Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Wyposażenie terrarium legwana zielonego
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wyposażenie i wykończenie terrarium

Nie wystarczy zbudować samego terrarium i wpuścić do niego legwana. Należy je jeszcze wyposażyć w odpowiednie urządzenia i wykończyć. Należy przy tym zwrócić uwagę na dwa aspekty: estetyczny oraz praktyczny.

Gałęzie i konary - legwan, jako jaszczurka nadrzewna, musi mieć w terrarium gałęzie czy konary dopasowane wielkością do rozmiarów domownika. Zwiększą one przestrzeń życiową w terrarium, a ich grubość powinna być przynajmniej o połowę większa niż ciało legwana aby nie miał on kłopotów z poruszaniem się po nich. Przed włożeniem ich do terrarium jednak, należy je zabezpieczyć przed wilgocią używając środków impregnujących, np. drewnochronu, który następnie musi mieć czas na wyschnięcie ( około tygodnia ).

Roślinność - żyjące wśród koron drzew liściastych legwany, zewsząd otoczone są zielenią, która daje im poczucie bezpieczeństwa i umożliwia kamuflarz. Chcąc stworzyć w terrarium jak najdokładniejsze odzwierciedlenie tropikalnej przyrody, nie możemy zapomnieć o zieleni. Jednak ze zwględu na roślinożerność legwanów zielonych, w grę wchodzi tylko i wyłącznie roślinność sztuczna. Wszelkie żywe rośliny zostaną zjedzone lub zdewastowane nawet przez młodego legwana w ciągu kilkunastu godzin. Dorosły upora się z nimi znacznie szybciej. Dodatkowo, któraś z roślin może zaszkodzić legwanowi, a nie jest prawdą powszechny osąd, że legwan nie zje czegoś, co może mu zaszkodzić. Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór sztucznych roślin, nawet specjalnych - terrarystycznych, że szkoda marnować pieniądze na sprawdzanie żywych. Rośliny z firmy Exo-Terra w wielu przypadkach nie odbiegają wyglądem od prawdziwych i dopóki się ich nie dotknie można być przekonanym o ich autentyczności.
Roslinnośc powinna być gęsta zwłaszcza u młodych legwanów - da im schronienie i spokój przez pierwsze tygodnie pobytu w terrarium. Nie należy się dizwić także, jesli zauważymy że nasz podopieczny próbuje konsumować te roślinki - szybko zorientuje się, że nie są jadalne.

Basen - powinien być łatwo dostępny i zajmować sporą część dna terrarium. Oprócz tego, że będzie podnosił wilgotność, legwany często wypróżniają się w wodzie. W związku z tym wymiana wody oraz wyjęcie go w celu umycia nie powinny sprawiać nam kłopotu. Wykonany powinien być ze szkła lub plastiku co ułatwi utrzymanie higieny. Dodatkowo powinniśmy umieścić pod nim kabel grzewczy lub matę grzewczą. Nie nalezy umieszczać żadnych grzałek akwarystycznych wewnątrz basenu poniewasz legwan mógł by ją zniszczyć i pokancerować się lub cogorsza zostać porażonym przez prąd.

Podłoże - jako podłoża możemy użyć chipsów kokosowych czy kory zwracając jednak uwagę na to, by ich kawałki były na tyle duże, aby legwan nie mógł ich zmieścić do pyska. Niektórzy preferują wykładanie dna mchem czego nie polecam po pierwsze ze względu na potencjalną obecność larw i jaj owadów a po drugie latego, że legwan w końcu nie wytrzyma i spróbuje zielonego dywanika, co może mu zaszkodzić.
Na dno możemy położyć również sztuczną trawę co zapewne ułatwi utrzymanie czystości ale będzie słabo odzwierciedlało warunki naturalne a i estetyka tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Młodym legwanom dno można wyłożyć papierowymi ręcznikami pilnując jednak by gonie zjadały i wymieniać go minimum 2 razy na dzień lub po każdym zabrudzeniu odchodami.
Nie należy używać piasku, ziemi kwiatowej czy trocin, ponieważ zjedzone mogą spowodować zaczopowanie lub uszkodzenie układu pokarmowego legwana. Ze względu na zamiłowanie legwanów do kopania w podłożu, grubość warstwy podłoża powinna wynosić minimum 10-15 cm, a najlepiej 20cm.

Źródla ciepła:

*

Żarówka - najpopularniejsze źródło zarówno ciepła jak i światła. Najlepiej sprawdzają się żarówki lustrzane, które skupiają światło i kierują do przodu dając więcej światła niż zwykła żarówka o tej samej mocy i tworzą tak zwaną wyspę ciepła w miejscu na które pada światło. Żarówki o mocy 60W i większej powinny być zabezpieczone przed wszechobecnym językiem legwana, czyli umieszczone w miejscu stanowczo dla niego niedostępnym. Nie chpodzi tu tylko o samo zagrożenie wejścia na żarówkę ale również dosięgnięcia do niej.

*

Promiennik ceramiczny - prawie 100% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło i nie daje światła. Wytwarzane przez niego promieniowanie podczerwone doskonale penetruje ciało jaszczurki równomiernie je nagrzewając. Doskonały w terrariach z termostatem, który włączając i wyłączając promiennik nie powoduje migania jak to jest w przypadku żarówek. Nalezy jednak uważać ponieważ promienniki te nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur i koniecznie musza być zabezpieczone podobnie jak w przypadku żarówek.

*

Kabel grzewczy - jego długość uzależniona jest od jego mocy. Na rynku dostępnych jest wiele kabli zarówno plastikowych jak i silikonowych. Ja polecam te drugie, ponieważ łatwiej się je układa i trudniej je uszkodzić. Taki kabel możemy umieścić w podłożu, na ścianie bądź w wodospadzie. Pamiętać należy jednak o tym, że legwan, gdy wyczuje ciepło, może próbować się do niego dostać, co może skończyć się poważnymi poparzeniami. Z tego powodu powinien on być odseparowany płytą z plexi, kafelkami bądź zatopiony w betonie. Nie polecam przykrywania szybą szklaną ponieważ pęknie od temperatury i porani legwana, ani drewnem ponieważ pochłonie wilgoś i napęcznieje odkształcając się.

*

Mata grzewcza - zasada działania podobna jak w przypadku kabla grzewczego, z tą różnicą jednak, że montujemy ją pod terrarium, a samo terrarium stawiamy na małych nóżkach, aby pod matą był przepływ powietrza. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do samozapłonu maty z powodu temperatury. Maty jednak są droższe i dużo mniej wydajne niż kable. Ich zaletą natomiast jest to, że są cieńsze i dostępne są bardo małe rozmiary. W terrarium dla legwana nie polecam - mija się to z celem.

*

Kamień / skała grzewcza - tego typu urządzeń nie powinniśmy używać w ogóle. Kamienie takie często nagrzewają się do wysokich temperatur, co może być tragiczne w skutkach. Legwany w naturze przystosowały się do ogrzewania ciała przez słońce, a więc od góry a nie od strony brzusznej. Na brzusznej stronie nie ma receptorów, które informowały by legwana o przegrzaniu. Kamieniem grzewczym, po prostu, możemy legwana usmażyć ( odsyłam do Drako magazyn nr 3/2006 " artykuł dr n. Wet. Tomasza Piaseckiego: "Schorzenia dermatologiczne gadów" - jest tam zobrazowany śmiertelny skutek poparzenia legwana właśnie kamieniem grzewczym - niech to będzie przestrogą. ).

*

Termostat - niebywale przydatne urządzenie, dzięki któremu temperatura w terrarium jest na bieżąco mierzona za pomocą czujnika na kablu i regulowana. Możemy podłączyć do niego dowolne źródło ciepła. Jeśli na termostacie ustawimy temperaturę 250C to będzie on grzał tak długo, aż powietrze wokół czujnika osiągnie ustawioną temperaturę 25C, poczym wyłączy źródło ciepła do momentu, aż temperatura spadnie poniżej ustalonej temperatury 25C i ponownie je uruchomi. Należy pamiętać, aby czujnik termostatu umieścić w miejscu, w którym chcemy osiągnąć ustawioną temperaturę. Dostępne są tańsze, mechaniczne termostaty jak i droższe ale i precyzyjniejsze - cyfrowe.

*

Higrometr - niezbędne urządzenie, służące do pomiaru wilgotności w terrarium. Dostępne są tanie, analogiczne higrometry firmy Exo-Terra ( okrągłe ), które jednak w żaden sposób nie odzwierciedlają stanu faktycznego a ich kupno jest wyłącznie stratą pieniędzy. Kolejnymi, lepszymi i droższymi są higrometry cyfrowe w cenie od 30 zł w zwyż. Najlepszymi, natomiast, są profesjonalne higrometry włosowe, których ceny jednak zaczynają się od około 200 zł.

*

Nawilżacz powietrza - na polskim rynku dostępna jest szeroka gama tych urządzeń. Nie wszystkie jednak są skuteczne. Najtańsze są tzw. zamgławiacze ( fogger ), które poza fajnym efektem opadającej mgiełki nie dają zupełnie nic. Jeśli chcemy już zafundować legwanowi nawilżacz, to najlepiej swoje zadanie spełni zwykły, domowy, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Są one większe ale i dużo wydajniejsze od zamgławiaczy, dzięku czemu faktycznie podnoszą wilgotność w terrarium. Nie należy kupować nawilżaczy mechanicznych ( nie-ultradźwiękowych ) dlatego że ich pobór mocy jest około 10 razy większy niż tych pierwszych a są mniej wydajne.

Bezpieczeństwo:
Pomimo tego, że terrarium ma być schronieniem dla naszego pupila, niewłaściwe jego wyposażenie może stać się powodem przykrych zdarzeń. Podstawowym zagrożeniem w terrarium są wszelkie elementy jego wystroju, takie jak konary czy półki, które zbyt słabo przymocowane mogą się przewrócić czy spaść razem z legwanem. Kolejnym zagrożeniem są źródła ciepła, które są zbyt blisko legwana lub są zbyt łatwo dostępne dla jego ostrych pazurów jak na przykład kabel grzewczy. Następnym problemem jest wysoka ruchliwość, zwłaszcza młodych osobników, które wystraszone zaczynają biegać w kółko po terrarium i obijają się o niewidzialne przeszkody - szyby. Z tego powodu dobrze jest wyłożyć czymś szyby, zwłaszcza u młodych, nie oswojonych osobników aby te wiedziały do kąd mogą biec i kiedy skręcić. Urazy spowodowane bliskim spotkaniem z szybą mogą zakończyć się nawet śmiercią legwanka na miejscu.Autor: DuSka
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 3

Odsłon:15433517
Dziś1535
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.028 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji