Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4939 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > E.murinus
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Ephebopus murinus (Walckenaer, 1837)


Nazewnictwo
Ephebopus murinus, Yellow knee skeleton, Skeleton tarantula

Występowanie:
Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Gujany Brytyjskiej, Gujany Francuskiej mamy duże szanse na to by spotkać tego ciekawego pająka. Występuje również w północnych częściach Brazylii.

Długość życia:
Samce żyją około roku po przejściu ostatniej wylinki, samice zaś trzymane w dobrych warunkach mogą dożyć nawet lat 15-stu.

Wygląd:
Ptasznik bardzo ładnie ubarwiony. Młode do L2 mają różowawe (dość owłosione) odnóża, czarny połyskujący odwłok ,oraz złotawy karapaks. W okolicach L4 zaczynają się wybarwiać i posiadają już dość dobrze widoczne białe linie na odnóżach. Dorosłe osobniki posiadają karapaks koloru kawy holenderskiej (beż) z niewielkimi odcieniami szarości, i pięknie zdobione odnóża, charakterystycznymi dla tego gatunku dwoma żółtobiałymi pasami biegnącymi równolegle od kolan przez cale odnóża, co wygląda jak kości. Stad jego druga nazwa „Yellow knee skeleton”. Odwłok koloru połyskującej czerni. Odkryto także formę „dark” która jest cala czarna, jednak zachowały się u niej owe dwie charakterystyczne linie. Pająk osiąga 5-6.5 cm wielkości samego ciała i 13-14 cm rozstawu odnóży.

Biotop:
Dolna partia lasów deszczowych, gdzie zamieszkuje wykopane przez siebie nory, suto osnute siecią.

Temperatura i wilgotność:
Aby pająk nie był ospały i ładnie się nam rozwijał, należy zachować przedział temperatur 25-27*C ( mile widziany nocny jej spadek). Ze względu na pochodzenie i występowanie tego ptasznika należy utrzymywać dość wysoką wilgotność w terrarium (nawet 90%), co uzyskamy poprzez regularne zraszanie terrarium letnią przegotowaną wodą.

Oświetlenie:
Właściwie oświetlenie będzie służyło tylko i wyłącznie do zachowania optimum temperatur. Najlepiej nadaje się 15-25 W żarówka grzybkowa.

Terrarium:
Młode trzymamy w moczboxach lub kliszówkach. Dorosłym osobnikom wystarczy terrarium 25/25/30 cm. Jako podłoża używamy mieszanki włókna kokosowego z torfem kwaśnym, jego grubość powinna wynosić minimum 15cm ponieważ Ephebousy lubią sobie pokopać. Jako kryjówkę wykorzystujemy korzeń bądź polówkę kokosa. Mile widziana jest również miseczka z wodą.

Żywienie:
Młode karmimy mini-mącznikami lub wylęgiem świerszcza. Dorosłym osobnikom podrzucamy larwy drewnojada, karaczany lub szarańcze.

Aktywność:
Gdy zachowane jest optimum temperatur pająk jest aktywny praktycznie cały czas, jednak w nocy jego aktywność wzrasta.

Dymorfizm płciowy:
Ciało samca jest pokryte pomarańczowymi włoskami, po ostatniej wylince na nogogłaszczkach pojawiają się bulbusy, oraz haki kopulacyjne.

Rozmnażanie:
Pająki kopulują dość chętnie, samica dobrze nakarmiona nie powinna przejawiać agresji wobec samca. Kokon pojawia się po ok. 10 tygodniach.

Ogólne:
Pająk dość szybki, o słabym jadzie i lubiący się postawić natrętnemu hodowcy.
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

Ciekawostka:
Pająk należy do podrodziny Avicularinae mimo to jest pająkiem podziemnym :)

Źródło:
sieć oraz własne obserwacje

Autor: Finger
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15334011
Dziś268
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.02 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji