Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Chromatopelma cyaneopubescens
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Chromatopelma cyaneopubescens - Ptasznik niebieskozielony

Wstęp:
Chromatopelma cyanopubescens pochodzi z Ameryki Południowej a dokładnie z Wenezueli. Została sklasyfikowana w roku 1907 przez Stranda. Jest to ptasznik naziemny, który jako swoje mieszkanie przeważnie wybiera norki i jamki pod korzeniami drzew oraz pod głazami na sawannach i w niezbyt gęstych zaroślach.

Charakterystyka
Wygląd Chromatopelmy cyanopubescens możemy opisywać godzinami, ponieważ jest to tak piękny pająk że można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Młode okazy są jasno pomarańczowe, głowotułów oraz odwłok są w czarne i pomarańczowe pręgi zaś odnóża są pomarańczowe. Starsze pająki mają niebieskozielone odnóża, metalicznie połyskujący głowotułów oraz pomarańczowy odwłok, co razem tworzy fantastyczny widok. Pająki te nie osiągają rekordowych rozmiarów, mianowicie razem z odnóżami około 15 cm, przy czym samice są o kilka cm większe bo mają jakieś 7-8 cm zaś samce około 5 cm. Ptasznik ten nie jest polecany dla początkujących ze względu na swój charakter, nie jest to pająk agresywny aczkolwiek potrafi pokazać na co go stać ukąszeniem, które nie zdarza się często ale może nastąpić. Cyanopubescens woli wyczesywać włoski parzące z odwłoka, które wbijają się w skórę i przenikają do dróg oddechowych oraz podrażniają śluzówkę. Jego jad nie jest niebezpieczny dla życia zdrowego człowieka ale osoby uczulone na jad pszczoły powinny solidnie przemyśleć kupno tego ptasznika. Jeśli ktoś chciałby trzymać kilka sztuk w jednym terrarium to odradzam, ponieważ mogłoby dojść to kanibalizmu. Podsumowując- piękny pająk, dla osób posiadających jako takie doświadczenie w hodowli ptaszników.

Terrarium
Chromatopelma cyanopubescens potrzebuje terrarium o rozmiarach 30x 30x 30 (długość x szerokość x wysokość), chociaż z wysokością nie powinniśmy przesadzać, ponieważ nasz pupil może niechcący spaść ze ścianek terrarium a wiadomo, im wyżej tym gorzej dla pajączka, któremu poprzez upadek może pęknąć odwłok. Jako podłoże można użyć włókna kokosowego oraz torfu, podłoża kładziemy około 5-8 cm. Jako, że cyanopubescens plecie ogromne ilości pajęczyny nie musimy się wysilać nad walorami estetycznymi terrarium ponieważ pajączek i tak oplecie wszystko co jest w terrarium pajęczyną. Należy włożyć do terrarium jakiś konar lub coś, na co mógłby się nasz pajączek wspinać oraz niezbędna jest miseczka z wodą, z której pajączek jak będzie potrzebował to się napije ale także woda pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, czyli w przypadku Chromatopelmy cyanopubescens około 60- 80%. Żeby utrzymywać taką wilgotność wystarczy raz na dzień zrosić terrarium( możemy się posłużyć zraszaczem do kwiatków) odstaną wodą. Odpowiednią temperaturę, czyli około 25 stopni zapewnimy dogrzewając ptasznika zwykłą lampką około kilka godzin dziennie, ale to wszystko zależy od temperatury jaka jest w naszym pokoju.

Żywienie
Małe pajączki karmimy muszką owocówką, małymi muchami lub połówką a nawet 1/3 pinki czyli larwy muchy. Większym dajemy świerszcze, muchy, koniki polne, karaczany i całe pinki. A dużym pająkom możemy raz na jakiś czas zaserwować myszkę a tak poza tym to duże świerszcze i żabki. Małe pająki karmimy raz na 2 dni a duże na około 3-4 dni chociaż można karmić codziennie ale mniejszą ilością. Jeśli nasza Chromatopelma nie je od dłuższego czasu to oznacza, że albo taką sobie po prostu zrobiła dietę albo że nadchodzi upragniony moment każdego hodowcy pająków- wylinka., jeśli do tego, że pajączek nie je jego ciało pociemniało to można być w 100% pewnym że w najbliższym czasie pająk „odrodzi się na nowo”.

Rozmnażanie
Najpierw powinniśmy ustalić płeć naszego pająka, żeby to sprawdzić musimy mieć już dorosłego pająka, następnie musimy sprawdzić jak wygląda jego przednia para odnóży, jeśli są tam haczyki to znaczy, że mamy samca, a jeśli są takie jak reszta odnóży to mamy samicę. Jeśli to jest samiec to następną tego oznaką są narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Samiec jest wyraźnie mniejszy od samicy i ma dłuższe odnóża, za to wyglądają tak samo, nie ma żadnej różnicy. Jeśli już mamy określoną płeć naszego pupilka powinniśmy kupić płeć przeciwną (odkrywczy jestem, wiem ). Przed kopulacją należy obficie nakarmić naszą parę, chociaż jest to jeden z nielicznych przypadków, gdzie głodna samica nie je samca. Gdy damy już samca i samicę do jednego terrarium samiec przez kilka godzin będzie odbywał taniec godowy. Gdy skończy następuje kopulacją, która trwa dosłownie chwilę, po kopulacji należy przenieść samca do osobnego terrarium. Samica, która będzie dobrze karmiona potrafi złożyć kokon już po około 5 tygodniach. W kokonie jest przeważnie około 250 młodych, kokon po około 10 dniach od złożenia powinniśmy przenieść do inkubatora w którym będą około miesiąca, później z kokonu wyjdą nimfy I, które zamienią się w nimfy II po jakiś 2 tygodniach a po około 4 tygodniach będziemy już mieć Chromatopelma cyanopubescens L1Autorzy:
Juvetomek
- Juvetomek
Gadu-Gadu: 1709991
E-mail: etomek@op.pl

dufus - Artur Opolka
Gadu-Gadu: 1656680
E-mail: carcass@vp.pl

Autor zdjęć: mr_JUZIK_
komentarz[6] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333970
Dziś227
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.022 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji