Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Gatunku - Chalcides ocellatus - Ostajnica nakrapiana
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Nazwa łacińska:
Chalcides ocellatus

Inne nazwy:
Ostajnica oczkowana
Scynk oczkowy

Występowanie:
Zasiedla Sycylię, Sardynię, Maltę, południową część Grecji, północną Afrykę i zachodnią Azję. Wybiera tereny piaszczyste, winnice, ugory, gaje oliwne i wydmy.

Wygląd:
Dorasta do 30 cm długości, z czego duża część przypada na ogon, głowa słabo oddzielona od tułowia. Jak każdy scynk posiada gładkie, ściśle przylegające do ciała łuski nadające wrażenie że jaszczurka jest śliska. Wierzch ciała jasno brązowy, całe ciało koloru złotego w czarno białe cętki.

Długość życia:
Do kilkunastu lat.

Karmienie:
Młode ostajnice karmimy wylęgiem świerszcza i owadami podobnymi tej wielkości, gdy podrośnie dajemy większe świerszcze, ja sam polecam karmić molami woskowymi i owadami z odłowu, które nie zaszkodzą zwierzęciu, bowiem urozmaicona dieta to lepsza dieta. Pokarm posypujemy w witaminami dostępnymi w różnych sklepach zoologicznych. Dostarczają one jaszczurce potrzebne składniki mineralne i zapobiegają chorobom.

Terrarium:
Powinno być pustynne, jaszczurka ta lubi grzebać się w piasku, przesiaduje w nim praktycznie 24 godziny na dobę, trzeba jednak wstawić basenik, aby podczas wylinki mogła namoczyć naskórek. Warto wstawić również jakiś spory kamień lub korzeń aby mogła się na nim wygrzewać lub ocierać się podczas linienia. Wskazany jest też pojemniczek lub pokrywka od słoika która będzie miała za zadanie pełnić rolę miseczki na jedzenie, odradzam wrzucania owadów na piasek gdyż scynk ten wytwarza ślinę podczas schwytania owada i oblepia go w piasku który dostaje się potem z pokarmem do jego układu pokarmowego.

Temperatura:
Wymaga naświetlania całodobowego, lecz powinna mieć w terrarium również chłodniejsze miejsce, można zamontować kabel grzewczy.

Rozmnażanie:
Jest jaszczurką żyworodną. Rodzi zwykle od 9 do 12 młodych, łatwa w rozmnożeniu.

Uwagi:
Ładna i spokojna jaszczurka, nie ma z nią praktycznie problemów, nadaje się dla początkujących hodowców, jednak ma też swoje minusy. Gad ten jak już wspomniałem, praktycznie cały czas spędza zakopany przynajmniej 3cm pod piaskiem, więc nie dostarcza wiele emocji, wychodzi bardzo rzadko, robi sobie krótkie głodówki i przez długi czas jest płochliwy. Odradzam brania na ręce, gdyż zdolna jest do odrzucenia ogona ( później go zregeneruje ale straci on dotychczasową barwę i wielkość), i jest bardzo szybka.

Autor: Jacek
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333990
Dziś247
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.027 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji