Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Grammostola actaeon
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Grammostola actaeon (Pocock, 1903)


Synonimy
Brazilian wooly black, Brazilian Redrump

Wielkość
Samica tego gatunku osiąga rozmiary do 9-10 cm samego ciała, o rozpiętości odnóży sięgającej nawet do 20 cm.

Długość życia
Ptasznik długowieczny, jednak dorastający bardzo powoli do pożądanych rozmiarów 10 cm ciała. Samica jak inne samice ptaszników dożywa nawet 20 lat, samiec standardowo nie przekracza roku po swojej ostatniej wylince.

Występowanie
Spotykany na terenach Brazylii i Urugwaju. Pająk ten zamieszkuje stepy. Żyje w norkach, które znajdzie wykopane przez gryzonie lub sam wykopuje. Aktywny przeważnie nocą i o zmierzchu. Jednak bardzo rzadko można go spotkać w naturalnym środowisku. Dlatego ta Grammostola jest jedną z perełek spotykanych w świecie terrarystyki..

Wygląd
Pająk osiągający duże rozmiary ciała, dość krepy o silnych odnóżach (co jest cechą charakterystyczną dla Grammostol). Dominującym kolorem jest głęboka czerń wpadająca nawet w odcienie granatu, tak są umaszczone odnóża i głowotułów. Odwłok natomiast porastają ciemne włoski o kolorze czerwonym; szczeciniaste końcówki włosów na odwłoku często muśnięte są delikatną bielą.

Temperatura i Wilgotność
W przypadku tego ptasznika możemy zachować wyższą temperaturę nawet w granicach 28 do 32°C. Za to wilgotność utrzymujemy na poziomie 75% przez codzienne zraszanie terrarium z zachowaniem suchego kąta dla ptasznika. Nigdy nie spryskujemy zwierzęcia bezpośrednio.

Oświetlenie
Oświetlenie w gruncie rzeczy jest zbędne, jeżeli chodzi nam o dostarczenie źródła światła wystarczą promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia. Jednak żarówkę o mocy 15 W możemy wykorzystać jako źródło ciepła, wyłączając ją na noc, co imituje spadek temperatury w środowisku naturalnym. Możemy również użyć żarówek specjalnych do obserwacji nocnych, które imitują światło księżyca przez co będziemy mogli obserwować swojego pupila nocą.

Terrarium
Grammostola actaeon jest dużym ptasznikiem, więc terrarium też powinno mieć pokaźne rozmiary min. 40x30x30 (dl. x szer. x wys.). Młode trzymamy w zależności w jakim są stadium rozwoju, zaczynając od pojemników na mocz po przez różne wymyślne pudelka nadające się do tego celu. Pamiętając tylko żeby pojemnik był 5 razy większy niż długość ciała ptasznika. Docelowe terrarium wykładamy substratem kokosowym, warstwa podłoża powinna mieć 5 cm grubości. Wkładamy do terrarium kryjówkę, bądź to z połówki łupiny orzecha kokosowego lub innego materiału, wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Pamiętamy jeszcze o miseczce na wodę, która pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności.

Pokarm
Pokarm dostosowujemy do wielkości ptasznika uważając na to, żeby nie był większy od jego karapaksu. Oczywiście ptaszniki radzą sobie doskonale z ofiarami większymi nawet od nich samych, ale ptasznik często nie zjada całej zdobyczy i rozkładające się resztki stanowią pożywką dla drobnoustrojów, które zagrażają ptasznikowi. Dorosłe karmimy wszelkiego rodzaju bezkręgowcami np. świerszcze, karaczany, szarańcza również „plankton łąkowy” uważając żeby zbierać go daleko od szos i pól uprawnych, gdzie wykonuje się opryski na szkodniki, możemy podać od czasu do czasu oseski mysie co urozmaici i wzbogaci dietę pająka. Małym pajączkom podajemy muchy oraz ich larwy, a najlepszy jest wylęg świerszczy lub karaczanów.

Rozpoznawanie płci
Samica masywniejsza od samca, charakteryzująca się również większymi rozmiarami ciała, ale za to o mniejszej rozpiętości odnóży. Ubarwienie obu płci jest takie same. Samce G. actaeon, jak wszystkie inne Grammostole mają haczyki na goleniach pierwszej pary odnóży i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach („bulbusy”). Rozpoznanie płci jest już możliwe u młodych osobników na podstawie wylinki, u większych okazów możemy się dopatrzeć samicy po budowie szczeliny i płytki płciowej w kształcie rombu.

Rozmnażanie
Ze względu na to, że ta Grammostola jest bardzo rzadka, również bardzo niewiele wiadomo na temat ich rozmnażania. Młode wykluwają się z kokonu po około 2 miesiącach w ilości od 150 do 200 sztuk. Niewielka liczba młodych w kokonie prowadzi do ich tak rzadkiego występowania w warunkach naturalnych. Wybraną parę przed kopulacją zimujemy w temperaturze 11-15 C przez kilka tygodni, co imituje w ich środowisku naturalne ochłodzenie po którym pająki chętniej ruszają do rozrodu. Jednak przy stworzeniu im nawet zbliżonych warunków do naturalnych nadal jest to bardzo trudne, dlatego też osobniki sprzedawane w Polsce wszystkie praktycznie pochodzą z odłowu.

Uwaga
Gatunek często mylony z G. gigantea.

Źródlo:
"Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins,
Informacje z internetu

Autor: BoNo

komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334378
Dziś165
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.031 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji