Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Lasiodora Klugi
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Lasiodora klugi (C. L. Koch, 1841)

Synonimy:
Angielskie nazwa tego gatunku to Bahia scarlet tarantula oraz Scarlet Birdspider.

Systematyka:
Królestwo - Animalia
Podkrólestwo - Eumetazoa
Typ - Arthropoda
Podtyp - Chelicerata
Gromada - Arachnida
Rząd - Araneae
Podrząd - Mygalomorphae
Rodzina - Theraphosidae
Rodzaj - Lasiodora
Gatunek - klugi

Charakterystyka
Ptasznik ten jest rzadko rozmnażany w niewoli, aczkolwiek w polskich hodowlach spotyka się go coraz częściej. Jest to mało agresywny pająk. Młode osobniki bardzo często wyczesują włoski parzące, a czyniąc to unoszą odwłok wysoko w górę co może wyglądać dość komicznie.

Wygląd
Osiąga do 10 cm długości ciała – jest to jeden z większych gatunków ptaszników. Samice żyją nawet do 20 lat, samce około 4 lat.
Karapaks u tego gatunku jest koloru czarnego. Odnóża czarne, porośnięte szarymi włoskami. Na odwłoku znajdują się dłuższe, brązowo-czerwone włoski. Pająka tego łatwo pomylić z wieloma innymi przedstawicielami rodzaju Lasiodora, również z bardzo popularnym L.parahybana, a także z niektórymi gatunkami rodzaju Brachypelma. Obie płcie nie różnią się ubarwieniem. Dorosłe samce mają na pierwszej parze odnóży wyraźnie widocznie haczyki, oraz bulbusy na nogogłaszczkach. Są mniejsze i szczuplejsze od samic. Są to zwierzęta aktywne głównie nocą.

Występowanie
Gatunek ten występuje w Brazylii, w okolicach Bahii. Zamieszkuje leśne, wilgotne tereny. Nierzadko kopie w ziemi głębokie nory lub zamieszkuje opuszczone siedliska gryzoni.

Terrarium
Temperatura powinna wynosić 25-28ºC za dnia, 20-24ºC nocą. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%.

Warstwa torfu powinna stanowić co najmniej 4 cm. Jako kryjówkę stosujemy połówkę skorupy orzecha kokosowego, lub przewróconą doniczkę. Dobrze, aby w terrarium znalazła się miseczka z wodą. Dodatkowe elementy wystroju są zbędne – a to jakie zostaną zastosowane zależy wyłącznie od inwencji hodowcy. Odradzam jednak sadzenie żywych roślin, gdyż zostaną szybko „wykopane” lub pokryte pajęczyną i zaczną gnić.
Terrarium powinno mieć wymiary 35x25x25cm.
Oświetlenie w terrarium jest zbędne, gdyż pająki wolą życie w „ciemni”. Możemy jednak zamontować czerwoną żarówkę o mocy 15W, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, a także pozwoli na nocne obserwacje tego zwierzęcia – bowiem pająki nie widza czerwonego światła.

Pokarm
Żywienie takie same jak u wszystkich ptaszników: młodym osobnikom podajemy larwy mącznika młynarka, larwy much (dostępne w każdy sklepie wędkarskim jako białe robaki – niebarwione!), oraz wylęg świerszczy. Podrośniętym i dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany, drewnojady, a także raz na jakiś czas oseska mysiego, choć ptaszniki nie zawsze chcą ten pokarm przyjmować.

Rozmnażanie:
Jeśli oba osobniki zostaną wcześniej dobrze nakarmione to kopulacja powinna przebiegać bez problemów. Samica zbuduje duży kokon, do którego może złożyć nawet do 2000 jaj.

Uwagi:
Gatunek nadaje się dla początkujących hodowców.

Autor:
Kacpero
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333963
Dziś220
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.018 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji