Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Największy płaz na świecie
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Największy płaz na świecie

Salamandra olbrzymia (Andrias davidianus), gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych zamieszkujący górskie strumienie i rzeki centralnej części wschodnich Chin.

Głowa duża, szeroka, silnie spłaszczona, oczy bardzo małe, bez powiek, pysk zaokrąglony, szczęki uzębione, tułów spłaszczony grzbietobrzusznie, z fałdami skórnymi na bokach, ogon bocznie spłaszczony, płetwowaty, kończyny przednie czteropalczaste, tylne pięciopalczaste, skóra chropowata z licznymi brodawkami. Długość do 1,5 m. Barwa szarobrązowa, szara, oliwkowa lub czarna z drobnymi jaśniejszymi i ciemniejszymi plamkami. Żyje na dnie szybko płynących, zimnych, górskich rzek i strumieni do wysokości 1500 m n.p.m. Aktywna nocą. Żywi się skorupiakami, rybami i żabami.

Pora godowa w sierpniu i wrześniu, zapłodnienie zewnętrzne, samica składa jaja w postaci 2 sznurów do jamy wygrzebanej w dnie rzeki, samiec opiekuje się gniazdem do wyklucia się larw. Kijanki mają 30-40 mm długości i 3 pary zewnętrznych skrzeli, są drapieżne, żywią się drobną fauną wodną, przeobrażają się po 12 miesiącach, dojrzewają płciowo w wieku 5-7 lat, żyją do 50 lat. Mięso salamander olbrzymich jest jadalne i w Chinach bardzo cenione.


Źródło: http://213.180.130.202/19340,haslo.html
Autor: Decido
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 3

Odsłon:15433574
Dziś1592
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji