Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > CITES a rejestracja legwana
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     CITES
( z ang. the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora ) w tłumaczeniu na język polski oznacza "Konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikich zwierząt i roślin" - często nazywana konwencją waszyngtońską. Jest to porozumienie pomiędzy rządami, którego celem jest weryfikowanie i kontrolowanie eksportu garunków roślin i zwierząt zagrożonych. Polska przystąpiła do tego porozumienia jako 103 państwo w grudniu 1989 roku.

Gatunek Iguana Iguana, czyli Legwan zielony znajduje się w aneksie B, co oznacza że gatunek nie jest jeszcze zagrożony wyginięciem, jednak istnieje prawdopodobieństwo że takim się stanie, jeśli obrót w handlu na świecie nim nie będzie kontrolowany.

Pierwszą rzeczą jaką zrobimy po nabyciu legwana powinno byc złożenie wniosku o wpis do rejestru. Należy uczynić to nie później niż 14 dni od daty zakupu legwana w swoim Urzędzie Miasta, w wydziale rolnictwa i ochrony środowiska. Jest to obowiązek każdego właściciela legwana.
Ze względu na upierdliwość, niekompetentnośc i nieznajomość środowiska własnej pracy wielu urzędników, proponuję zapoznać się z przytoczonymi poniżej krótkimi opracowaniami, które w przyszłości mogą stać się pomocne:

Podstawą do zarejestrowania legwana jest posiadanie:
- zezwolenia na wwóz do kraju bądź pozwolenie na pozyskanie
- świadectwo urodzenia w niewoli, wystawiane przez powiatowego lekarza wyterynarii
- inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia

Nas interesuje ostatni z nich. Lecz powstaje pytanie, czym jest ten tajemniczy "inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia". Otóż, wg prawa może byc to faktura, rachunek, wydruk z kasy fiskalnej ale i wasze orzeczenie, ponieważ dowodem legalności pochodzenia może być wszystko co jest zgodne z prawem.
Nie jest rownież określone w przepisach, jaka instytucja prawna ma orzekać czy takowy dokument jest zgodny ze stanem faktycznym, tak więc może to być oświadczenie właściciela legwana.
Urzędnik nie ma prawa zakwestionować autentyczności dokumentu jeśli nie posiada żadnych dowodów stwierdzających że jest inaczej.

Nigdzie nie jest zapisane także, że dokument stwierdzający legalność pochodzenia musi być dokumentem urzędowym. Tak więc "innym dokumentem stwierdzającym legalność pochodzenia" może być:
- oświadczenie o znalezieniu zwierzęcia
- nabyciu go od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej związanej z handlem zwierzętami, która nie jest zobowiązana do przekazania takich dokumentów.

Autor: DuSka
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433528
Dziś1546
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.025 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji