Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Gekon Toke
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Gekon Toke (Gekko gecko)

Wprowadzenie:
Gatunek odkryty przez Karola Linnaeus’a, w roku 1758. Na wolności zamieszkuje cały obszar południowo-wschodniej Azji; południowe Chiny, Indonezję, Filipiny, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię i Indie. Nie jest objęty konwencją waszyngtońską CITES.

Biotop:
Występuje w zróżnicowanych środowiskach od tropikalnych lasów po duże miasta. Najczęściej można go spotkać w pobliżu siedzib ludzkich gdzie przyciągany jest obfitością owadów. Jest tam mile widziany ponieważ uważa się, że przynosi szczęście, ponadto tępi dokuczliwe owady i myszy. Istnieje przesąd, iż w pomieszczeniu do którego nie wchodzi gekon toke najprawdopodobniej jest jadowita kobra.

Aktywność:
Zmierzch i noc.

Wygląd:
Jest dość krępej budowy ciała. W kolorystyce ubarwienia dominuje jasny szary – wpadający w niebieski lub beżowy przy czym całe ciało (również jaśniejsza strona brzuszna) posiada czerwone i niebieskie małe plamki. Intensywność barw zależy od samopoczucia gekona, otoczenia w jakim przebywa oraz od intensywności oświetlenia. Gekon toke pozbawiony jest ruchomych powiek, zamiast nich wyposażony jest w „okular” czyli zrośniętą, przezroczysta powiekę. Toke na spodniej stronie powierzchni palców mają przylgi, które pozwalają im na sprawne poruszanie się zarówno po pionowych i gładkich ścianach, jak i po suficie a nawet po szybach.

Wielkość:
Jeden z największych gekonów. Dorasta do ok. 36cm.

Długość życia:
Przy dobrych warunkach 15-20 lat.

Usposobienie:
Jeden z najagresywniejszych i najtrudniejszych do oswojenia gekonów. Jest nieufny i w razie zbytniej poufałości ze strony właściciela potrafi dotkliwie kąsać.

Terrarium: x
Dla haremu (samca z dwiema samicami) powinno wystarczyć terrarium o wymiarach 80/60/100cm (dł/szer/wys). Ścianki wyklejamy korkiem lub skałami aby zapewnić gekonom wygodne wspinanie się. Jako ściółki używamy ziemi, torfu, kostki lub miału kokosowego, gdyż te materiały najlepiej pomagają w utrzymaniu wymaganej wilgoci. Co więcej przy takiej dużej wilgotności w terrarium należy również zapewnić dobrą wentylację. Otworów wentylacyjnych nie umieszczamy naprzeciw siebie gdyż może to powodować przeciągi. Gekony Toke to zwierzęta nocne i nie wymagają oświetlenia UVB, a żarówki grzewcze nie powinny dawać zbyt ostrego światła. Do obserwowania gekonów nocą możemy zamontować czerwoną żarówkę, taką jakiej używa się w ciemni fotograficznej. W terrarium można posadzić żywe rośliny jednak tylko takie, które nie wymagają nasłonecznionej pozycji. Terrarium dodatkowo wyposażamy w duża ilość kryjówek w postaci jaskiń i korzeni gdzie gekony chętnie będą spędzać dzień.


Temperatura i wilgotność:
Temperatura w terrarium waha się od ok. 25*C w chłodniejszym punkcie terrarium, do ok. 38*C pod napromienikiem. W nocy wystarczy temperatura pokojowa (ok. 22*C) a jeśli spada poniżej 20*C terrarium należy w nocy delikatnie dogrzewać. Wilgotność powinna wynosić ok. 60-70%.

Wylinka:
W pierwszych miesiącach swego życia linieją wraz ze wzrostem dość często. Zbliżającą się wylinkę poznamy po szarzeniu skóry gekona i mniejszym (choć nie zawsze) apetycie. Możemy wtedy nieco zwiększyć wilgotność. Samej wylinki raczej nie ujrzymy, gdyż gekon od razu ją zjada.

Żywienie:
W naturze Toke żywi się owadami, pajęczakami, małymi jaszczurkami i gryzoniami. W terrarium podstawę diety stanowić powinny świerszcze, szarańcza lub karaczany a jako urozmaicenie podawać możemy mączniki, drewnojady (w małych ilościach i rzadko), mole woskowe, a ciężarnym samicom noworodki mysie. Jeśli decydujemy się na plankton łąkowy należy uważać by nie zbierać owadów z obszarów położonych blisko dróg.
Dodatkowo nie należy zapominać o podawaniu witamin (np. Vibowit, Terravit, Reptilin) oraz wapnia (może być w postaci pokruszonej sepii dla ptaków).

Dymorfizm płciowy:
Samca rozpoznamy po wyraźnym zgrubieniu na spodniej stronie nasady ogona (miejsce gdzie znajduje się hemipenis) oraz po mocno zaznaczonych porach udowych (na spodniej stronie ud). Samice są drobniejszej budowy i mają mniejsze głowy.

Rozmnażanie:
Gekony Toke osiągają dojrzałość płciową zazwyczaj pod koniec drugiego roku życia. Samo zbliżenie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund do kilku minut i odbywa się porą nocną. Samica składa po 2-4 jajka jeśli jest dorosła z odstępami mniej więcej co 2 miesiące. Przykleja je do elementów dekoracji terrarium lub do podłoża. Jajka można pozostawić w terrarium osłaniając je metalową siatką aby zapobiec zniszczeniu przez osobniki dorosłe, jednak lepiej jest je przenieść do inkubatora gdzie łatwiej zapewnić stałą temperaturę (27-30*C) oraz wysoką wilgotność.

Uwagi:
Jaszczurka polecana dla początkujących terrarystów, gdyż jej hodowla nie stwarza wielu problemów. Jednak jak było nadmienione wyżej oswajanie nie jest już takie proste i wymaga cierpliwości.


Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333961
Dziś218
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 3.199 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji