Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Heterodon nasicus - opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Heterodon nasicus
WSTĘP
Heterodon (Heterodon), rodzaj z rodziny połozowatych (Colubridae), obejmujący 4 gatunki węży. Osiągają zazwyczaj do 60cm, choć zdarzają się i większe osobniki. Samice są większe i bardziej "korpulentne" od samców. Mają masywne, pokryte plamami ciało i charakterystyczny, zagięty ku górze pysk, przystosowany do rycia w ziemi. Są to węże WARUNKOWO JADOWITE, ale budzą postrach zachowaniem- zaniepokojone nadymają głowę i szyję, wydając ostrzegawczy syk, i atakują, wyrzucając głowę do przodu, rzadko jednak z użyciem zębów. Jeśli pozorny atak nie daje rezultatu, udają konwulsję, a następnie przewracają się brzuchem do góry i otwierają paszczę, wysuwając język. W środowisku naturalnym Heterodon żywi się żabami, ropuchami, ptakami, jaszczurkami oraz jajami gadów. Składają do ziemi 15-27 jaj.

HETERODON ZACHODNI W NIEWOLI:
Jako że tego węża mam akurat możliwość hodować, to podam najważniejsze rzeczy o hodowli tego gatunku. Najlepsze terrarium typu stepowego o wymiarach 80x40x40 cm z grubą warstwą podłoża, którym może być piasek. Jeżeli chcemy hodować dwa węże w jednym terrarium, to powierzchnię powinniśmy zwiększyć o 30%. U Heterodonów rzadko występuje kanibalizm. W terrarium powinny się znajdować kryjówki (najlepiej naturalne, np. kawałki kory, kamienie, skałki itd.). W terrarium powinna znajdować się miseczka ze świeżą wodą z której nasz wąż będzie korzystał aby ugasić pragnienie lub też podczas wylinki. Temperatura powietrza powinna wynosić od 24-29°C w dzień, a w nocy zupełnie wystarczy temperatura pokojowa. W terrarium powinna panować wilgotność około 40%, podczas wylinki można zwiększyć do 60%. Terrarium należy LEKKO zraszać, co drugi, trzeci dzień. Heterodon Zachodni jest wężem o dziennym trybie życia, nie potrzebuje naświetlania UV/A. W niewoli Heterodony bez problemowo przyjmują mysie oseski za młodu, później kiedy nasz pupil będzie rósł, należy zwiększać pokarm na bieguski, małe myszki aż do średnich mysz. W niewoli Heterodona karmimy co 5-7 dni, jak nam wygodniej. Jeżeli Heterodon nie chce przyjmować takowego pokarmy, należy mysiego oseska nasmarować żabim śluzem. Heterodony osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-3 lat, samce zwykle szybciej. Jeżeli w przyszłości chcemy łączyć parkę Heterodonów niezbędny jest trwający 4-5 miesięcy okres spoczynku zimowego. Po takim zimowaniu łączy się węże. Samica składa od 2-25 jaj (zwykle koło 10). Samic jaja zakopuje w podłożu, NIE WOLNO wtedy przesadzać ze zraszaniem terrarium. Rozwój zarodkowy przy dobrych warunkach, temperaturze od 25 do 30°C trwa ok. 50 dni. Nie możemy w tym czasie przewracać jaj, bo może to spowodować uszkodzenie zarodka. Młode w chwili wylęgu mają około 17 cm długości. Po pierwszej wylince należy nakarmić węże najlepiej 1-2 dniowymi oseskami.

UWAGI:
Heterodon, znakomicie nadaje się do domowego terrarium. Jest to łagodny, nie sprawiający problemów w hodowli wąż. Jest to wąż WARUNKOWO JADOWITY, a jego hodowla w Polsce jest jak najbardziej legalna. Polecam go początkującym terrarystą, albo ludziom, którzy chcą jadowitego węża, a nie mają o takowych zbytniego pojęcia. Ryzyko ugryzienia przez Heterodona jest znikome. A wydzielina nie jest niebezpieczna dla człowieka. Prawdopodobieństwo ukąszenia wzrasta, jeżeli chcemy Heterodona karmić przymusowo.Niniejszy opis ma charakter jedynie informacyjny. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za ewentualne niewłaściwe wykorzystanie informacji w nim zawartych.


Autor:trimeresurus
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334010
Dziś267
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.251 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji