Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5002 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Budowa terrarium krok po kroku
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Budowa terrarium dla legwana krok po kroku

1. Znajdujemy jakąś starą szafę/biblioteczkę itp.Ja znalazłam odpowiednią szafę u babci w garażu po czym znajomi przenieśli mi ją do piwnicy. Po jakimś czasie okazało się, że to był błąd bo po wykończeniu nie dałoby się jej wnieść do domu. Także zaczynajcie od razu w pokoju ;)

2. Opróżniamy jej wnętrze ze wszystkich zbędnych półek, zawiasów itp.,

Wyrzucamy tylnią ściankę, bo jest za cienka i raczej się już nie przyda.Rozkładamy na części i tak możemy zacząć ;)3. Najlepiej przed skręceniem, wyrzynarką wycinamy na dwóch nieprzeciwległych ścianach otwory wentylacyjne.Ja wycięłam na dole jednej z bocznych i na górze tylniej ścianki, którą zrobiłam z płyty OSB (13mm). I przykręcamy tylnią ściankę do reszty.4. Wycinamy otwory na oświetlenie/ogrzewanie. Oprócz żarówki grzewczej należy wygospodarować miejsce na żarówkę/świetlówkę UVB. Wszystko musi być dokładnie wymierzone żeby osłonki/oprawki idealnie weszły w otwór i nie były poluzowane. Montujemy wszystko i prosimy kogoś kto umie (tata, starszy brat etc.), żeby nam to podpiął. U mnie trochę to trwało i od razu radzę wyposażyć się w komplet bezpieczników ;) Jako ciekawostkę dodam, że kabel którym podłączam oświetlenie do prądu jest od odkurzacza.Gdy wreszcie wszystko zadziała można zobaczyć efekt.5. Dla estetycznego wyglądu do obudowy okablowania możemy wykorzystać resztki płyty OSB i zamontować włącznik.
6. Na podłogę kładziemy płytki na najzwyklejszy klej do glazury (zaopatrzcie się w więcej, ale o tym później). Zabezpieczy to nasze terrarium przed wilgocią podłoża. Po czym montujemy metalową siatkę na otworach wentylacyjnych z oczywistych powodów.
7. Przy pomocy solidnych kątowników montujemy ‘taras do wygrzewania’. Jednak przed jego umiejscowieniem należy dokładnie zbadać jaka temperatura będzie tam panować. Nie montujcie żarówek grzewczych o zbyt dużej mocy bo trzeba jeszcze pamiętać że żarówki UVB praktycznie nie działają z odległości większych niż 40-50cm.
8. Teraz chyba najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna część roboty - tło. Przynajmniej mnie zajęła najwięcej czasu. Potrzebne będą klej do glazury i pigment wybranego koloru. Ja użyłam koloru piaskowego. Sprawa na początku jest prosta. Mieszamy klej z wodą aż osiągnie jednolitą, w miarę gęstą masę. Po paru minutach dodajemy pigment i mieszamy aż osiągnie wybrany kolor. Jednak musimy dodać więcej pigmentu niż wydaje nam się za słuszne, gdyż po wyschnięciu wszystko będzie o połowę jaśniejsze. Najlepiej zacząć od dołu bo raczej będzie trochę opadać. Nie opłaca się kupować gumowych rękawiczek bo są bardzo niewygodne. Wszystko się przylepia i więcej zostanie na nich niż na ściankach. Ja używałam do tego jednorazowych woreczków foliowych i rękawiczek do farbowania włosów. Sprawdziły się najlepiej.
Z dalszą pracą wstrzymujemy się na parę dni aż całość wyschnie. Podobno żeby zapobiec pękaniu przy wysychaniu należy smarować nasze tło pędzlem z wodą. Niestety ja o tym nie wiedziałam i trochę popękało.


9. Kiedy powyższe czynności zostały wykonane możemy zabrać się za wyposażenie. Najpierw trzeba znaleźć odpowiednich rozmiarów konar, który musi zostać odpowiednio okorowany, zaimpregnowany i najlepiej wyposażony w linę by ułatwić zwierzakowi wspinaczkę. Przytwierdzamy go do podłogi i jednej ze ścianek klejem montażowym. Kolejnym elementem wystroju może być swojego rodzaju mostek łączący podłogę z półką do wygrzewania zrobiony z rollboarder’a (do kupienia w każdym ogrodniczym). Jego przytwierdzenie u góry może być nieco trudniejsze. Pomogłam sobie stosem książek.
Tutaj również dla ułatwienia wspinaczki możemy zamocować lniane linki.
10. Wszelkie sztuczne rośliny możemy zamontować na rzepy. Są na tyle mocne, że nawet jak jaszczur wejdzie na takiego kwiatka to nie powinien spaść.Na poniższym zdjęciu widać jak wygląda w ten sposób zamocowana roślina. Oprócz tego widać kolejny element wyposażenia, mianowicie ‘owłosiony’ pałąk do hodowli kwiatów pnących.11. Aby podłoże się nie wysypywało mocujemy zabezpieczającą deskę, którą również możemy wykonać z resztek płyty OSB.
Ostatnim etapem naszej pracy będzie zamontowanie prowadnic i szyb(najlepiej 5mm lub grubszych).
12. Po dokładnym wywietrzeniu terrarium wykładamy podłoże (np. tak jak tu włókno kokosowe) i wedle uznania możemy zamontować fontannę/basen/fogger (ten ostatni pokazany jest na zdjęciu).To już koniec pracy :) i zaręczam Wam, że warto pomimo nieprzespanych nocy. I niech nie zniechęca Was to, że przez co najmniej 2 miesiące Wasz pokój może wyglądać tak:
Bo o wiele większą przyjemność daje nam patrzenie na efekt własnej pracy i serca włożonego w budowę terrarium dla naszych jaszczurów niż oglądanie gotowego seryjnego terrarium, które nigdy nie będzie do końca takie, jak byśmy chcieli.

Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl
komentarz[7] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15433529
Dziś1547
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji