłużony pyszczek i kończyny wyposażone zarówno w pazurki jak i przylgi umożliwiające im wspinaczkę nawet w pionie. Podstawowym ubarwieniem jest kolor jasno zielony, z białym brzuchem, jednak anolis w dość krótkim czasie potrafi zmieniać kolor skóry w zależności od temperatury, koloru otoczenia czy tez nastroju. Jest przez to często mylony z kameleonem. Na grzbiecie mogą występować jasne pręgi.

Wielkość:
Dorasta do około 17-22cm, z czego 2/3 długości ciała przypada na ogon.

Długość życia:
Zwykle dożywają 4-5 lat.

Usposobienie:
Gatunek bardzo łatwy do oswojenia ze względu na łagodny charakter.

Terrarium:
Wielkość terrarium dla pary dorosłych Anolisów powinna wynosić ok. 60x60x70cm (dł. szer. wys.). W środku umieszczamy gałęzie, konary oraz różnego rodzaju liany, ponieważ te gady uwielbiają się wspinać. Możemy umieścić żywe rośliny, gdyż Anolisy nie mają tendencji do ich niszczenia. Jako podłoże możemy użyć ziemi ogrodowej(pamiętając jednak by nie zawierała żadnych nawozów). Ściany terrarium można wyłożyć korkiem by zwiększyć powierzchnię do wspinaczki. Przy wyposażaniu terrarium stajemy przed dylematem czy umieszczać w nim lampę emitującą promienie UVB. Zdania na ten temat są podzielone, gdyż niektórzy hodowcy wcale ich nie używają a mimo to mają piękne, zdrowe zwierzęta i dochowują się równie zdrowego potomstwa do tego celu wykorzystując jedynie dobrze zbilansowaną dietę z dodatkami witaminowymi. Tak więc UVB nie jest Anolisom niezbędne ale na pewno nie zaszkodzi.

Wilgotność i temperatura:
W ciągu dnia wilgotność utrzymujemy na poziomie 60%, w nocy zaś podnosimy do 70%. Temperatura w ciągu dnia powinna wahać się w granicach 23-26*C, pod napromiennikiem zaś nie powinna przekraczać 30*C, w nocy temp obniżamy do ok. 20*C.

Żywienie:
Anolisy żywią się głównie larwami mączniaka, muchami, konikami polnymi oraz świerszczami. Przed podaniem pokarmu dobrze jest go posypać, co jakiś czas preparatem witaminowym np. Vibowitem, czy Reptovitem. Młode osobniki karmimy codziennie, starsze zaś, co 2-3 dni.

Dymorfizm płciowy:
Z rozpoznaniem płci nie ma większych problemów. Samice mają smuklejszą głowę i są mniejsze od samców. Samce posiadają czerwono-fioletowy fałd podgardzielowy oraz zgrubienie wzdłuż karku, napełniające się krwią w sytuacjach, gdy zwierze jest zdenerwowane lub podniecone. Nasada ogona samca jest szersza.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie jest dość proste. Anolisy osiągają dojrzałość płciową w wieku 9ciu miesięcy i wtedy przystępują do godów. Gady należy najpierw przezimować przez około 8 tygodni(grudzień – styczeń) w temperaturze 14-17*C przy 10godzinnym cyklu oświetleniowym. Po około 2óch tygodniach gady przystąpią do godów. Po 2-3 tygodniach od kopulacji samica składa 2 lub 3 jajka w płytkich jamkach w ziemi lub między korzeniami roślin w terrarium. Następnie przez cały sezon godowy (marzec – październik) samica co 2-3 tygodnie będzie składać(zazwyczaj) 2 jajeczka, tak więc pod koniec sezonu możemy doczekać się 10-30 jajeczek. Inkubujemy je w temperaturze 22-25*C, przy wilgotności ok. 80%. Młode Anoliski wylęgają się po 50-60 dniach i mają wtedy około 5 cm. Należy pamiętać by w czasie składania jaj podawać samicy więcej witamin i wapnia by nie odbiło się to na jej zdrowiu.

Uwagi:
Gatunek polecany dla początkujących hodowców ze względu na niewielkie rozmiary i niskie wymagania.
Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333994
Dziś251
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji