Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4938 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Strategie obrony gadów
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Autotomia
W biernej obronie jaszczurki stosują odrzucanie ogona. Zjawisko to polega na tymże zaatakowane zwierzę kurczy gwałtownie specjalne mięśnie okrężne i odłamuje fragment ogona. Odrzucona część często wije się lub podskakuje, co odwraca uwagę napastnika od uciekającej jaszczurki. Wcześniej sądzono, ze ogon odpada między kręgami, tymczasem badania dowiodły, że odłamanie następuje w pobliżu środka kręgu, gdzie znajduje się szczelina wypełniona tkanka łączną.

Udawanie martwego
Heterodon płaskonosy zamieszkujący Amerykę Południową nie posiada gruczołów jadowych, a słaby jad produkuje w śliniankach. Ponieważ nie stanowi on dostatecznej obrony przed drapieżnikami, toteż heterodon wypracował inne sposoby obrony. Na początek stara wydać się bardziej groźny. Najpierw ślimakowato zwinięty unosi przód ciała, rytmicznie kołysze się, nadyma szyję do podwójnej szerokości, uderza głową w kierunku napastnika i przeciągle syczy. Jeśli takie zachowanie nie przynosi skutku, przewraca się na grzbiet i otwiera paszczę udając nieżywego. Sztuczka ta wprowadza drapieżcę w osłupienie i często ratuje życie napadniętemu.

Ogon rozpadający się na części
Żółtopuzik ma zdolność autotomicznego odrzucania ogona, by na nim skupić uwagę przeciwnika. Oderwany fragment rozpada się na kilka podskakujących sprężyście części, co wywiera silne wrażenie na napastniku. Do ofiar zbliża się bezszelestnie pełzając. W czasie ucieczki natomiast wykonuje gwałtowne skręty ciała, przystając co kilka metrów. Robi to tak hałaśliwie, jakby duży ssak przedzierał się przez gąszcz. Przeraża tym znajdującego się w pobliżu zwierzęta.

Rekord wystrzykiwania jadu na odległość
Aby zaskoczyć przeciwnika lub ofiarę kobra plująca przybiera pozycję zaczepną. Unosi przód ciała i spłaszcza szyję poprzez odchylenie na boki pierwszych 8 par żeber. W zębach jadowych ma skierowane do przodu otworki połączone z kanalikiem, do którego spływa trucizna. Pod wpływem nagłego skurczu mięśni okalających te gruczoły ich zawartość zostaje gwałtownie wypchnięta. Towarzyszy temu błyskawiczne pchnięcie głowy w kierunku natarcia. Rozpylony płyn trafia na odległość 3 metrów. Wniknięcie trucizny do oczu poraża wzrok, a nawet może spowodować trwałą ślepotę.

Pozorowanie dwóch głów
Scynk krótkoogonowy rozmiarem i kształtem ciała, a także ułożeniem zachodzących na siebie łusek przypomina powierzchnię szyszki jodłowej. Posiada krótki, gruby, szeroki u nasady, a zwężony przy końcu ogon imitujący pysk. W ogonie zwierzę magazynuje tłuszcz, z którego drogą chemicznych przekształceń uzyskuje wodę. W warunkach życia pustynnego ma to dla organizmu niebagatelne znaczenie. Wielkość i kształt ogona łudząco przypomina głowę scynka, co w razie ataku wroga daje szansę ocalenia życia.

Upodobnienie do otoczenia
Matamata to południowoamerykański gad zamieszkujący wody śródlądowe. Wyjęty z wody przypomina półmetrowy liść. W toni wodnej zaś pośród roślinności wodnej czy na mulistym dnie sprawia wrażenie butwiejących roślin. Doskonałość kamuflażu uzupełniają postrzępione skórne frędzelki wyrastające z głowy, szyi oraz nóg.


Źródło: www.6plus.interklasa.pl
Autor: KornNelka
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333684
Dziś343
Dziennie:3106
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji