Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Pterinochilus murinus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Pterinochilus murinus - Ptasznik słoneczny

Nazwa łacińska: Pterinochilus murinus
Nazwa polska: Ptasznik słoneczny

Wprowadzenie:
Ptasznik ten występuje w Afryce Zachodniej (Kenia, Mozambik, Zimbawe, Zambia). Należy do ptaszników wytwarzających dużo pajęczyny. Sklasyfikowany w roku 1897 przez Pocock`a. Nie znajduje się na liście CITES i jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

Długość życia:
Samica 6-10 lat, samiec do pół roku po ostatniej wylince.

Wygląd:
Bardzo ładny ptasznik, spotyka się różne odmiany barwne, najczęściej ma ubarwienie brunatne, z pomarańczowym odwłokiem, na którym znajdują się brunatne plamki. Są też odmiany barwne, jak np. „Red Form”- wbrew nazwie, wcale nie jest czerwony, tylko cały pomarańczowy, lub jasnożółty. Niezależnie od odmian, pokryty sporą ilością włosków.

Wielkość:
Są to ptaszniki o zróżnicowanych rozmiarach. Zdarzają się samice osiągające 6,5 cm samego ciała, wraz z odnóżami 16 cm. Samce na ogół mniejsze, do 5 cm ciała, z odnóżami 14 cm. Ptaszniki te dość szybko rosną.

Charakter:
Ptasznik wyjątkowo agresywny, silny, i nieźle skacze. Zdenerwowany wyskakuje z pajęczynowej kryjówki i unosi przy tym dwie pierwsze pary przednich odnóży krocznych pokazując swe zęby jadowe, oraz wydając przy tym syczące dźwięki (strydulacja). Należy go wtedy w takiej pozycji zostawić, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, nastąpi szybki atak! P. murinus posiada silny jad, mogący stanowić zagrożenie dla człowieka! Nie wolno pod żadnym pozorem po ukąszeniu pić alkoholu, gdyż tylko „pomoże” on truciźnie szybciej rozprowadzając ją po ciele! Po ewentualnym ukąszeniu należy bezzwłocznie wypić wapno i udać się do lekarza. P. murinus nadaje się tylko dla doświadczonych hodowców.

Terrarium:
Dorosłemu osobnikowi wystarczy terrarium o standardowych wymiarach 30/25/25 cm. Można dać pająkowi grotę jako kryjówkę oraz miseczkę z wodą, ale nie jest to wymagane. W pojemniku z młodym osobnikiem bardzo dobrym, pomysłem jest wbić pod kątem w podłoże dwie wykałaczki tak, aby na górze się krzyżowały i obierały na ściance pojemnika. Da to dobre oparcie dla pajęczyny, którą ptasznik na pewno wytworzy. Jeżeli tego nie robi, trzeba poczekać do następnej wylinki, a ptasznik na pewno zabierze się do roboty.
Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe, lub kwaśny torf wymieszany z piaskiem znad morza. Jeśli chcemy zastosować piasek, musimy go uprzednio wygotować. Nie można go dać za dużo, ponieważ może on zatykać płucotchawki ptasznika. Najlepiej, aby stosunek torfu do piasku wynosił 3:1.

Temperatura i wilgotność:
P. murinus to ptasznik wyjątkowo ciepłolubny, temperatura powinna wynosić od 25 do 35 stopni. Wilgotność powinno się utrzymywać na poziomie
65 %.

Rozmnażanie:
Te ptaszniki bardzo łatwo się rozmnażają, przed kopulacją należy dobrze nakarmić samicę i samca, albowiem samica również może paść ofiarą samca, lecz to się bardzo rzadko zdarza. Samiec po wpuszczeniu do terrarium samicy daje znać o sobie delikatnie tupiąc o podłoże. Jeżeli samica odpowiada mu tym samym, to znaczy, że akceptuje samca i można dopuścić do kopulacji. Po około 30 dniach, samica wytwarza kokon, a z niego, zazwyczaj po około 35 dniach od wytworzenia kokonu wylęga się około 75 – 200 młodych. Może być i tak, że jeżeli dobrze będziemy karmić samicę, to zrobi ona drugi kokon, z którego również wyklują się młode. W czasie inkubacji (o ile nie robimy tego w inkubatorze) należy zwiększyć wilgotność w terrarium do 70-80 %

Dymorfizm płciowy: Rozpoznanie płci u młodych pająków (do 6 wylinki) jest zasadniczo niemożliwe, w
100 % rozpoznamy płeć, jeżeli pająki są już dojrzałe. Samiec posiada na przednich odnóżach haczyki do podtrzymania samicy, oraz narządy płciowe na nogogłaszczkach.
Płeć można również rozpoznać po zrzuconej skórze, ale nie wcześniej niż po 7 wylince a i z tą będziemy musieli skorzystać z lupy lub innego szkła powiększającego.


Autor: backfire - Adam Fojcik
GG: 1054159
E-mail: samie@poczta.onet.pl

Korekta: K@M!L0
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334394
Dziś181
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji