Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Avicularia metallica
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Avicularia metallica - Ptasznik metaliczny

Występowanie:
Avicularia metallica na wolności występuje w Kolumbii, Brazylii i Surinamie. Polska nazwa to Ptasznik Metaliczny. Został sklasyfikowany w 1875 roku przez Cambridge'a.

Wygląd:
Dorosłe i młode całkowicie różnią się ubarwieniem. Dorosłe są czarne z metaliczno-niebieskim połyskiem, odwłok porastają długie czerwonawe włoski, końcówki odnóży są różowe, a kończyny gęsto owłosione.

Rozmiar:
Średniej wielkości ptasznik, dorasta do 8cm, z odnóżami do 15cm.

Charakter:
Jest to gatunek łagodny i spokojny, nie wyczesuje włosków z odwłoka. Największym problemem jest to iż jest on bardzo szybki (podrostki i maluchy), w miarę wzrostu uspokaja się. Młode można trzymać po kilka sztuk, lecz dorosłe radziłbym osobno.

Terrarium:
Jako, że jest to ptasznik nadrzewny musi mieć wysokie terrarium. Najlepsze wymiary dla niego to 20x20x40 (dł, szer, wys)
W środku musi znaleźć się konar po którym pająk będzie się wspinał i to najprawdopodobniej na nim zrobi swoje gniazdko. Terrarium powinno mieć bardzo dobrą wentylację.

Temperatura i wilgotność:
Jest to gatunek trudny w utrzymaniu. Młode często padają przy niewielkim obniżeniu temperatury bądź wilgotności. Wymaga 25-28°C i ok. 80% wilgotności.

Żywienie:
Na wolności żywi się pisklętami, w niewoli podajemy mączniaki, pinki i wylęg świerszcza. Natomiast dorosłym świerszcze, karaczany, drewnojady. Raz na jakiś czas można podać średniej wielkości mysz. Pokarm podajemy co 3-4 dni (zależy od wielkości pająka) Są to żarłoczne pająki.

Rozpoznawanie płci :
Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne. Są mniejsze niż samice.

Rozmnażanie:
Ptaszniki te dojrzewają po około 9 - 11 wylinkach (około 2 lata). Rozmnażanie nie jest zbyt skomplikowane. Do kopulacji dochodzi często już kilka minut po spotkaniu pary, za to sama kopulacja nierzadko trwa kilkanaście minut. Samica sporządza kokon przeważnie po 3 miesiącach od łączenia. Około 6 - 9 tygodni po utworzeniu kokonu samica wypuszcza z niego około 150 - 200 sztuk pajączków. Młode można trzymać w skupiskach po kilka sztuk (5 - 10), pod warunkiem zapewnienia im dużego terrarium i obfitości pożywienia.Autor: dufus - Artur Opolka
Gadu-Gadu: 1656680
E-mail: carcass@vp.pl
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334042
Dziś299
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.025 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji