Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Hottentotta hottentotta
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Hottentotta hottentotta


Systematyka:
Animalia > Histozoa > Arthropoda > Celicerata > Arachnida > Scorpionidea
Rodzina - Buthidae (C.L. Koch, 1837) Rodzaj Hottentotta (Birula, 1908)

Podgatunki:
Wyodrębniono dwa:
- Hottentotta Hottentotta Hottentotta (Fabricius, 1787)
- Hottentotta hottentotta nigrocarinatus (Simon, 1874)

Opis dotyczy podgatunku Hottentotta hottentotta hottentotta, u podgatunku H. h. nigrocarinatus wyróżniamy różnice w budowie ciała.

Występowanie:
Od zachodniego wybrzeża Afryki poniżej Zwrotnika Raka aż na wschód Afryki. Szczególnie często można go spotkać w takich państwach jak: Senegal, Burkina Faso, Czad, Sudan czy Etiopia.

Wygląd:
Wyróżniamy dwie odmiany barwne: - Dark Color Form - Light Color Form Maluchy obu odmian barwnych są identycznie ubarwione. Całe ciało piaskowo-żółte natomiast ostatni segment metasomy wraz z telsonem czarny. Czarne są również początki palców(ruchomego i stałego) na nogogłaszczkach. Maluchy 'dark color form' z wiekiem stają się coraz ciemniejsze. Dorosłe osobniki tej odmiany są całe brązowo-czarne, czasami z elementami czerwieni. Skorpiony 'light color form' podczas dorastania stają się coraz jaśniejsze. Zanikają czarne kolory z metasomy i szczypiec. Dorosły osobnik jest ciemno żółty i bardziej ciemniejszy na 'grzbiecie'. Koniec metasomy wraz z telsonem przechodzi w lekki czerwony
kolor. Cechą charakterystyczna całej rodziny Buthidae są wąskie szczypce i całkiem duża metasoma, H. hottentotta jak najbardziej posiada te cechy.

Charakter:
Wbrew powszechnemu przekonaniu H. hottentotta nie jest mega-wielkim agresorem. Najbardziej denerwuje się kiedy jest przed/po wylince i w trakcie karmienia ;) Najczęściej przyjmuje postawę obronną, a potem uderza metasomą w niechcianego gościa(ale nie używając kolca). Jeżeli to nie skutkuje ucieka lub próbuje ukłuć. Podenerwowana trzyma kolec wysoko, zataczając nim charakterystyczne 'ósemki'.

Biotop:
Hottentotta hottentotta występuję na sawannach i obrzeżach pustyń. Wbrew pozorom całkiem nieźle kopie. Wykorzystuje wszelkiego rodzaju gotowe kryjówki - kamienie, szczeliny i korzenie.

Terrarium:
Typowo pustynne o powierzchni 20x20cm lub 25x25cm, wysokość - nie mniejsza niż 25cm. Jako podłoże sprawdza się piasek z domieszką odpowiednio przygotowanego włókna kokosowego(bez 'niteczek', które w nim są), ewentualnie torf. Do zrobienia kryjówki możemy użyć płaskich kawałków piaskowca. Zresztą wizualizacje zostawiam Wam :)

Temperatura:
Jak na skorpiona z okolic pustyń temperatura w dzień powinna wynosić około 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać do koło 20 stopni Celsjusza. Nie ma co się martwić o takie duże wahania temperatury - w takich warunkach żyją te skorpiony.

Wilgotność:
Kwestia sporna. Wiele osób twierdzi, ze jak na skorpiona półpustynnego przystało powinien mieć on sucho. Inni zaś, że ten gatunek potrzebuje nieco większej wilgotności niż inne skorpiony z tego rejonu. Z mojej obserwacji wynika, że skorpion ten przy nieco większej wilgotności ma się świetne… Linieje bez problemów jak i również ma duże przyrosty po wylinkach. Aktywność też pozostaje niezachwiana. Decydując się jednak na częstsze zraszanie terrarium
powinniśmy wziąć pod uwagę wentylacje! Bez dobrej wentylacji skorpion może złapać grzybice… a tego przecież nie chcemy. Ostatecznie możemy wybrać wariant(sam go stosuje), że terrarium ze skorpionem nie będzie nakrywane. Należy wtedy pamiętać o odpowiedniej wysokości pojemnika i o gładkich ściankach bez żadnych chropowatości, a to dlatego, że
skorpion po takiej ściance nie pójdzie nam na spacer :)

Pokarm:
Z tym nie ma najmniejszego problemu. Hottentotta hottentotta zje wszystko co się rusza i nadaje się do zjedzenia. Zaczynając od małych muszek, pinek, wylęgu świerszczy dla małych skorpionów, kończąc na dorosłych świerszczach, szarańczy i małych karaczanach dla dorosłych osobników. Kiedy podany pokarm jest za duży(wypadku małych skorpionów) nie zostanie nawet zaatakowany. Kiedy maluch nie jest w stanie dokładnie chwycić ofiary szczypcami – nie atakuje jej.

Jad:
Jad tego skorpiona nie do końca jest znany. Do określenia jadowitości tego gatunku można posłużyć się innymi osobnikami z rodzaju Hottentotta. - LD50 Hottentotty saulcyi wynosi 1.01 mg/kg - metodą iv(dożylnie) - LD50 Hottentotty judaicus wynosi 7.94 mg/kg - metodą iv(dożylnie) Tak więc jadowitość opisywanego gatunku można szacować w tych granicach. Przypomnieć należy fakt, ze LD50 skorpionów poniżej 5 mg/kg stanowi zagrożenie dla życia i może spowodować zgon nawet zdrowej osoby. Należy więc za wszelką cenę unikać spotkania z kolcem tego skorpiona – na pewno nie będzie to przyjemne.

Rozmnażanie:
Tu martwic się nie musimy o szukanie samicy, a dla niej samca. Skorpion ten rozmnaża się przez partenogenezę - 'odmiana rozmnażania płciowego polegająca na rozwoju osobników potomnych jedynie z niezapłodnionej komórki jajowej, bez udziału plemnika'. Na święcie odkryto jedynie 8 gatunków skorpionów rozmnażających się w ten sposób, a wiec posiadane tego przedstawiciela przynosi nam wiele ciekawych obserwacji. Oczywiście tak rozmnażają się tylko dorosłe osobniki. Posiadając dojrzałą sztukę możemy się spodziewać raz do roku, a nawet dwa razy do roku grupki małych skorpionów.

Uwagi:
Skorpion bardzo ładnie ubarwiony, ale i mocno jadowity. Niepolecany początkującym terrarystom. Dosyć dużo młodych skorpionów pada z bliżej nieznanych powodów. Kiedy zdobędziecie już doświadczenie w hodowli skorpionów warto zadbać o ten gatunek w swojej kolekcji.
Opis na podstawie własnych obserwacji i informacji zawartych w sieci.


Autor: Sylo - Sylwester Hordejuk
Gadu-Gadu: 8543047
E-mail: syloooo@o2.pl
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334027
Dziś284
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.032 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji