Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Vipera berus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Vipera berus - Żmija zygzakowata


Wstęp

Gatunek ten zamieszkuje północną część Płw. Iberyjskiego, Anglię, środkową i północną Francję, Europę środkową i północną (z wyjątkiem najbardziej na północ wysuniętej części Płw. Skandynawskiego i północnej części Rosji). W azjatyckiej części Rosji gatunek ten występuje aż do wyspy Sachalin. Żmije te nie należą do dużych, samce zwykle nie przekraczają 60cm a samica 75, choć znajdowano okazy, które miały 90cm to jednak należy do rzadkości. Samice są grubsze od samców. Tło grzbietu żmij może być różnie zabarwione: brązowe w różnych odcieniach, srebrzystoszare, żółtawe, oliwkowozielone, niebieskoszare, pomarańczowe, czerwonobrązowe lub miedzianoczerwone. Na tle wystąpuje ciemniejszy od barwy węża, zygzak. Czasem można znaleźć żmije jednokolorowe, np. całe czarne, co nie należy do rzadkości lub miedzianoczerwone, pomarańczowe. Spód żmii zygzakowatej najczęściej jest ciemny lub: szarobrązowy, stalowoniebieski, czarnobrązowy lub czarny. Ciało żmii zygzakowatej jest dość masywne. Głowa spłaszczona, nie jest tak trójkątna jak u innych żmij europejskich np. vipera ammodytes. Żmija zygzakowata prowadzi nocny, a przy tym naziemny tryb życia.. Poluje zwykle w nocy, bądź późnym popołudniem. Kipera berus jest gatunkiem jajożyworodnym, w miocie znajduje się od 5-25 młodych. Młode w chwili urodzenia mają od 10-25cm długości. Zwykle większe samice rodzą więcej młodych. Młode beruski po 2 tygodniach przechodzą pierwszą wylinke. Żmije zygzakowate osiągają dojrzałość płciową w wieku 3lat samce i 4lat samice.

Podgatunki

W obrębie tego gatunku wyróżnia się trzy podgatunki: Vipera berus berus (większa część europejskiego zasięgu) Vipera berus bosniensis (obszary byłej Jugosławii: od południowej Słowenii do Macedonii), Vipera berus sachalinensis (Azja po wyspę Sachalin).

Hodowla

Wąż ten jest JADOWITY o uzębieniu Solenoglypha.
Jest to najwyższy stopień rozwoju aparatu jadowego u węży.
Zęby te znajdują się w przedniej części otworu gębowego żmii, złożone pozostają równolegle do kości szczęki.
Zęby są typu kanalikowego.
Wielkość terrarium dla jednego dorosłego osobnika, to 80x40x40. Jeżeli chcemy hodować 2 węże w terrarium, to powinniśmy
powierzchnię zwiększyć o 30%. Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-28*c w dzień i w nocy spadać do 20-23*c. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 40-60%, w czasie wylinki powinniśmy ją zwiększać do 80-90%. Jako podłoże może służyć 7-8cm warstwy włókna kokosowego zmieszana z piaskiem lub torf. W terrarium musi być miseczka ze świeżą wodą. Żmije zygzakowate w niewoli żywią się małymi kręgowcami: Oseskami, bieguskami i myszkami.

Moje doświadczenia

Miałem możliwość hodowania vipery berus przez 1,5 roku, żmijka pochodziła z Niemieckiej hodowli. Dostałem ją jak miała już 50cm. W tym punkcie postaram się opisać własne doświadczenie z tym wężem. Żmija zygzakowata jest dość spokojnym wężem, który nie robi wiele problemów w hodowli. Kąsa tylko przy złapaniu czy zrobieniu jej krzywdy. Przez 1,5 roku NIGDY nie próbowała kąsać, zwykle syczała, ale też rzadko. Przy otwarciu terrarium siedziała spokojnie nie przyjmując pozycji "S". Przy wyciąganiu na hak owijała się i spokojnie sobie wisiała. Dlatego też mogę Vipere berus zaproponować na pierwszego jaduska. W Polsce na jej ukąszenia jest surowica.

Uwagi

Wąż spokojny, ale trzeba zachować należytą ostrożność, bo Vipera berus jest na tyle jadowita że jest w stanie zagrozić zdrowiu a nawet życiu dorosłego człowieka. Jeżeli ktoś jest uczulony na jej jad a zaniedba ukąszenie to może umrzeć. PAMIĘTAJMY O TYM PRZY WYBORZE WĘŻA. Jad VIPERY BERUS jest silniejszy od jadu np. Trwożnicy stejnegera czy pospolitej.

Opracowanie

Własne doświadczenia, doświadczenia zaprzyjaźnionych hodowców
W. Jaroniewski, ATLAS Jadowite węże świata
"Living Snakes of the World" John M. Mehrtens


VIPERA BERUS JEST POD OCHRONĄ!Niniejszy opis ma charakter jedynie informacyjny. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za ewentualne niewłaściwe wykorzystanie informacji w nim zawartych.

Autor:trimeresurus
Korekta:Rysiek
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334380
Dziś167
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji