Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Brachypelma boehmei
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Brachypelma boehmei - Ptasznik czerwononogi

Wprowadzenie:
Gatunek odkryty w 1993 roku przez Schmidth’a. Na wolności występuje w dżungli w Ameryce środkowej. Jest on objęty Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jego polska nazwa to Ptasznik Czerwononogi.

Wygląd:
Bardzo piękny pająk. Od kolan ma czerwone odnóża. Karapaks pomarańczowy, a odwłok czarny.

Rozmiar:
Samica od 6-8 cm ciała, natomiast samiec ma ok. 5 cm . Jest od samicy mniejszy, ale ma dłuższe odnóża.
Długość życia:
Samice ok. 15 lat, a samce do 2 lat po ostatniej wylince.

Charakter:
Z reguły spokojny, ale czasami ma lekkie przejawy agresji. Jest to wynik stresu jaki ptasznik przechodzi. Zaniepokojony wyczesuje włoski z odwłoka, ale bardzo zdenerwowany może nawet ukąsić. Co prawda jego jad nie zagraża życiu zdrowego człowieka, ale może zaszkodzić alergikom. Dlatego obchodząc się z nim należy zachować najwyższe środki ostrożności.

Terrarium:
Powinno mieć wymiary 30x20x20. Jako podłoże stosujemy 4-5 cm warstwę torfu kwaśnego lub włókna kokosowego. Potrzebna będzie mała miseczka z wodą. Pająk będzie mógł się z napić. Za kryjówkę może nam posłużyć połówka skorupy kokosa. Można także jako element wystroju włożyć do terrarium średniej wielkości kamień. Nie należy stawiać różnych kamiennych konstrukcji, gdyż mogą się zawalić i przygnieść naszego pupila.

Temperatura i wilgotność:
Optymalna temperatura dla tego gatunku wynosi 25-28°C. W nocy może spaść do 22°C. Można dogrzać pająka czerwoną żarówką o mocy 15 W. Podniesiemy w ten sposób temperaturę a także będziemy mogli oglądać zachowanie naszego ptasznika w nocy.
Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70% . Możemy to uzyskać spryskując terrarium co dwa dni. Należy uważać aby nie zrobić błota.

Żywienie:
Pająkom do 5-6 wylinki podajemy pinki, pocięte kawałki mączniaków, małe świerszcze i plankton łąkowy. Dorosłym ptasznikom podajemy karaczany, duże świerszcze i całe mączniaki. Raz na dłuższy czas możemy podać oseska mysiego.

Dymorfizm płciowy:
Samice są większe i bardziej masywne. Samcom po ostatniej wylince wychodzą na nogogłaszczkach tzw. bulbusy (czyli narządy kopulacyjne) oraz na pierwszej parze odnóży haki którymi samiec przytrzymuje samicy zęby jadowe.

Rozmnażanie:
Przed dopuszczeniem do siebie pary trzeba porządnie nakarmić samicę, by po kopulacji nie zjadła swojego partnera. Samiec bębniąc o podłoże daje znać o sobie samicy. Kiedy ona mu odpowie tym samym dochodzi do kopulacji.

Uwagi: Gatunek objęty CITES . Polecany dla osób mających już pewne doświadczenie z pająkami, ze względu na zachowanie pająka jak i przyjmowanie pokarmu. Brachypelma boehmei jest skłonna nie jeść przez dłuższy czas. Hodować pojedynczo, gdyż u pająków występuje częsty kanibalizm.


Autor: Kamil_15 - Kamil Ścibik
Gadu-Gadu: 4781158
E-mail: kamilscibik@op.pl

Autor zdjęć: mr_JUZIK_
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333999
Dziś256
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.04 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji