Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Hodowla świerszczy
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hodowla świerszczy - Świerszcz domowy (Acheta domesticus)

Świerszcz domowy to żółto-brązowy, osiągający około 20-25 mm długości owad, o typowym dla rodziny świerszczowatych wyglądzie. W środowisku naturalnym żyje w północnej Afryce i południowo-zachodniej Azji. Spotykany jest również na terenie południowej i środkowej Europy, gdzie zawleczony został przez człowieka. Gnieździ się on tu w ciepłych budynkach, np. piekarniach i kotłowniach.

Dymorfizm płciowy jest bardzo dobrze widoczny. Samicę rozpoznać możemy po pokładełku, osiągającym nierzadko długość całego ciała. Samce natomiast, dzięki aparatowi strydulacyjnemu, potrafią wydawać dźwięki.

Hodowla tych owadów nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom bez żadnego doświadczenia. Świerszcze te nie mają wysokich wymagań co do temperatury i wilgotności(30-50 %). Tolerują dość szeroki zakres temperatur, od 18 do 32 st. C. Jednak należy pamiętać, że w niskich temperaturach ich rozwój przebiega wolniej, dlatego w celu podniesienia efektywności hodowli zaleca się utrzymywanie w insektarium 28-30 stopni ciepła. W takiej temperaturze rozwój jaj trwa około 2 tygodni, po czym rodzą się maleńkie (1-2 mm) larwy. Po kolejnych 6-8 tygodniach świerszcze osiągają formę dojrzałą. Długość życia dorosłych owadów to maksymalnie 3 miesiące. W tym czasie samica składa do 300 jaj.

Są dwa podstawowe sposoby hodowli świerszczy:

Sposób pierwszy
Jako insektarium można wykorzystać np. stare akwarium o wymiarach co najmniej 40/30/40 cm. Pokrywę wykonuje się z bardzo drobnej siatki, najlepiej metalowej gdyż plastikowa może zostać łatwo przegryziona. Dorosłe świerszcze nie potrafią wspinać się po szybie, jednak młode czynią to bez trudu. Dlatego górne krawędzie insektarium należy okleić kilkucentymetrowymi paskami bardzo gładkiego materiału, np. z folii aluminiowej lub celofanu. Podłoże stanowić będzie 3-5 centymetrowa warstwa torfu lub mieszaniny torfu z piaskiem, która musi być stale lekko wilgotna, co łatwo osiągniemy poprzez codzienne, poranne zraszanie. Jako kryjówek użyć można wysuszonej kory drzew bądź zwykłych wytłaczanek po jajach.

Sposób drugi
Jest to szczególnie polecana przeze mnie metoda. Nie wymaga tak dużego insektarium jak pierwsza, jednak pojemników do hodowli musimy mieć co najmniej dwa. Można użyć tzw. faunaboxów z plastikową pokrywą lub pojemników szklanych. W insektarium nie stosujemy żadnego podłoża, tylko układamy pionowo wytłaczanki po jajach, nawet do 2/3 wysokości terrarium. Na wierzchu należy położyć miseczkę z jedzeniem, poidełko, oraz niewielki pojemnik (np. po margarynie) z wilgotnym torfem, do którego samice będą składać jaja. Pojemnik taki wymieniamy co 7-12 dni i przenosimy go do innego terrarium, które posłuży do odchowu młodych.

Jako źródło ciepła można zastosować zwykłą żarówkę, która może być włączona przez cały czas, gdyż długość cyklu oświetlenia u świerszczy nie odgrywa większej roli.

Świerszcze domowe to zwierzęta wszystkożerne. Jako pokarm stosujemy owoce, tartą marchew, kiełki pszenicy, trawę, mniszek lekarski (mlecz), babkę zwyczajną, gwiazdnice pospolitą, sałatę, cykorię, kapustę pekińską, chleb, płatki jęczmienne i owsiane, otręby zbożowe, mleko w proszku, suchy pokarm dla ryb akwariowych, pokarm dla psów i kotów, a także niewielkie kawałki mięsa. Pokarm wykładamy na miseczkę w małych porcjach i codziennie zmieniamy na świeży, a miskę dokładnie myjemy. Zbyt duża ilość pokarmu sprawi, że będzie on roznoszony po całym insektarium, a jego gnijące resztki staną się doskonałą pożywką dla groźnych bakterii i grzybów. Karmiąc świerszcze należy pamiętać by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do kanibalizmu.

Wodę podajemy w specjalnie przystosowanych poidełkach dla ptaków lub gryzoni, gdzie w otwartą część wsuwamy kawałek gąbki tak, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia. Można też zastosować zwykły spodek wyłożony gąbką lub wypełniony drobnym żwirkiem by zapobiec topieniu się świerszczy. Spodek taki trudno jednak uchronić przed zanieczyszczeniem, dlatego należy ustawić go możliwie wysoko ponad poziomem podłoża.

Świerszcze są doskonałym podstawowym pokarmem dla większości zwierząt terraryjnych (zawierają 73% białka i tylko 13% tłuszczu), jednak ze względu na małą zawartość wapnia należy przed skarmieniem posypać je preparatem mineralnym.


Autor: Bartek Gorzkowski
mail: tataricus@wp.pl
GG: 5170010
http://www.tataricus.webpark.pl
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 4

Odsłon:15433509
Dziś1527
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.045 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji