Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Rohatyniec borneański - Opis gatunku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Rohatyniec borneański (Xylotrupes gideon)


Wygląd:
Jest to masywny chrząszcz dorastający do: samica 40-50 mm samiec nawet do 65mm przeważnie samiec 60 mm. Rohatyńce są czarne. Nogi mają drobne kolce, ułatwiają one kopanie w podłożu. Na głowie samce mają charakterystyczne ROGI.

Występowanie: Zamieszkuje on Tajlandię i Indonezję.

Terrarium:
W naszym terrarium najistotniejsza rzeczą jest podłoże które powinno wynosić co najmniej 10 cm. Dobrze jest zapewnić nawet do 15. Podłoże jest tak istotne ponieważ w nim są składane jajka i w nim się rozwijają larwy. Podłoże powinno składać się z mieszanki substratu kokosowego torfu oraz próchna drzew. Jako wystrój możemy zastosować kryjówki z kokosa, przewrócone doniczki ceramiczne. Można dać też sztuczne roślinki. Temperatura w terrarium powinna wynosić od 25 do 30 stopni C. Z nocnymi spadkami do 20. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie mniej więcej 70%. Żeby uzyskać poprawną wilgotność terrarium spryskujemy codziennie letnią odstaną co najmniej przez 1 dzień wodą. Bardzo potrzebna jest w naszym terrarium wentylacja. Gdy w naszym terrarium zabraknie wentylacji, może się wyrzucić pleśń. Co może zaszkodzić życiu owadów. Oświetlenie jest bardzo istotne ponieważ pomaga ono utrzymywać temperaturę, i znacznie poprawia wyniki w hodowli naszego owada.

Rozmnażanie:
Te chrząszcze bardzo często kopulują. Płeć jest bardzo łatwo rozróżnić ponieważ samiec jest znacznie większy i ma róg. Po kopulacji samice składają jajka do podłoża. Okres larwalny trwa od 5 do 9 miesięcy. Najlepiej jest oddzielać larwy każda do innego pojemnika ponieważ wtedy zanika kanibalizm wśród larw. W końcowym okresie rozwoju należy zmniejszyć wilgotność ponieważ może dojść do deformacji skrzydeł. Okres życia rohatyńca trwa do 6 miesięcy. Nie należy trzymać 2 samców razem. Ponieważ ten owad ma silnie wykształcony terytorializm.

Autor: ZiOmBeL_10
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334037
Dziś294
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.022 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji