Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie.
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie.


Obecnie wykorzystuje się jady w lecznictwie oraz do badań laboratoryjnych. Jednak bardzo ciężko jest uzyskać lek który działał by na dany układ lub narząd, lecz działają one na cały ustrój. Nie łatwo też zebrać wystarczająco duże partie jadu, aby jego przeróbka na jakiś lek była opłacalna.

Jednak istnieją preparaty w postaci kropli, maści oraz zastrzyków. Wykorzystuje je szczególnie homeopatia.
Jad żmii nosorogiej (Vipera ammodystes), która występuje w południowej Europie, stosuje się za granicą w postaci zastrzyków Viprasid i Viparctin, jako środek uśmierzający silne bóle reumatyczne. Takie sama właściwości mają składni jadu kobry indyjskiej (Naja naja) z tym, że jest on silniejszy. Cobratoxin podawany w formie zastrzyków służy przy silnych neuralgiach oraz gwałtownych bólach wywoływanych przez nowotwory złośliwe.
Jadu grzechotnika diamentowego (Crotalus adamanteus) używa się czasem w postaci ampułek przeciw epilepsji i migrenie - Epilarctin. Identyczne zastosowanie ma preparat wytwarzany z jadu grzechotnika (Crotalus horridus). Specyfik Epileptasid.
Otrzymywany jad z żmii nosrogiej (Vipera ammodystes) oraz żmii indyjskiej (Vipera russelii) który ma zastosowanie w postaci wstrzykiwań lub przymoczek przy silnych krwotokach naczyń włosowatych. Specyfik Haemarctin.
Polskie lecznictwo używa preparatów Botropase lub Reptilaes. Jest to rozcieńczony i oczyszczony jad brazylijskiej żararaki (Bothrops jajaraca). Stosowany w postaci ampułek o pojemności 1 ml służy do zwalczania ciężkich krwotoków wewnętrznych.
Do preparatów homeopatycznych należą między innymi Esberitox, który zawiera jad grzechotnika oraz groźnicy niemej (Lachesis mutus). Preparat ten wzmagać siły obronne ustroju przy skłonnościach do różnych infekcji, jak angina, zapalenie oskrzeli, stany zapalne migdałów podniebiennych.

Najpopularniejszy Viprosal i Viprosal B, gdzie substancje czynne to jad żmii giurzy; jad żmii zygzakowatej (B). Stosowany na skórę powoduje silne podrażnienie skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wzmożone krążenie krwi przyspiesza przemianę tkankową i działa przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie. A stosowany jest na przewlekłe bóle gośćcowe, stawowe i mięśniowe; stany pourazowe; stłuczenia, nerwobóle.


Autor: Pablo - Paweł Surma
Gadu-Gadu: 4086444
E-mail: surmaa.pawel@gmail.com
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15433579
Dziś1597
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.026 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji