Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Hottentotta polysticus - Opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hottentotta polysticus


Występowanie:

Skorpion ten zamieszkuje kraje: Etiopii, Kenii, Tanzanii oraz Somalii.

Podstawowe wiadomości:

Hottentotta polysticus jest dość małym skorpionem należącym do najbardziej jadowitej rodziny skorpionów - Buthidae. Długość ciała skorpiona, wraz ze szczypcami i metasomą nie przekracza zwykle 5cm.
Skorpion ten posiada dość silny jad, który może okazać się niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia człowieka, jeżeli osoba ukąszona jest uczulona na jad, konsekwencje ukąszenia będą o wiele gorsze niż u osoby zdrowej. Skorpion ten cechuje się dużą agresywnością i szybkością. Skorpion ten posiada bardzo piękne ubarwienie, które jest przeważnie żółte z odcieniami pomarańczowego koloru, u jednych osobników ten pomarańcz jest bardziej widoczny, u drugich mniej. Ciało skorpiona krępe, z potężną metasomą i dużym telsonem, natomiast szczypce dość wąskie. Hottentotta polysticus zwykle nie sprawia problemów w hodowli, jednak trzeba uważać z wilgotnością w terrarium, gdyż są bardzo podatne na grzybicę i łatwo z tego powodu padają.

Biotop:

Hottentotta polysticus zamieszkuje sawanny i półsuche tereny. Często można go znaleźć w wykopanych przez nie norkach czy starych, opuszczonych przez inne zwierzęta norach lub pod zawalonymi korzeniami i kamieniami.

Terrarium:

Skorpion ten dorasta do małych rozmiarów, dlatego nie wymaga zbyt dużego terrarium. Optymalne wymiary dla parki skorpionów to 20x20x25 (długość x szerokość x wysokość). Urządzenie terrarium to ważna rzecz w przypadku tego skorpiona. Jako podłoże zastosujemy piasek z domieszka i to nieznaczną torfu lub gliny.Jako kryjówkimożna użyć - najlepiej płaskiego kamienia, pod którym skorpion będzie mógł się skryć. Miseczka z woda będzie zbędna, ponieważ jak każde pustynne zwierzę skorpion ten pobiera wodę zawartą w swoich ofiarach. Raz / dwa razy na miesiąc można LEKKO jednak skroplić róg terrarium.

Temperatura i wilgotność:

Optymalna temperatura w dzień dla tego skorpiona powinna wynosić 28-30 stopni, natomiast w nocy może spadać do około 20-22 stopni - czyli jeżeli w pokoju w którym hodujemy skorpiona nie mamy mniej niż 20 stopni, to można wyłączyć wszelkie ogrzewania i zostawić temperature pokojową.

Jad:
Ten skorpion dysponuje dość silnym jadem. Szczególnie narażeni na jego siłę są ludzie starsi, alergicy jak i małe dzieci. Razem z ukłuciem przychodzi miejscowa opuchlizna i paraliż jak i silny ból, wysoka gorączka i wymioty. Wszystkie te objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Gdyby przypadkowo doszło do ukłucia, bez zastanowienia powinniśmy się udać do lekarza i zostać pod jego kontrolą.

Pokarm:
W środowisku naturalnym żywi się drobnymi bezkręgowcami, więc możemy używać prawie każdej karmówki, która jest na rynku byle by nie była większa od samego skorpiona. Młodym najczęściej podajemy muszki lub wylęg świerszcza, dobrym rozwiązaniem jest podawanie kawałków, pinek lub larw mącznika.

UWAGI:

Jest to szybki, bardzo agresywny i silnie jadowity skorpion, który może okazać się niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia dorosłego człowieka. Zdecydowanie nie polecam go dla początkujących czy też średnio zaawansowanych. Powinni się nim zajmować jedynie doświadczeni hodowcy skorpionów.

Opracował: Jakub "trimeresurus" Święcki na podstawie własnych doświadczeń, doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowców oraz informacji zawartych na stronach: www.hottentotta.com oraz www.arachnoboards.com
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334375
Dziś162
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 5.405 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji