Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4938 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Jadowitość
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     



Jadowitość

Jadowita jaszczurka
Pośród żyjących obecnie 3 tysięcy gatunków jaszczurek jedynie heloderma arizońska jest jadowita. Mierzące cztery centymetry gruczoły jadowe znajdujące się w żuchwie doprowadzają truciznę do szeregu ząbkowanych zębów jadowych. Taką formę obrony stosuje tylko przy próbie schwytania jej. Ukąszenie nie powoduje zgonów, wywołuje długotrwałe dolegliwości. Jest niezwykle powolna, nawet podczas ścigania ofiary potrafi zaledwie na dystansie kilku metrów rozwinąć prędkość jednego kilometra na godzinę.

Największy wąż jadowity
Jest nim kobra królewska osiągająca długość 5,5 metra. Wytwarza duże ilości silnego jadu, ukąszenie potrafi zabić słonia już po trzech godzinach. Zaatakowany człowiek może umrzeć w ciągu 15 minut. Ulubionymi miejscami przebywania są górskie lasy oraz bambusowe dżungle, gdzie wspina się po gałęziach drzew. Poluje wśród koron i wykorzystuje zajęte wcześniej dziuple wypłaszając z nich dotychczasowego właściciela.

Najdłuższe zęby jadowite żmii europejskiej
Żmija lewatyńska jest niezwykle agresywna. W przeciwieństwie do pozostałych żmii, które po wbiciu zębów jadowych w ofiarę odskakują po kilku sekundach, żmija lewatyńska nie opuszcza zwierzęcia przez dłuższy czas zagłębiając w nim dwucentymetrowe zęby. Wskutek tego dzięki żującym ruchom szczęk do rany może przeniknąć aż 50 mililitrów silnego jadu. W Armenii i Afganistanie zagęszczenie tych gadów może sięgać 20 sztuk na hektar, co powoduje, że niektóre pastwiska nadają się do użytkowania. Owce, konie, wielbłądy gryzione w pysk podczas jedzenia trawy giną po paru godzinach. Śmiertelne wypadki zdarzają się też u ludzi.

Najgroźniejszy grzechotnik
Grzechotnik brazylijski ma bardzo silny jad, a ukąszenie jest tym groźniejsze, że nie wywołuje miejscowego obrzęku i jest prawie bezbolesne. Działa natomiast na system nerwowy, po kilku godzinach pojawiają się objawy zatrucia mogące spowodować śmierć.

Aparat jadowo - chwytny
Mamba czarna oprócz bardzo długich zębów jadowych górnej szczęki, w dolnej szczęce ma parę zębów służących do przytrzymywania zdobyczy. Z nieruchomo osadzonych zębów jadowych trucizna spływa do leżących wzdłuż zębów rynienek. Jad jest bardzo groźny dla ludzi i zwierząt, gdyż powoduje porażenie układu nerwowego, uniemożliwiając oddychanie i pracę serca. Jednorazowo wydziela ilość jadu, która siedmiokrotnie przekracza dawkę śmiertelną dla człowieka. Ucieczka przed atakującą na ziemi mambę jest praktycznie niemożliwa - wąż rzuca się na ofiarę z prędkością 20 kilometrów na godzinę.

Najjadowitszy wąż Australii
Poluje zarówno na ziemi, jak i z gałęzi drzew. Jad paraliżuje układ nerwowy, jednocześnie powodując rozpad czerwonych ciałek krwi. Może to spowodować śmierć człowieka w ciągu kilku minut. Gruczoły jadowe zawierają taką ilość trucizny, jaka mogłaby zabić 80 dorosłych ludzi. Jest to Taipan australijski.

Najsłynniejszy wąż jadowity
Kobra indyjska zwana okularnikiem ma na przedzie jamy gębowej niewielkie zęby jadowe. Ilość wydzielanego z nich jadu może z łatwością pozbawić życia człowieka. Licznie występuje w Azji, towarzyszy ludzkim domostwom, gdzie znajduje pokarm w postaci myszy, szczurów i kurcząt. Nie jest agresywny, zazwyczaj unika człowieka. Mimo to na samym tylko Półwyspie Indyjskim węże te kąsają rocznie ponad 300 tysięcy osób, z których jedna piąta umiera.

Najbardziej agresywny wąż
Żararaka urutu atakuje napotkanego człowieka nawet wtedy, gdy jest spokojnie mijany. Jad poraża nerwy oczne i nerwy twarzy. Bardzo silnie działa w miejscu ukąszenia szybko rozkładając skórę, mięśnie, a nawet kości. Jego ciało ma żywe barwy i wyszukane desenie. Przez miejscową ludność (Brazylia, Paragwaj, Urugwaj), jest nazywany wężem krzyżowym dzięki ciemnej plamie na głowie przypominającej symbol chrześcijaństwa.



Źródło: www.6plus.interklasa.pl
Autor: KornNelka
komentarz[3] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333721
Dziś380
Dziennie:3106
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk



  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi



[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.027 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji