Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4938 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Rekordy rozmiarów gadow
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Żaby trzymają się mocno


Największy gad wymarły
Brachiosaurus jest największym znanym nauce gadem, a jednocześnie największym zwierzęciem lądowym, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi. Na podstawie skamieniałości oblicza się, że mógł mieć 30 metrów długości i 77 ton wagi. Żył 140 milionów lat temu.

Największy żółw wszechczasów
Rekord ten należy do Archelona, osiągającego 4 metry długości. Żył w okresie kredy, był roślinożerny.

Najmniejszy wąż
Leptotyphlos bilineata jest najmniejszym spośród żyjących współcześnie węży. Ma tylko 10 centymetrów długości, a jego ciało jest 3 razy cieńsze od palca dłoni dorosłego człowieka. Zamieszkuje wyspy Indii zachodnich.

Najmniejszy krokodyl
Jest nim kajman karzełkowaty zamieszkujący dorzecza Amazonki i Orinoko. Samce rzadko przekraczają 1,5 metra, samice są mniejsze. Niewielkie rozmiary sprawiają, że krokodyle te są szczególnie narażone na ataki mięsożerców. Obronę stanowi twardy pancerz z płyt kostnych, występujący nawet na powiekach krokodyla.

Największy krokodyl
Gigantem tym jest krokodyl różańcowy, mający 10 metrów długości i 1 tonę wagi. Występuje na obszarze indomalajskim, w Malezji i północnej Australii. Jest niebezpieczny, poluje na ryby, duże ssaki, zwłaszcza kopytne, zdarza mu się nawet pokonać słonia. Chwyciwszy ofiarę za pysk lub nogę powala ją uderzeniem ogona i topi. Napada również na człowieka.

Największa jaszczurka
Jest nią Waran z Komodo mierzący 4 metry, ważący 150 kilogramów. Prowadzi drapieżny tryb życia polując za dnia na ptaki i ssaki nawet do wielkości jelenia czy dzika. Swym wyglądem sprawia wrażenie ociężałego, tymczasem potrafi biec z prędkością 18 kilometrów na godzinę, a w razie potrzeby wskoczyć do wody i popłynąć za uciekającą ofiarą. Szeroką szczęką uzbrojoną w 60 ostrych zębów wyszarpuje z ciała ofiary ogromne kęsy od razu gotowe do połknięcia.

Największy żółw
Rekord ten należy do żółwia skórzastego, zamieszkującego ciepłe strefy oceanów. Jego cechą szczególną jest miękka, elastyczna skóra z wtopionymi płytkami kostnymi, zastępująca pancerz. Zjada ryby i morskie bezkręgowce, za którymi bardzo głęboko nurkuje. Jest niezwykle odporny na działanie trucizn, toteż w jego menu znajdują się silnie jadowite zwierzęta jak jamochłony Physalia wyposażone w baterie parzydełek niebezpiecznych nawet dla człowieka. Wybranym miejscem do składania przez samice jest plaża w Gujanie Francuskiej, dokąd przypływają w liczbie 5000 sztuk.

Źródło: www.6plus.interklasa.pl
Autor: EwuśQa
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333713
Dziś372
Dziennie:3106
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.035 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji