Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Agkistrodon piscivorus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Mokasyn błotny Agkistrodon piscivorus
 Agkistrodon piscivorus Autor: TRIMEKvenom

Agkistrodon piscivorus
Nazwa łacińska: Agkistrodon piscivorus
Nazwa polska: Mokasyn błotny

Występowanie: Południowo-wschodnia część USA, zwłaszcza liczny na Florydzie.

Cechy charakterystyczne: Węże z tego gatunku są grzechotnikami bez grzechotkowymi, ale jak ich kuzyni mają odruch ostrzegawczy w postaci silnie poruszanego ogona, co w wodzie lub wśród liści jest słyszane z znacznej odległości. Miejscowa ludność obawia się tego mokasyna, który po grzechotnikach uchodzi za najbardziej jadowitego węża Stanów Zjednoczonych. Ukąszenie mokasyna błotnego jest w przybliżeniu równie niebezpieczne, jak Crotalus horridus. Znane są w literaturze przypadki śmierci konia po ukąszeniu przez mokasyna błotnego. Jad jest bardzo silny, zawiera enzymy proteolityczne i powoduje duże uszkodzenie tkanek. Dorosłe osobniki są ciemnobrunatne lub czarne. Natomiast młode są ubarwione żywiej i mają jasne poprzeczne pasy na grzbiecie, a koniec ogona żółty. Źrenica oka pionowo eliptyczna. Jest on największym z 3 gatunków mokasynów amerykańskich - dorasta do 160cm długości. Wyróżniamy 3 podgatunki: - Agkistrodon piscivorus conanti ( Floryda cottonmouth ) - Agkistrodon piscivorus piscivorus ( Easter cottonmouth ) - Agkistrodon piscivorus leucostoma ( Western cottonmouth )

Biotop:
Jest to wąż bardzo związany ze środowiskiem wodnym co uwzględniono w polskiej nazwie (błotny) jak i w naukowej nazwie łacińskiej (piscivorus – rybożerny). Zamieszkuje brzegi stawów, rzek oraz tereny bagniste.

Pokarm:
Wąż ten żywi się głównie rybami, żabami, małymi ssakami ale nie pogardzi też ptakami które atakuje zwisając z gałęzi drzew rosnących przy wodzie. Agkistrodon piscivorus jest jednym z nielicznych węży żywiących się padliną, czyszcząc swój rewir. W niewoli: myszy, mastomyszy, szczury

Jadowitość:
Jad tego mokasyna jest hemotoksyną. Jego działanie polega na niszczeniu komórek krwi i obniżaniu jej krzepliwości. Ponadto zawiera substancje chemiczne spełniające role zbliżoną do enzymów trawiennych. Gdy jad mokasyna wnika w ciało ofiary, substancje te rozpoczynają wstępny proces rozkładu.

Rozmnażanie:
Samica rodzi od 1 do 16 młodych. Młode w chwili urodzenia mają około 20cm długości. W hodowli tego gatunku nie stosuje się zimowania, można je łączyć praktycznie cały rok, nie sprawiają żadnych problemów w rozmnażaniu, można stwierdzić iż jest to gatunek, który mnoży się w hodowli (i na wolności) bardzo łatwo. Ciąża mokasyna trwa 4-8 miesięcy. Mokasyny błotne dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.

Agkistrodon piscivorus w niewoli:
Wielkość terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 100x40x40 (długość x szerokość x wysokość). Jeżeli chcemy hodować 2 węże w terrarium, to powinniśmy powierzchnię zwiększyć o 30%. Temperatura w dzień powinna wynosić 26-30stopni, pod promiennikiem nawet do 35stopni, w nocy przewidywalne spadki temperatury do 24stopni. Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 70%. Jako podłoże można użyć torfu, mieszanki torfu z piaskiem, kore, liście. Pojemnik z wodą powinien być tak duży, aby wąż mógł się cały zanurzyć - mokasyny błotne dużo czasu spędzają właśnie w wodzie, również często się tam załatwiają. Mokasyny błotne w terrarium żyją około 12-15 lat.

Uwagi:
Mokasyn błotny (Agkistrodon piscivorus) jest niewątpliwie jednym z niebezpieczniejszych węży jadowitych. Biorąc pod uwagę jego wielkość, siłę jadu, dynamikę ataku oraz agresję można twierdzić, iż znajduje się on w czołówce węży, które są bardzo niebezpieczne. Wąż polecany jedynie ludziom którzy mają doświadczenie w hodowli węży jadowitych!


Zdjęcia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/58541a88e832cbb0.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c41b9e187a46d72b.html

Autor: TRIMEKvenom

Autor zdjęć: TRIMEKvenom
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333973
Dziś230
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji