Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Poecilotheria rufilata
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Poecilotheria rufilata (Pocock, 1899)Synonimy:
Brak polskich odpowiedników
(Redslate Ornamental)

Występowanie:
Lasy tropikalne Indii gdzie zamieszkuje opuszczone dziuple lub inne zakamarki w drzewach.
Długość życia:
Samice w dobrych warunkach mogą dożyć nawet 15 lat. Samce, jak w przypadku większości ptaszników, żyją dużo krócej i padają po około 6 miesiącach od ostatniej wylinki.

Wygląd:
Posiada typowe dla Poecilotheria spp. „ornamenty” w kolorze szaro-oliwkowym, ponadto całe jej ciało pokrywają piękne różowe włoski. Na spodniej części odnóży możemy zauważyć żółte, a na nogogłaszczkach niebieskie wstawki. Samice tego gatunku osiągają wielkość ponad 20 cm z odnóżami, samce są trochę mniejsze i w ich ubarwieniu przeważa brudny róż.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura w dzień powinna mieścić się w granicach 23-27*C, w nocy należy uwzględnić jej kilkustopniowy spadek. Wilgotność utrzymujemy na poziomie ok. 80 % poprzez regularne zraszanie terrarium letnią przegotowana wodą,

Oświetlenie:
Raczej zbędne, pełni głownie role „podgrzewacza” terrarium. Najlepsza do tego celu będzie czerwona żarówka 15-25 W (zależnie od wielkości terrarium).

Terrarium:
Młode trzymamy w kliszówkach stopniowo przenosząc je do coraz większych pojemniczków. Dorosłym osobnikom przygotowujemy terrarium dla ptaszników nadrzewnych typu wertykalnego, nie mniejsze niż 25/25/45 (szer/dł/wys). Jako podłoże bardzo dobrze sprawdza się substrat kokosowy. Ściany wykładamy korkiem lub mata kokosową, aby nasz pupil mógł swobodnie po nich wędrować. Doskonałym uzupełnieniem będzie wydrążony konar w którym nasza Poe zbuduje sobie gniazdo, oraz jakiś element zieleni który ożywi nasze terrarium.

Żywienie:
Wielkość podawanego pokarmu dostosowujemy do rozmiarów pająka, a wiec małe rufilatki będziemy karmili wylęgiem świerszcza, małymi mączniakami lub larwami much. W miarę wzrostu będą to larwy drewnojada, karaczany, ćmy a co jakiś czas możemy tez podrzucić myszkę.

Dymorfizm płciowy:
Samica jest większa i masywniejsza od samca. Samiec po ostatniej wylince robi się cały różowo-rudy, a na nogogłaszczkach pojawiają się bulbusy.. Samce tego gatunku nie posiadają haków kopulacyjnych. Rozpoznanie płci u prawie dorosłych osobników możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie wylinki.

Rozmnażanie:
Kopulacja często kończy się skonsumowaniem samca przez samice, jednak gdy już zostanie przez nią zaakceptowany mogą przebywać razem w terrarium dość spory okres czasu. Gdy warunki są nieodpowiednie, zapłodniona samica może się wstrzymywać ze złożeniem kokonu nawet kilka miesięcy.

Ogółem:
Szybki pająk polecany zaawansowanym hodowcom. Jad może być niebezpieczny dla człowieka. notuje się bardzo ładne przyrosty międzywylinkowe. Jedna z dwóch Poecilotherii posiadająca w swojej palecie barw kolor niebieski. Możliwe jest hodowanie kilku osobników w jednym terrarium.

Źródło:
Sieć oraz własne obserwacje


Autor: Finger
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334034
Dziś291
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.181 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji