Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Stawonogi
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Stawonogi

Stawonogi najliczniejszy w gatunki typ zwierząt na Ziemi. Stawonogami są miedzy innymi pająki , raki , wije czy owady. Nawet znienawidzone przez wielu roztocza. Więc wiele zwierząt powszechnie trzymanych w naszych domowych terrariach.


1.Pochodzenie stawonogów.

Przodkami stawonogów mogły być najprawdopodobniej pierwotne morskie zwierzęta okresowo zrzucające swój oskórek. Podobne pod względem budowy do wieloszczetów.
Pierwsze stawonogi datowane są na 540mln. lat temu. Od swoich przodków różnią się przede wszystkim posiadaniem wieloczłonowych odnóży oraz posiadaniem chitynowego pancerza. Chityna pełni funkcję zewnętrznego szkieletu, twardego i niemal nie przepuszczającego wody pancerza z którym część drapieżników nie daje sobie rady, nie potrafi go zniszczyć lub też bardzo ciężko go trawi.

2. Budowa ciała stawonogów.

Budowa ciała stawonogów jest dość skomplikowana. Złożoność tę powoduje segmentacja metamerów, które po zgrupowaniu dają trzy główne części ciała głowę, tułów i odwłok. Gdy głowa zrośnięta jest z tułowiem mówimy o głowo-tułowiu u niektórych zwierząt występuje całkowite zrośnięcie się wszystkich tagm tworzą wtedy jednolity niepodzielny korpus(np. kosarze, roztocza).
Na początku każdy metamer zaopatrzony był w dwa odnóża lecz w późniejszym procesie rozwoju większość odnóży straciło zastosowanie, a więc zanikły. Zanikanie spowodowane było wyspecjalizowaniem kończyn do określonej roli. Odnóża na głowie zmieniły się w czułki (nie wszystkie stawonogi je posiadają!) oraz nadąży gębowe. U pająków w szczękoczułki na których osadzone są kły jadowe oraz nogogłaszczki na których znajdują się narządy kopulacyjne. Odnóża gębowe u niektórych stawonogów przekształciły się w szczypce (np. rak, skorpion), które służą do pobierania pokarmów ale także do walki(obrony przed przeciwnikami). Reszta odnóży pełni funkcję motoryczną (tzn. służą do poruszania się).
Ciało stawonogów pokryte jest jednowarstwowym nabłonkiem, kutykulą(składa się ona z naprzemiennych warstw białka i chityny). Kutykula odgrywa rolę pancerza, (!! ważne !!) który niemal nie przepuszcza gazów i wody. Do pancerza przyczepione są mięśnie czyli pełni również funkcję szkieletu. Wzmocnienia nie są równomierne na całym ciele, w miejscach złączeń między odnóżami (ruchome połączenie szkieletu tzw. stawy), czy segmentami tułowia występuje elastyczna chityna.
Pancerz ten mimo wielu zalet ma także wady takie jak waga (jest stosunkowo ciężki), uniemożliwia regularny rozrost. Występuje tu skokowy wzrost tzw. zrzucanie wylinki gdy pod starym pancerzem wytworzy się nowy, większy. Mimo iż ten sposób rozwoju jest genialny dla niewielkich zwierzaków to uniemożliwia osiągnięcie rozmiarów np. nosorożca. Pancerz ten jest początkowo delikatny, dopiero z czasem spełnia resztę swoich funkcji. U wielu stawonogów linienie to bardzo ciężki czas i występuję w tym okresie największa ich śmiertelność. Na pancerzu mogą występować kolce, włoski itp.3. Układ mięśniowy.

Wór powłokowo mięśniowy u stawonogów uległ rozgrupowaniu na odrębne grupy mięśni zajmujące się poszczególnymi elementami szkieletu. Mięśnie te mają dużą sprawność.

wysłał nam: Andrew
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433499
Dziś1517
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.027 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji