Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Peruphasma schultei - Straszyk diabelski
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Nazwa łacińska: Peruphasma schultei

Występowanie:
Peru

Wygląd:
Mały jak na straszyka, jest specyficznego czarnego koloru przypominającego zamsz, posiada dwa małe skrzydełka o zewnętrznej stronie nakrapianej na biało, a wewnętrznej krwiście czerwonej. Rozkłada je niestety tylko gdy spada z wysokości albo czuje się zagrożony. Oczy są żółte i okrągłe a czułki na przemian przechodzą kolorem białym i czarnym.

Długość życia:
Rozwój trwa około 5-6 miesięcy, zaś po ostatniej wylince samice żyją jeszcze od3 do 4, samce mniej.

Karmienie:
Straszyk diabelski żywi się ligustrem (żywopłotem), można też podawać liście bzu (odradzam, podczas eksperymentu padło mi 3 na 12 sztuk prawdopodobnie z powodu zatrucia - bez w ostateczności i jak już to na krótki okres czasu) a tak poza tym to nic więcej.

Terrarium:
Zależy ile owadów chcemy trzymać w jednym insektarium. Bardzo dobrze żyje im się w grupie (nawet z innymi gatunkami ligustrożernymi) Pomieszczenie dla nich powinno mieć ok. 36cm wysokości na 30cm szerokości. Jako podłoże służy włókno kokosowe, lub ręczniki papierowe, jednak ich odradzam, bo szybko się brudzą i zmuszeni bylibyśmy na częste ich wymienianie a diabełki bardzo podatne są na stres, dlatego włókno kokosowe idealnie się nadaje. Wystrój terrarium dowolny, lecz trzeba pamiętać ze straszyki podczas rozwoju przechodzą wylinki, więc trzeba poustawiać trochę gałęzi aby miały jak zawiesić się do góry nogami i swobodnie wylinieć.

Wilgotność:
Ok. 60%-70% przyda się też jakiś płytki pojemniczek z wodą w rogu terrarium.

Rozmnażanie:
Możliwe płciowe jak i przez partenogenezę. Samiec wchodzi na samicę i zapładnia - może siedzieć na niej nawet kilka dni więc nie zdejmujmy go z niej. Po około trzech tygodniach odwłok samicy powiększa się gdyż wypełniają go jaja. Składanych jest kilka na tydzień, są szare z wydrapanymi ornamentami.

Inkubacja:
Trwa około 4-5 miesięcy. Jajeczka możemy trzymać w inkubatorze butelkowym, lub dobrze wentylowanym pojemniku z wilgotnym torfempapierowymi ręcznikami.

Uwagi:
Uroda tego straszyka jest bardzo ceniona w świecie terrarystyki, zdobyć też go łatwo, przeważnie niewiele kosztuje. Jest to owad bardzo podatny na stres, często po zmianie liści długo nie chce ich tknąć, ale potrafi być bardzo żarłoczny. W razie niebezpieczeństwa, straszyk ten potrafi wystrzelić drażniącą ciecz, z otworów za głową, która nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka, lecz jeżeli dostanie się do oczów lub nosa, powoduje uciążliwe swędzenie.
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334024
Dziś281
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji