Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4938 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Mistrzowie szybkości
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Mistrzowie szybkości


Trudno mierzyć prędkość zwierząt, bo nie poruszają się po linii prostej. Niektóre są tak małe, że przy dużej prędkości ledwie je widać.

Sokół wędrowny w locie nurkowym osiąga 240 km/godz. i daje mu to tytuł najszybszego zwierzęcia na Ziemi. Azjatyckie jerzyki, wzbijając się lotem aktywnym, dochodzą do 170 km/godz., wiele gatunków osiąga znaczne prędkości w locie poziomym. Rekord fregaty wynosi 154 km/godz.

Gepard, najszybszy ssak lądowy, osiąga 97 km/godz., lecz warto pamiętać, że gazele, na które poluje, potrafią biec z prędkością 80 km/godz. znacznie dłużej niż on.

Zamieszkujący Amerykę Północną widłoróg przetrzyma każdego drapieżcę- może biec wiele kilometrów ze stałą prędkością 72 km/godz. W miejscowości Stalybridge w Wielkiej Brytanii policja drogowa zmierzyła radarem prędkość, z jaką spłoszony jeleń biegł ulicą. Wynosiła ona 68 km/godz.

Wśród zwierząt wodnych rekordzistką jest żaglica, która w krótkotrwałym zrywie osiąga prędkość 110 km/godz., ale zaraz za nią jest tuńczyk, którego prędkość maksymalna wynosi 104 km//godz. Najszybciej na długich dystansach pływają marliny, które potrafią utrzymywać prędkość 68-80 km/godz.

Australijska ważka Austrophlebia costali jest najszybszym owadem- jej prędkość maksymalna wynosi 98 km/godz. Na potwierdzenie czeka obserwacja, że samiec bąka bydlęcego potrafi gonić samicę z prędkością 145 km/godz!

Źródło: "1000 cudów przyrody"
wydawnictwo: Readers Digest
wysłał nam: SiwuS
komentarz[6] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333701
Dziś360
Dziennie:3106
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.025 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji