Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Rhopalurus laticauda (Thorell, 1876)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Rhopalurus laticauda (Thorell, 1876)

Informacje ogólne:
Rodzaj Rhopalurus aktualnie składa się z 17 gatunków, R. laticauda jest typowym przedstawicielem rodzaju, został odkryty najpierw w Kolumbii, ale według literatury odkryto go w Brazylii (Roraima, Amazonas), Kolumbia, Gujana i Wenezuela. Gatunek ten podzielił się na dwa podgatunki: Rhopalurus laticauda laticauda Thorell, 1876 (Kolumbia, Wenezuela) i Rhopalurus laticauda pintoi Mello - Leitao, 1932 (Brazylii i Gujany). Brazylijskie zapisy, które pochodzą z rewizji rodzaju Lourenço's 1982, gdzie oba gatunki R. crassicauda i R. pintoi były uznawane jako synonim R. laticauda podgatunku R. laticauda pintoi. Później, Brazylijskie zapisy, uznane za błędne przez samego autora (Lourenço, 2002), zostały zmienione w wyniku czego powstały dwa nowe gatunki R. crassicauda i Teruel (2006) i R. pintoi. R. crassicauda jest mniejszy i brakuje mu "drugiego kolca" na telsonie a z kolei R. caribensis ma jasne żółte zabarwienie i nie ma całkowicie zaciemnionego V segmentu metasomy. Cały rodzaj Rhopalurus nie jest jeszcze dokładnie zbadany i wymaga jeszcze wnikliwej obserwacji przez naukowców. Występowanie- Ameryka południowa (Wenezuela), Ameryka środkowa (Kuba, Haiti). Wenezuela ma tropikalny- gorący i wilgotny klimat, na jej obszarze przeważają sawanny i lasy tropikalne. Wenezuela leży w pasie zwrotnikowym, jej klimat jest umiarkowanie tropikalny. Występują tu dwie główne pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa mniej więcej od listopada do marca, a deszczowa od kwietnia do listopada.

Biotop
Rhopalurus’y można spotkać zarówno w pół-suchych regionach (sawanny) jak i w lasach tropikalnych, dość często spotyka je się na terenie zabudowań a nawet w domach (miedzy lutym a kwietniem częstotliwość zamieszkiwania ludzkich domostw drastycznie się zwiększa). Zamieszkują pnie drzew, rumowiska skalne, itp.

Wygląd:
Rhopalurus laticauda to niewielki skorpion (45-70 mm) w kolorze żółtawym (w świetle może wyglądać jak brązowy). Końcówki pedipalp są wyraźnie ciemniejsze. Metasoma: (segment I-III)- w kolorze żółtawym (w świetle może wyglądać jak brązowy); (segment IV)- jest czerwonawy uciekający w odcienie brązu; (segment V)- w kolorach brązu do czerni; wzdłuż zewnętrznej strony metasomy biegnie ciemny pas.

Długość zycia
Okres życia w niewoli tego gatunku wynosi około 3 lata.

Rozród:
Samice rodzą około 30 młodych, okres ciąży trwa około 5-7 miesięcy, w przeciągu 10 dni młode przejdą pierwsza wylinke. Rhopalurus spp. nie zachodzą w ciąże wiele razy. Rhopalurus laticauda jest zdolny do strydulacji.

Rozpoznawanie płci:
Samce są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Ich metasoma jest masywniejsza a telson bardzo mały, dodatkowy kolec jest słabo widoczny lub wcale go nie widać. Palce pedipalpów mają wyżłobione krawędzie szczególnie to widać gdy są zaciśnięte. Ilość ząbków na pektynach wynosi: u samców- 23-26; u samic- 20-25.

Jad:
Pomimo iż ten skorpion należy do rodziny Buthidae siła jego jadu jak na tą rodzinę jest niska (30mg/kg). Ponieważ jest to gatunek dość pospolity na obszarze jego występowania więc jest odpowiedzialny za dość dużą liczbę ukąszeń. Większość z nich kończyła się miejscowym bólem, zaczerwienieniem lub opuchlizną w miejscu ukąszenia.

Hodowla:
Temperatura 27-30°C, wilgotność 65-70%. Jako podłoża używamy torfu/włókna kokosowego pomieszanego z piaskiem (z przewagą torfu/włókna) o minimalnej grubości 2.5 cm. Powinniśmy zapewnić skorpionowi kryjówki i miejsce do linienia czyli kawałek pionowo ustawionego kawałka kory lub zwykłego styropianu.


Opracował:
Bartek Kasprzyk Chev

Na podstawie informacji zawartych na:
http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files/r_laticauda_biography.pdf

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0104-79302000000200002&


Gadu-Gadu: 9859948
E-mail: bartekchev@gmail.com
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334384
Dziś171
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji