Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Micrurus fulvius - opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wąż koralowy arlekinWąż koralowy arlekin

Gatunek: Wąż koralowy arlekin - Micrurus fulvius
Rodzina: Zdradnicowate
Występowanie: Występuje na południowych obszarach Ameryki Północnej.

Wąż koralowy arlekin (micrurus fulvius) zamieszkuje tereny nizinne, w południowych i południowo - wschodnich rejonach stanów zjednoczonych oraz w północno - wschodnim Meksyku. Wąż ten jest spotykany zarówno w suchym, jak i wilgotnym środowisku. Chętnie zamieszkuje lasy sosnowe, dębowe, mieszane oraz plantacje cytrusów. Nierzadko można go spotkać w pobliżu ludzkich siedzib. Węże koralowe mają jaskrawoczerwone ciało z 16 - 19 czarnymi obręczami obwiedzionymi jaśniejszymi paskami. W razie niebezpieczeństwa, gdy wąż ucieka, kolorowe pierścienie zdają się zlewać ze sobą i migotać, co dezorientuje napastnika. Ubarwienie koralówek pełni również funkcje ochronne i ostrzegawcze.

Wąż koralowy arlekin prowadzi skryty, nocny tryb życia. Dzień spędza ukryty w norach wygrzebanych w ziemi, pod przewróconymi drzewami i gałęziami bądź pod stosami gnijących gałązek lub opadłych liści. Chętnie jako kryjówkę wykorzystuje kopce termitów. W razie niebezpieczeństwa koralówka zwija ciało w kilka splotów (w niewoli nie zaobserwowałem takiego zachowania) i chowa w nich głowę, jednocześnie unosząc ogon. Gdy napastnik zwróci uwagę na ogon, koralówka atakuje. Wąż ten może ukąsić człowieka JEDYNIE w obronie własnej, gdy zostanie nadepnięty lub wzięty do ręki. Zwykle jest to atak nieszkodliwy. Jeżeli wąż już ukąsi człowiek bez szybkiej pomocy lekarskiej umiera.

WARUNKI HODOWLI "koralówki":
Dla jednego osobnika odpowiednie terrarium to 80x40x40, nie należy trzymać tych węży razem, ponieważ nierzadko występuje u nich kanibalizm. Temperatura w terrarium powinna wynosić 26-30*c w dzień w nocy powinna spadać do 24-26*c. Zimowanie tego gatunku nie jest konieczne ze względu na obszar występowania. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 60-80%. Podczas wylinki można podnieść do 90%. Jako podłoże może służyć 7-8cm warstwy włókna kokosowego zmieszana z piaskiem, włókno kokosowe, torf. "Koralówki" lubią się zagrzebywać w podłożu. W terrarium powinna się znajdować miseczka ze świeżą wodą. Powinny także znajdować się kryjówki (przewrócone doniczki, gałązki itd...), najlepiej umieścić dwie w różnych końcach terrarium gdzie panuję "wyższa i niższa temperatura" w ten sposób wąż sobie dobierze miejsce. "Koralówki" prowadzą skryty trym życia, moja zwykle wychodzi jak już ciemno i "zwiedza" terrarium.

ZACHOWANIE:
"Arlekin" wyróżnia się wręcz niezwykłą łagodnością. Nawet wzięty do ręki nie próbuje ugryźć. Wąż ten atakuje w przypadku sprawienia mu bólu. Zęby Micrurusa fulviusa mogą osiągnąć do 1cm długości. Moja samiczka przy 70cm długości ma 6mm ząbki jadowe. Z czystym sumieniem mogę polecić węża osobom średnio zaawansowanym w jadzie, wąż ten nie przejawia agresji. Mam swojego ponad pół roku i NIGDY żadnej agresji z jego strony nie zaobserwowałem.

W niewoli moja "koralówka" przyjmuje jaszczurki (gekony płaczące, anolisy zielone/brązowe), niestety nie udało mi się jej przestawić na gryzonie;(, ale pracuje nad tym

ROZMNAŻANIE:
Arlekin należy do węży jajorodnych. Okres rozrodu przypada od maja do lipca. Po odbyciu godów, samica składa jaja w wybranej do tego celu kryjówce. Najczęściej jest to nora wygrzebana w ziemi. Ilość jaj waha się od 1 do 15, przeważnie jednak jest ich od 4 do 8. Okres rozwoju zarodków wynosi od 70 do 90 dni. Po tym czasie w sierpniu i wrześniu z jaj wykluwają się małe koralówki. Są one ubarwione tak jak dorosłe osobniki i mierzą od 14 do 20cm długości. Natychmiast po wydostaniu się z osłonek opuszczają kryjówkę i rozpoczynają samodzielne życie. Po 12 do 15dniach przechodzą pierwszą wylinke. Koralówki od małego dysponują jadem który może zabić DOROSŁEGO człowieka.

Micrurus fulvius w warunkach hodowlanych dorasta samice do 100cm a samce rzadko przekraczają 80cm długości. Micrurus fluvius jest największym przedstawicielem "koralówek".

Micrurus fulvius w warunkach hodowlanych dożywa 12lat, ale przeważnie nie przekracza 10.

OPRACOWANIE:
Własne doświadczenia, doświadczenia zaprzyjaźnionych hodowców
W. Jaroniewski, ATLAS Jadowite węże świata
"Living Snakes of the World" John M. MehrtensNiniejszy opis ma charakter jedynie informacyjny. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za ewentualne niewłaściwe wykorzystanie informacji w nim zawartych.


Autor:trimeresurus
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15333978
Dziś235
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.024 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji