Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4940 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Triturus alpestris (Traszka górska )
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Triturus alpestris (Traszka górska)


Nazwa
Traszka górska, Triturus alpestris

Wielkość i wygląd
Traszka górska jest nieznacznie większa od zwyczajnej, odznacza się jednak wyraźnie masywniejszą budową. Długość jej ciała dochodzi do 11 cm. Ciało jest walcowate, głowa wypukła, pysk zaokrąglony, a fałd podgardlany jest dosyć dobrze rozwinięty. Skóra tej traszki jest gładka w czasie pobytu w wodzie, natomiast lekko chropowata w czasie życia na lądzie.
Ubarwienie grzbietu tego gatunku jest niebieskawe, często jednolicie ciemnobłękitne, niekiedy szare z niebieskawym nalotem. Brzuch jest pomarańczowożółty, zawsze bez plamek. Samica jest ubarwiona ubogo w stosunku do samca. U tego ostatniego grzebień grzbietowy zaznaczony jest bardzo słabo.

Pożywienie
Różne małe zwierzęta, które można połknąć, owady oczywiście.

Tryb życia
Życie aktywne w wodzie rozpoczyna traszka górska na początku lub w połowie kwietnia. Występuje ona w bardzo różnych zbiornikach wodnych od młak i źródeł o czystej wodzie i kamiennym dnie aż do zanieczyszczonych, sztucznych zbiorników.
Jeden z herpetologów niemieckich obserwował w ciągu kilku lat traszki górskie żyjące w zbiorniku wody służącej do chłodzenia maszyn w kamieniołomach. Woda była silnie zanieczyszczona smarami, a jej temperatura wynosiła zawsze około 20 stopni C. Mimo to traszki żyły w niej zupełnie dobrze, żywiąc się larwami własnymi i z braku jakiegokolwiek innego pokarmu, uprawiając po prostu kanibalizm.

Rozmnażanie i larwy
Jaja składa samica na początku maja, pojedynczo lub w postaci krótkich sznurów-na liściach roślin albo na leżących i butwiejących w wodzie gałęziach. Larwy wylęgają się po dwóch lub trzech tygodniach. Mają one bardzo krótkie skrzela oraz charakterystycznie ściętą dolną krawędź płetwy ogonowej. Rozwój larw do chwili przeobrażenia trwa do czterech miesięcy.

Autor: SiwuS
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 2

Odsłon:15334395
Dziś182
Dziennie:3105
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (440) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.021 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji