Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Jaszczurka perłowa
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Jaszczurka perłowa (Lacerta lepida)


Wprowadzenie

Gatunek odkryty przez Daudin’a w 1802roku. Zamieszkuje Półwysep Pirenejski w południowej Francji (skąd stopniowo wypiera Jaszczurkę zieloną), w Hiszpanii, Portugalii oraz w północnej Afryce.
Występuje zarówno na terenach zalesionych jak i średnio suchych porośniętych trawą terenach nizinnych, w rowach, nasypach i winnicach.
W obrębie tego gatunku wyróżnia się podgatunek nominalny: Lacerta lepida lepidus (zamieszkujący większą część zasięgu) i Lacerta lepida nevadensis (występujący w południowej Hiszpanii).


Wygląd

Jaszczurka bardzo efektowna ze względu na swą barwę. Podstawowy kolor to zieleń przechodząca w różne odcienie szarości, na jej tle występuje po bokach kilka rzędów niebieskich plam, natomiast na grzbiecie czarno żółta szachownica. Spód ciała żółtobiały lub kremowobiały.
Osobniki młode mają barwę zieloną, są pokryte białymi plamami, często otoczonymi czarną obwódką.
Na grzbiecie i bokach znajdują się małe, ziarniste łuski, natomiast na brzuchu jaszczurka perłowa posiada zachodzące na siebie dachówkowato tarczki.


Wielkość

Jest to największa europejska jaszczurka; dorasta do 60-80cm z czego 2/3 przypadają na ogon.


Długość życia

Około 15 lat.


Aktywność

Dzienna.


Usposobienie

Jaszczurka choć trudna do oswojenia raczej łagodna i powolna, jednak zestresowana potrafi szybko biegać a nawet wspinać się. Nie liczmy jednak na to, że często będzie bronić się ucieczką. Dużo częściej będzie próbowała przyjąć „postawę obronną”, syczeć, drapać i kąsać. Nie należy chwytać jej za ogon, gdyż w poczuciu zagrożenia natychmiast go odrzuci (autotomia). Na jego miejsce odrośnie nowy ale najprawdopodobniej już nie tak długi i efektowny.


Terrarium

Dość przestronne o układzie poziomym i wymiarach minimalnych na parę150/80/80cm (dł/wys/szer). Ze względu na biotop w którym żyją ściany terrarium oraz kryjówki można wykończyć kawałkami piaskowca. Montując wszelkie dekoracje należy jednak pamiętać o fakcie jak duże i ciężkie będą jaszczurki gdy dorosną i zważając na to wszystko musi być stabilne i trwałe. Terrarium wyposażamy w różnego rodzaju kryjówki, korzenie oraz ze względu na rozmiary gadów raczej sztuczne rośliny. Jako podłoża używamy piasku lub żwirku.
Zaleca się używanie świetlówek UVB.


Temperatura i wilgotność

W dzień powinna wahać się między 25-30*C, pod napromiennikiem do 40*C. W nocy nie konieczne jest dogrzewanie jeśli temperatura nie spada poniżej 21*C. Należy zapewnić zwierzęciu możliwość wyboru miejsca o odpowiedniej dla niego w danej chwili temperaturze.
Wilgotność powinna wahać się w granicach 50-60%.


Żywienie

W naturze żywią się głównie owadami, jajami ptaków, pisklętami, innymi małymi jaszczurkami oraz w mniejszym stopniu owocami. W terrarium żywimy świerszczami, karaczanami, larwami mącznika, oraz drewnojada, ćmami, w mniejszym stopniu ślimakami, mysimi noworodkami, dietę urozmaicając od czasu do czasu soczystymi owocami.
W terrarium zawsze powinna być miseczka ze świeżą wodą do picia. Nie można zapominać o podawaniu witamin i wapnia.


Dymorfizm płciowy

Samce są znacznie masywniej zbudowane od samic oraz mają dużo wyraźniejsze i większe pory udowe.


Rozmnażanie

Jaszczurki perłowe dojrzewają między 2 a 3 rokiem życia. Okres godów następuje po przezimowaniu jaszczurek (w okresie ok. 3miesięcy np. od grudnia do marca trzymamy je w temperaturze ok. 13-15*C i zmniejszamy cykl oświetleniowy do kilku godzin przy czym pod napromiennikiem temperatura powinna wynosić około 25*C). Jeśli dojdzie do kopulacji samica zależnie od kondycji i wieku składa 5-20 jaj w ciepłym piasku. Po około 80dniach przy temperaturze inkubowania 26-28*C wylęgają się młode.


Uwagi
Jaszczurka perłowa polecana jest średnio zaawansowanym hodowcom. Nie jest objęta konwencją CITES.
Na wolności żyje zazwyczaj parami i taki też polecany jest chów w terrarium gdyż jaszczurki te wykazują bardzo silny terytorializm nawet w relacjach samic. Przed kojarzeniem par należy dokładnie obserwować czy zwierzęta nie są w stosunku do siebie agresywne gdyż czasem jedynym wyjściem może okazać się łączenie ich tylko w porze godów.


Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334045
Dziś302
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.095 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji