Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Poecilotheria fasciata
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Poecilotheria fasciata (Latrielle, 1804)


Synonimy
Sri Lankan ornamental

Wielkość
Wymiary dorosłej samicy dochodzą do 7- 8 cm ciała przy rozpiętości odnóży dochodzącej do 25 cm. Samice są mniejsze, bardziej smuklejsze od samców i mogą osiągnąć maksymalnie 6 cm ciała.

Długość życia
Samica P. fasciata dożywa wieku 15 lat, natomiast samce żyją zdecydowanie krócej od 6 miesięcy do jednego roku po ostatniej 11-13 wylince.

Występowanie
Poecilotheria ta występuje na Sri Lance. Chowają się w dziuplach i szczelinach drzew, ale potrafią się ukryć również w domostwach ludzkich. Ptasznik ten przejawia aktywność nocą i o zmierzchu.

Wygląd
W środku szarobiałej tarczki grzbietowej samicy znajduje się ciemna para pasów bocznych, jest również szarobiały zygzak przebiegający przez środek szarobrązowego odwlokła, z nieznacznymi, ciemniejszymi, ukośnymi pasami, które biegną po obwodzie odwłoka. Spodnia część ciała jest koloru czerwonawo brązowego, nogi są na przemian szare i ciemnobrązowe. Dolna strona ud jest szara lub cytrynowo żółta. Samiec jest bardziej brązowy, ma ciemniejsze stopy. Gatunek ten wyglądem przypomina P. regalis, ale różnią go wzory na tarczce grzbietowej.

Temperatura i Wilgotność
Poecilotherie z reguły potrzebują dużej wilgotności, która powinna oscylować w granicach 70-80%, w tym celu z pomocą może nam przyjść umieszczenie w terrarium miseczki z wodą, która będzie utrzymywać wilgotność na odpowiednim poziomie. Temperatura powietrza w terrarium powinna utrzymywać się w wysokości 25-28* C, z nocnymi spadkami nawet do 20-22 C.

Oświetlenie
Oświetlenie nie jest wymagane, chyba że do utrzymywania temperatury powietrza. Najlepszą żarówką do tego celu będzie zwykła żarówka o mocy 15 W. Pamiętamy o tym, żeby żarówkę odpowiednio zabezpieczyć, co uchroni nas przed poparzeniem zwierzęcia. Jeżeli mamy zasobniejszy portfel, możemy kupić żarówkę specjalistyczną dające niebieskawą poświatę naśladującą światło księżyca.

Terrarium i jego wystrój
Ptasznik nadrzewny przy, którym panuje zasada trzymania ich w pojemnikach wysokich. Zaczynamy od pojemników na mocz, po przez rożnego rodzaju słoiki na docelowym terrarium kończąc. Takie terrarium powinno mieć wymiary 30/30/40 (dług/szer/wys). W terrarium urządzamy ściany wykładając je korkiem, korą drzew lub innymi dowolnymi materiałami (wszystko zależy od naszej inwencji twórczej). Na spód terrarium sypiemy 5 cm warstwę substratu kokosowego. Dodatkowo mogą posłużyć nam kamienie, konary i obowiązkowa miseczka na wodę, o której było pisane wcześniej.

Pokarm
W naturalnym środowisku pokarmem tych nadrzewnych ptaszników są przede wszystkim duże ćmy. Możemy również pokusić się o taki pokarm dla naszych podopiecznych. Ćmy zbieramy o zmierzchu pomagając sobie światłem latarki. Jako pokarm posłużą nam wszelkiego rodzaju bezkręgowce (np. świerszcze, karaczany, „plankton łąkowy”). Od czasu do czasu wzbogacamy dietę naszego ptasznika o oseski mysie. Resztki pokarmu, które ptasznik zostawi niezwłocznie usuwamy w celu utrzymania czystości w terrarium. Młodsze osobniki karmimy wylęgiem świerszczy, karaczanów lub larwami much. Ptasznik przygotowujący się do wylinki często nie zjada pokarmu, który natychmiastowo wyjmujemy, gdyż może być on zagrożeniem dla liniejącego ptasznika.

Rozpoznawanie płci
W przypadku dorosłych osobników samice od samca możemy odróżnić po budowie ciała. Dorosła samica jest zdecydowanie większa o krępych odnóżach. Samce mają długie i smukłe nogi, a na nogogłaszczkach posiadają narządy kopulacyjne (bulbusy). Samce są jednolicie ubarwiane z przewagą koloru brązowego ( o czym pisałem wcześniej ). Natomiast samice są obdarzone przez naturę żywszą paletą kolorów. Samce Poecliotheri formosa, jak i inne samce rodzaju Poecilotheria nie posiadają haków na goleniach pierwszej pary odnóży. Płeć możemy rozpoznać już u niedojrzałych osobników - na podstawie wylinki, lub po budowie płytki i szczeliny płciowej.

Rozmnażanie
Samiec po osiągnięciu dojrzałości płciowej może być łączony z samicami (L12-14) bez żadnych obaw. Gody mogą trwać przez pewien czas zanim dojdzie do kopulacji. Zdarzają się czasami przypadki zjedzenia samca przez samice, ale wynika to raczej z niegotowości samicy niż z chęci samego pożywienia się partnerem. Po udanej kopulacji samica składa kokon w gnieździe, którego zaciekle pilnuje i to właśnie w tym okresie jest najbardziej agresywna ze zrozumiałych przyczyn. Po ok. 2 miesiącach wylęgają się młode jest ich w kokonie średnio 70-120 sztuk. Przy odpowiednik karmieniu i optymalnych warunkach dojrzałość płciową osiągają po ok. 15-18 miesiącach.

Uwaga
Ptasznik przeznaczony dla osób, które już miały jakiś kontakt z ptasznikami nadrzewnymi np. P.cambridgei lub P. irminia. Poecilotherie są ptasznikami bardzo szybkimi, zwinnie poruszającymi się po drzewach, wykonującymi skoki na spore odległości. Charakteryzują się dość mocnym jadem, który może być niebezpieczny dla człowieka. Ptaszniki te nie wyczesują włosków parzących z odwłoka, pochodzą ze „Starego Świata”.


Źródlo:
"Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins
Informacje z internetu

Autor: BoNo

Korekta: K@M!L0
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15333947
Dziś204
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji