Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Brachypelma Auratum
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Brachypelma auratum

Nazwa
Brachypelma auratum

Wprowadzenie:
Ptasznik ten występuje na wyżynach Meksyku. Objęty jest CITES. Został on opisany w 1993 roku przez Schmidta’a.

Wygląd
Jest to jeden z najładniejszych ptaszników z rodziny Brachypelma. Ma piękny czarny kolor, na jego nogach występują czerwone pasy. Trochę niżej można zaobserwować kremowe obwódki wokół nóg.

Wielkość
Długość ciała w granicach 7-8 cm a wraz z nogami 14-15cm. Samice większa od samca.

Długość życia
Samice dożywają do 20 lat. Samce do roku po ostatniej wylince.

Charakter:
Rośnie dosyć wolno, więc trzeba być cierpliwym. Ptasznik ten posiada słaby jad. Gdy ktoś jest alergikiem powinien utrzymać ostrożność. Wyczesuje on włoski parzące.

Terrarium
Polecam terrarium o wymiarach 30x20x20 (dług., szer., wys.). Terrarium takie jest wystarczające dla dorosłego osobnika. Nie powinno być ono większe, wtedy nasz pupil może mieć kłopoty ze znajdowaniem jedzenia. Wysokość terrarium jest też wystarczająca, czasem zdarza się ze może on spać z wysokości i zrobić sobie krzywdę. Za kryjówkę może nam posłużyć pół kokosa, konar, lub jakiś pojemnik, który nadawałby się za kryjówkę dla ptasznika. Można też dla ładnego wyglądu dać jakieś sztuczne roślinki.

Temperatura i Wilgotność
Wilgotność w granicach 70-80%. Temperatura w dzień około 26-28 °C , w nocy może on spać o 2-3 stopnie niżej. Spryskujemy ścianki terrarium i podłoże, bez przesady by nie zrobić błota. Nie możemy zapominać o wodzie, gdyż żadne z nas nie chciałoby, by ptasznik wysechł.

Pokarm
Młode karmimy pinkami (można je zakupić w każdym sklepie wędkarskim i zoologicznym ) , wylęgiem świerszcza, małe mączniaki i drewnojady. Dorosłym ptasznika podajemy dorosłe świerszcze, karaczany, mączniaki i drewnojady. Raz na jakiś czas można dać tez oseska mysiego. Dbamy o czystość w terrarium i sprzątamy resztki by nie wystąpiła pleśń.

Rozpoznawanie płci
Jak już pisałem samice są większe od samców. Po ostatniej wylince u samców widać haczyki na pierwszej parze odnóży i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach.

Rozmnażanie
Przed rozpoczęciem kopulacji karmimy obficie pająki. Rozmnażanie nie jest dość trudne, lecz trudność może sprawić „zebranie’’ dwóch pająków tego gatunku. Nie są one powszechne na naszym rynku jak inne pająki z tej rodziny. Po udanej kopulacji samica po około 4-6 miesiącach składa kokon w którym może znajdować się 400-600 małych pajączków.

Uwaga
Gatunek polecam osobą które chociaż w małym stopniu miały styczność z ptasznikami. Pająki trzymamy pojedynczo.


Autor: Sebastian
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334006
Dziś263
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.338 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji