Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Medauroidea extradentata - Patyczak rogaty
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Medauroidea extradentata - Patyczak rogaty

O gatunku:


Najbardziej popularny gatunek patyczaka w amatorskich hodowlach. Gatunek ten odporny jest na wiele błędów początkujących hodowców, dlatego polecany jest jako pierwszy gatunek w hodowli. Nie wydziela substancji obronnych, rzadko popada w stan katalepsji.


Jak rozpoznać:

* Samice: Samice osiągają do 10 cm długości ciała, bezskrzydłe, ciało jest patykowate, koloru brązowego z małymi zielonymi plamkami, pokryte drobnymi wypustkami. Na krawędziach przednich nóg drobne zrogowacenia w kształcie piły. Tylne nogi wyraźnie dłuższe niż odwłok. Czułki długości 15 mm, u nasady rozszerzone. Niewielkie dwa różki na głowie, która wyraźnie odznacza się na tle całego ciała, oczy wypukłe. Dorosła samica ma mocno rozszerzony odwłok, który jest wypełniony jajeczkami.

* Samce: Samce dorastają do 7 cm. Posiadają wyjątkowo długie nogi, z białymi stawami. Czułki długości 25 mm, ciało jest gładkie, koloru brązowego z którym kontrastują jasno żółte oczy. Odwłok zakończony charakterystycznym kulistym narządem kopulacyjnym. Samce pojawiają się w hodowlach wyjątkowo rzadko. W większości polskich hodowli gatunek ten rozmnaża się przez partenogenezę.

* Młode owady: Zaraz po wykluciu mierzą ok 10mm długości, są wyjątkowo ruchliwe, koloru szarego. Wraz z kolejnymi wylinkami nabierają różnych barw: począwszy od różnych odcieniu brązu po całkowicie zielone osobniki. Młode owady są delikatne, łatwo tracą odnóża, dlatego trzeba uważać przy ich przenoszeniu.

* Jaja: Jaja są owalnego kształtu, gładkie z czarnym wieczkiem, koloru brązowego z szarożółtymi plamkami, niewielkie (2,5 mm długości, 1,5 mm szerokości). Łatwo odróżnić je od odchodów.
Hodowla:

Aktywność
Wieczorem i w nocy.

Biotop
Żyje i żeruje wśród roślinności.

Terrarium
Dość wysokie (ułatwia im to zrzucanie wylinki), podstawą są gałązki, których końce wystają ponad podłoże oraz odpowiednia wyściółka, poleca się włókninę kokosową lub wyprażony torf, jako terrarium może służyć zarówno akwarium przykryte siatką, duży słój, plastikowa butla, jak i dowolne, odpowiednio duże pomieszczenie.

Wielkość terrarium
Zależna od ilości i wieku osobników, dla 3-4 dorosłych patyczaków rogatych wystarczy pojemnik, o wymiarach 35/35/30 cm.

Oświetlenie
Nie ma zasadniczego wpływu na ich rozwój, wystarczy światło dzienne.

Temperatura
Około 21°C, jednak spadki do 15°C, nie wpływają negatywnie na jego samopoczucie.

Wilgotność
Powinna się utrzymywać na poziomie około 70-80%. Ze względu na jajeczka, którym szkodzi bezpośrednie zalanie wodą, powinno się spryskiwać ścianki terrarium, a nie podłoże.

Żywienie
W zasadzie wszystko, od jeżyny, maliny (standardowego menu patyczaków), jedzą również liście dębu, róży, sałatę (jednak należy uważać, ze względu na prawdopodobieństwo spryskania jej środkami owadobójczymi).


Rozmnażanie

Jaja

Gdy w pobliżu jest samiec rozmnażają się płciowo (kopulacja trwa krótko, ale za to jest bardzo częsta), partenogenetycznie - gdy w populacji są same samice. Procent wyklucia młodych z jaj wzrasta, gdy patyczak rozmnaża się płciowo. Samica rozrzuca jajeczka na podłoże. Jaja tego gatunku są dość podatne na atak pleśni zwłaszcza w zbyt wysokiej wilgotnosci. Czas wylęgu jest dość krótki - od 1 do 2 miesięcy w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu, jednak niesprzyjające warunki mogą go wydłużyć do 3 - 4 miesięcy.

Uwagi:
Łatwy w utrzymaniu, polecany początkującym hodowcom; jest jednak dosyć żarłoczny, zjada dużo i wszystko. Należy zwrócić szczegulną uwagę na młode, które są dosyć delikatne: musimy pamietać o utrzymaniu właściwej wilgotności, gdyż zbyt suche powietrze może doprowadzić do ich wysuszenia.Opracowanie
Opracował Adam Popiel.
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 3

Odsłon:15433557
Dziś1575
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.045 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji