Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Acanthoscurria antillensis
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Acanthoscurria antillensis

Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Acanthoscurria antillensis
Nazwa polska: Brak
Inne nazwy: Pinkpatch
Wielkość
Gatunek ten dorasta do ok.6-7cm ciałka, a rozpiętość odnóży dochodzi do 13-15cm . Pająk ten jest ubarwiony jednolicie brązowo. Samiec podobnie ubarwiony do samicy jednakże jest on jaśniejszy. Włoski na chelicerach i odnóżach przybierają odcień szarości. Można dostrzec wyblakłe szare linie biegnące wzdłuż nóg. Uda pająka są ciemniejsze od reszty.
Wiek
Samice żyją ok. 15 lat. Samce, w zależności od warunków, samce od 2 do 3 lat.
Występowanie
W naturalnym środowisku można je spotkać na Małych Antylach, archipelagu na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Południowej. Zamieszkuje on głównie obszary leśne.
Terrarium
Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(d?./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu i/lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione. Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych "terrariów". Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które tanio można dostać w sklepach zoologicznych. Terrarium powinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.
Oświetlenie i ogrzewanie
Do ogrzania terrarium można użyć żarówki lub kabla grzewczego. Większość hodowców wybiera to pierwsze rozwiązanie, gdyż żarówka poza funkcją grzewczą oświetla także terrarium. Przeważnie zaleca się stosowanie żarówek o mocy 15-25 wat. Można oczywiście zastosować mocniejsze - wszystko zależy jak daleko od terrarium umieszczone jest źródło ciepła (unikamy montowania promienników w terrarium z uwagi na możliwość poparzenia naszego pająka). Żarówka nie ma możliwości regulacji a podłączenie jej pod termostat nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba, więc metodą prób i błędów tak dobraną moc żarówki oraz tak ustawić odległość by temperatura utrzymywała się na nadanym poziomie. Żarówka może być zwykła, biała lub czerwona, której stosowanie jest wskazane szczególnie nocą. Czerwone światło jest niewidoczne dla ptaszników i możemy je bez kłopotu obserwować w porze ich największej aktywności. Jeżeli zdecydujemy się na użycie kabla grzewczego powinniśmy zaopatrzyć się w termostat. Sam kabel możemy zamontować pod terrarium, za jego ściankę lub wmontować go w nią (w przypadku, gdy np. ozdabiamy ją korkiem, zaprawą z kamieniami itp.). Nie powinno się umieszczać kabla bezpośrednio w terrarium. Moc 25 wat jest zupełnie wystarczająca. Należy pamiętać by zapewnić pająkowi miejsca o różnych temperaturach. Jedna część terrarium powinna być mocniej ogrzewana by zwierzę samo mogło wybrać, jakie warunki są dla niego w danej chwili najlepsze.

Temperatura w terrarium powinna wahać się między 24 a 28'C. W nocy może spadać o parę stopni. Wilgotność należy utrzymywać między 70 a 80% w tym celu zraszamy połowę terrarium ale nie pryskamy na samego pająka.
Żywienie
Młode karmimy wylęgiem świerszcza, krojonymi mącznikami oraz pinkami, którym przed podaniem zgniatamy główki. Wraz ze wzrostem ptasznika podajemy coraz większy pokarm pamiętając by nie był on większy niż ciało pająka. Dorosłym osobnikom podajemy wszelkiego rodzaju bezkręgowce odpowiedniej wielkości - karaczany, świerszcze, szarańczę, drewnojady. Raz na jakiś czas można podać mysiego oseska. Kręgowce powinny jednak stanowić dodatek i urozmaicenie a nie podstawę diety. Można podawać także samodzielnie złapane owady. Odławiać je należy w miejscach gdzie nie są one narażone na działanie spalin, oprysków z pól oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Należy wystrzegać się owadów mogących zrobić pająkowi krzywdę (inne pająki, osy itp.) oraz potencjalnie trujących (gąsienice, pluskwiaki itp.). Najlepsze są przedstawiciele prostoskrzydłych - szarańczaki, pasikoniki, świerszcze.
Dymorfizm płciowy
Samica mocniej zbudowana od samca jednakże o mniejszej rozpiętości odnóży. Ubarwienie obu płci podobne. Samiec jest jednak trochę jaśniejszy. Samiec posiada narządu kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) w których przechowywane jest nasienie oraz haki na goleniach pierwszej pary nóg. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.
Rozmnażanie
Kłopoty z rozmnażaniem są spore ze względu na małe rozpowszechnienie tego gatunku w hodowlach. Samica często bywa agresywna w stosunku do samca. Po 3-6 miesięcy od kopulacji samica buduje kokon. Jest w nim od 400 do 800 jaj. Z jaj wykluwają się po upływie 4-6tygodni, a pająkami stają się po następnych 20-40dniach.

Autor:
gery

komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333987
Dziś244
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.356 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji